מיוחד ובלעדי למקורות המודיעיניים ובמוסקבה של תיקדבקה: בדיוניים בלונדון על הנושא הגרעיני האיראני ביום שני 30.1 , של חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה, מסר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב (בתמונה עם שרת החוץ האמריקנית קונדוליסה רייס.) כי לפי ההערכות המודיעין הרוסי המעודכנות ביותר יש כבר בידי האיראנים מתקן גדול גרעיני, המוגדר כ`מתקן ראשוני.` הערכת המודיעין הרוסי היא שאיראן מסוגלת לפוצץ את המתקן ובכך לערוך את הניסוי הגרעיני הראשון שלה. המקורות של תיקדבקה: הערכה המודיעינית הרוסית הזו איננה חדשה ונשיא רוסיה ולדמיר פוטין מסר אותה לנשיא ג`ורג בוש לפני כמה שבועות. שירותי המודיעין האמריקנים והישראלים חולקים על ההערכות הרוסיות ואומרים כי אין ברשותה של איראן מתקן כזה ואין ביכולתה של טהרן לבצע ניסוי גרעיני כזה. ב-21 לינואר פרסם גוף אופוזיציוני איראני הפועל בוושינגטון, החזית למען הדמוקרטי FDI , כי איראן מתכוננת לבצע ניסוי גרעיני ראשון לפני ראש השנה האיראני החל ב-20 למרס.

מקורות תיקדבקה:הדיווחים הרוסים על המתקן הגרעיני האיראני הביאו ביום ג` 31.1, חוגים בוועדה לאנרגיה גרעינית להדליף לעיתונים באירופה כי איראן העבירה בשבוע שעבר מסמכים שהיו ברשותה לוועדה לאנרגיה גרעינית שליד האו"ם שהראו כי יש בידיה מידע טכנולוגי איך להחדיר אורניום מעושר אל תוך ראשי חץ גרעיניים. כן העבירה איראן מפרטים טכניים כיצד בונים ראשי חץ גרעיניים. במקביל העבירה הוועדה לאנרגיה גרעינית לאיראן מסמכים של המודיעין האמריקני שהראו כי האיראנים עוסקים בייצור נשק גרעיני. הוועדה ביקשה את תגובתה של איראן לנושא. איראן טענה כי היא קבלה את המסמכים מהרשת `השוק השחור הגרעיני` הפקיסטנית בראשותו של ד"ר קאדר חאן מפתח הפצצה הגרעינית הפקיסטנית. ביום ג` הודיעו מוסקבה ובייג`ין כי הם שולחים נציגים מיוחדים לטהרן כדי להסביר את תמיכתן בהעברת הנושא הגרעיני האיראני למועצת הביטחון, ובמטרה להדגיש כי לדעתן הדרך עדיין פתוחה למו"מ ופיתרון דיפלומטי. קודם לכן דיווחנו:
נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון, ארה"ב, סין, צרפת, בריטניה, רוסיה ונציג של גרמניה שהתכנסו בלילה בלונדון, החליטו להביא לפני ישיבת מועצת הנגידים של הוועדה לאנרגיה גרעינית שתתכנס ביום חמישי 2.2 בווינה, הצעת החלטה הקובעת שיש להעביר את נושא תוכנית הגרעין האיראנית לדיון בפני מועצת הביטחון. פירושה של החלטה זו כי אם במועצת הוועדה לאנרגיה גרעינית לא ייוצר רוב להעברת הנושא האיראני, (אחת המתנגדות העיקריות לכן היא הודו,) תוכל ככל אחת מהחברות הקבועות במועצה או כמה מהן להעלות את הנושא לדיון ולעקוף בכך את הוועדה בווינה.
המקורות האיראנים של תיקדבקה החלטה זו של חמש חברות מועצת הביטחון התקבלה לאחר שרוסיה מסרה ביום ב` 30.1, בפגישה בלונדון כי נכשל סופית המשא ומתן בינה ובין איראן על הקמת מפעל ברוסיה בו יועשר האוראניום האיראני. איראן הודיעה כי היא דורשת שהייה לה פיקוח מלא במפעל על הצנטריפוגות ועל כמויות האורניום שיועשרו.
עוד מוסרים המקורות שלנו בלעדית, כי נציגים איראנים שקיימו ביום ב` מגעים בלונדון עם נציגי החברות הקבועות של מועצת הביטחון הודיע להם כי אם תתקבל החלטה להעביר את הנושא האיראני למועצת הביטחון תסיר איראן מעליה את כל ההגבלות שלקחה על עצמה או שהוטלו עליה על ידי הוועדה לאנרגיה גרעינית,ותתחיל מיד בהעשרת אורניום בקצב מלא, (האיראנים השתמשו במושג full speed), ובהפעלת יתר החלקים בתוכנית הגרעינית האיראנית שעד עתה היו לא פעילים. פירוש ההודעה האיראנית הוא כי היא טהרן תפעיל מעתה גם בקצב מלא את תהליך בניית נשק גרעיני.
עוד מוסרים המקורות שלנו כי התגובה האיראנית מסיימת את הוויכוח המודיעיני שהתקיים עד כה במערב כמה צנטריפוגות יש לאיראן והאם יש לה יכול להעשיר את כמויות האורניום הדרושות לה לבניית נשק גרעיני. בדיוניים שנערכו ביום ב` הודיעו הנציגים האיראנים שברשותם נמצאות עשרות אלפי צנטריפוגות. לפי אחת הערכות המודיעיניות מדובר ב- 25 עד 30 אלף צנטריפוגות.

Print Friendly, PDF & Email