אזהרה בלתי שגרתית לפיה מערכות הנ"מ של ישראל הועמדו בכוננות מפני תקיפה איראנית. איראן פרסמה 5 שמות של ישראליים אשר נמצאים על הכוונת

מידע מודיעני על התוכניות האיראניות לנקום את חיסולו של קולונל חסן קודאי הביא לאזהרה הבלתי שגרתית, של צה"ל ומערכת הביטחון, ביום שני 30.5, לפיה מערכות הנ"מ של ישראל הועמדו בכוננות מפני תקיפה איראנית.
ביום שני בצהרים פרסמו משמרות המהפכה האיראניים חמישה שמות של אנשי עסקים ישראליים, שהם ובני משפחותיהם נמצאים על הכוונת של משמרות המהפכה:
1. לפי הפרסום האיראני מדובר באלוף (במיל') עמוס מלכא, שכיהן כראש אמ"ן בשנים 1998–2001. לפי הפרסום האיראני במהלך 20 השנים האחרונות היה מלכא מעורב בכמה פעולות עסקיות, וכי  הוא מקושר לכמה חברות היי-טק ישראליות בעלות אופי ביטחוני.
2. עמיר לוינטל, המייסד והמנכ"ל של חברת הסייבר Cylus. החברה עוסקת במתן שירותי סייבר להגנה ולאבטחה של מערכות להפעלת רכבות. לוינטל הוא קצין צה"ל במילואים, ועל פי סוכנות פארס גם הוא שירת באגף המודיעין בצה"ל.
3. גל גנוט בוגר יחידה 8200 לשעבר , המנהל את חברת ההכשרות אנליזה. על פי הדיווח בפארס, החברה עצמה פועלת כחברת קבלן בשירות המוסד.
4. ענבל אריאלי, מייסדת חברת ההייטק Synthesis. על פי סוכנות פארס, אריאלי היא אחת מ-100 האנשים המשפיעים ביותר בתחום הטכנולוגיה החדשה "של הישות הציונית" והיא נודעת כ"יזמית ישראלית חשובה". גם היא, כמו יתר הדמויות המוזכרות בכתבה, שירתה בעברה ביחידה 8200.
5. עמית מלצר.  בפרסום האיראני נטען כי הוא מומחה בתחום טכנולוגיות הסייבר ההגנתי. עוד נכתב עליו כי הוא אחראי לפיתוחן של כמה תוכנות סייבר הגנתי המשמשות את מערכות הביטחון של ישראל, ארה"ב וסינגפור.
הסיבות האיראניות לפגוע בישראל באה לאחר התקיפה בפארצ'ין, המיוחסת על ידי מקורות אמריקנים לישראל, שהתרחשה ביום ד' 25.5, ובוצעה על ידי רחפנים נושאי חומרי נפץ  ששוגרו מתוך איראן, ופגעו במפעל לייצור מל"טים.
לפי מקורות אמריקנים זו הייתה הפעולה השנייה שבוצעה תוך כמה ימים על ידי ישראל בתוך איראן, לאחר שב-23.5 התנקשו חמושים בלב טהרן באיש משמרות המהפכה האיראניים קולונל חסן סעייד קודאי Col. Hassan Sayyad Khodaei.
ביום שני זמן קצר לפי פרסום הודעת צה"ל, אמר מפקד משמרות המהפכה האיראניים הגנרל חוסיין סאלמי Gen. Hossein Salami , בעת ביקור תנחומים בביתו  של קולונל חסן סעייד קודאי, כי הוא נשבע לנקום את הריגתו. לפי מקורות שונים במזרח התיכון, קודאי היה המפקד של היחידה הסודית מס' 840 של כוח אלקודס  RGC’s Quds Force’s Unit 840, שהייתה אחראית על ארגון וביצוע מעשי טרור מול מטרות ישראליות.
זו לא פעם ראשונה שישראל מחסלת בכירים איראניים. אבל זו פעם ראשונה שלאחר חיסול בכיר איראני מערכת הביטחון וצה"ל מפרסמים אזהרה פומבית מפני פעולת תגמול איראנית.
לאחר חיסולם של קאסם סוליימני לפני שנתיים ב-2020 , ושל מדען הגרעין האיראני מוחסיין פריזאדאה בנובמבר 2020, מערכת הביטחון וצה"ל לא פרסמו אזהרה כזו. הפעם במקרה של חיסול חסן קודאי כן פורסמה אזהרה.   
לכך ישנן שלוש סיבות עיקריות:
1. רק בשבת 28.5, חשפה איראן בסיס סודי של 100 מל"טים  בלב הרי הזגרוס. טהרן אינה יכולה לאחר חשיפת הבסיס שלא להגיב, כנראה באמצעות מל"טים, על התקיפות הישראליות עליה.
2. לצמרת ולפיקוד האיראני ברור כי התגובה מול ישראל איננה יכולה להיות מצומצמת, והיא חייבת להיות נרחבת ובעלת תוצאות קשות לישראל.
3. במערכת הביטחון ובצה"ל הועלתה השערה, כי זו אחת הסיבות העיקריות מדוע החמאס והג'יהאד האיסלמי לא הגיבו, ביום א' 29.5, על מצעד הדגלים בירושלים, כפי שאיימו לעשות.
איראן איננה מעוניינת בשלב זה בתגובה מוגבלת מקומית אלא בפעולת תגמול רחבה. החמאס והג'יהאד האיסלמי נתבקשו לעצור את האש עד אשר איראן תפעל ואז הם יוכלו להצטרף לפעולה זו. במילים אחרות, פעולת התגובה האיראנית לא תבוא בחזית אחת אלא בכמה חזיתות.
במקביל לאזהרה של צה"ל פרסם המטה ללוחמת טרור אזהרה לכל הישראלים הנמצאים בטורקיה ובארצות הגובלות באיראן מפני פעולות טרור איראניות.
נראה, כי למערכת הביטחון וצה"ל ישנו מידע מודיעני מוצק על התוכניות האיראניות לנקום בקרוב את חיסולו של קולונל חסן סעייד.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות