מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: הצבא הטורקי נסוג מאזור הגבול עם עיראק, וביטל בינתיים, את תוכניות הפלישה.

המקורות הצבאיים ובאנקרה של תיקדבקה: נראה כי בשלב זה הלחץ האמריקני על טורקיה להימנע מפלישה לצפון עיראק פועל. כוחות הצבא הטורקי המוצבים מול הגבול עם צפון עיראק-כורדיסטן, ביצעו ביום א' 14.10, תזוזות של 3 הדוויזיות שלו, המסמנות בפעם הראשונה לאחר שבוע של מתיחות צבאית, כי הצבא הטורקי נסוג בינתיים מתוכניותיו לערוך פלישה גדולה בעומק של כ-40 ק"מ בצפון עיראק, לכל רוחב הגבול שבין שתי המדינות. המקורות הצבאיים שלנו מדווחים כי הכוחות הטורקיים שהיו מוצבים מול הערים הכורדיות זאקו Zakho , הנמצאת במערב צפון כורדיסטן ליד מפגש הגבולות טורקיה, עיראק, וסוריה, והעיר דאוק Dahuk, הנמצאת בצפון-מזרח כורדיסטן, נסוגו מעמדותיהן באזור הגבול שבין שתי המדינות, למחנות בעומק השטח הטורקי. מחנות אלה נמצאים במחזות הגבול הדרומיים של טורקיה חקארי Hakkri, וסיראנק Siranak. בכך, בינתיים, הוסרה הסכנה המיידית של פלישה טורקית גדולה לתוך צפון עיראק. במקביל, מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, תגברו הטורקים את כוחות המסוקים שלהם בשני מחוזות אלה.
ביום א' הובאו לבסיסים הטורקים שליד הגבול, לפחות כ-50 מסוקים נוספים על אלה שכבר חונים שם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים כי קירוב כמות גדולה כזו של מסוקים לאזור הגבול הטורקי-עיראקי מצביעה על האפשרות כי במקום ההתקפה הכללית, יסתפקו הטורקים, במקרה של הידרדרות חדשה במצב או התקפות נוספות של ה-PKK, בעריכת פשיטות באמצעות כוחות גדולים של יחידות קומנדו טורקיות שיוטסו במסוקים אל מעוזי ה-PKK הנמצאים בהרי קנדיל Kandil ומטין Matin במזרח-צפון כורדיסטן.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי בעוד מקורות עיראקים וכורדים מדווחים על הפגזות בלתי פוסקות של הכוחות הטורקים על כפרים כורדיים, הנמשכות כבר כמה ימים, הטורקים מפגיזים למעשה בתותחי 155 מ"מ, רק את סביבתם של 8 כפרים כורדים ליד דאוק. האש איננה מכוונת ואיננה פוגעת בכפרים עצמם.
המקורות הצבאיים שלנו בעיראק מוסרים כי נוסף ללחץ האמריקני על אנקרה להימנע מפלישה, העבירו מנהיגי הכורדים בשבת וביום א' אזהרות לוושינגטון ולאנקרה, כי אם הטורקים יפלשו בכוחות גדולים לעומק השטח הכורדי, כוחות הפרשמנגה הכורדיים יילחמו בהם. פלישה טורקית לעומק של כ-40 ק"מ פירושה שהטורקים יכבשו את זאקו ודואק, ויגיעו עד לפרברים הצפוניים של בירת כורדיסטן אירביל.

Print Friendly, PDF & Email