מיוחד לתיקדבקה: ארה"ב מזרימה תגבורות צבאיות לעיראק דרך ישראל וירדן. נערכת להתנגשות עם מליציות פרו-איראניות בעיראק ובסוריה

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי צבא ארצות הברית החל ביום ד' 6.3, להזרים תגבורות צבאיות לעיראק.
הכוחות האמריקנים מועברים מיחידות ובסיסים של הצבא האמריקני הנמצאים בישראל ובירדן.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי כוחות אמריקנים נוספים הועמדו בכוננות, באזור המפרץ ודרום אירופה, בעיקר בבסיסים אמריקנים ברומניה ובבולגריה, כהכנה לקראת  שליחתם לעיראק.
הכוננות הצבאית האמריקנית הוכרזה לאחר שהובחנו הכנות בקרב כוחות של המליציות השיעיות העיראקיות הפרו-איראניות לתקוף כוחות ובסיסים של הכוחות האמריקנים בעיראק ובסוריה. מדובר בעיקר באזורים המערביים והצפוניים של עיראק הגובלים עם סוריה.

ההערכה הזו התגברה אצל מפקדת הכוחות האמריקנים במזרח התיכון ביום חמישי, כאשר שתי מליציות עיראקיות שיעיות גדולות ח'אטיב חיזבאללה Kata’ib Hezbollah, ארגון לו יש קשרים עם חיזבאללה בלבנון, ואסיב אהל אל-חאק Asaib Ahl al-Haq הידוע גם בשם 'רשת חאזאלי' Khazali Network, שגם היא קשורה עם חיזבאללה, פרסמו ביום ה' 7.3, קול קורא 'להפעיל את ציר ההתנגדות נגד הנוכחות (הצבאית) האמריקנית באזור כולו calling for resistance against US presence in the region.
מאחר ולמליציות אלה יש גם כוחות צבאיים במזרח ובדרום סוריה, ההנחה האמריקנית היא כי גם כוחות אמריקנים המצויים בסוריה עומדים בפני סכנה של התקפות עליהם.
המקורות שלנו מציינים, כי שתי המליציות האלה נמצאות תחת פיקודו הישיר של הגנרל קאסם סוליימני מפקד 'גדודי אל קודס' האיראניים ומפקד חזיתות איראן במזרח התיכון.

הקול הקורא של המליציות השיעיות העיראקיות פורסם לאחר שארצות הברית הכריזה, ביום שלישי 5.3, על המיליציה השיעית העיראקית אל-נוג'באא  Nujaba, כעל ארגון טרור והטילה עליה שורה של סנקציות.
אל-נוג'באא פועלת בסוריה ככוח צבאי מיוחד, והיא מצוידת בטילי קרקע-קרקע איראניים ובטנקים רוסיים מדגם T-72 שסופקו לה על ידי הצבא הסורי. אחת המטרות העיקריות של כוח שיעי זה, הוא לשחרר את אזור רמת הגולן מידיה של ישראל.

התדרדרות נוספת במצב הביטחוני של הכוחות האמריקנים בעיראק התרחשה ביום ה' כאשר ראש הזרוע הפוליטית של התנועה הסאדריסטית העיראקית Iraq's Sadrist movement, נאסר אל ראביע Nessar al-Rabi'ee, קרא לפרלמנט העיראקי לחוקק חוק אשר יכריז על הוצאת כל הכוחות הזרים מעיראק. מאחר והכוחות האמריקנים מהווים את רוב הכוחות הזרים הנמצאים בעיראק, ברור כי קריאה זו מכוונת נגדם.
עצם העובדה שהכוחות של מנהיג התנועה מוקטעדה סאדר, המתנגד להשפעה האיראנית בעיראק מוכנים לשתף פעולה עם המליציות השיעיות העיראקיות הקשורות עם איראן, היא סימן מעורר דאגה אצל המפקדים האמריקנים במזרח התיכון ובדרגי הממשל הבכירים בוושינגטון. המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי במשך יום שישי 8.3, התקשר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, אל ראש ממשלת עיראק עדאל עבדול-מהדי  Adel Abdul-Mahdi  ושוחח אתו על ההתפתחויות האלה.
לשכת ראש ממשלת עיראק פרסמה ביום ו' בערב הודעה בה נאמר, 'כי ארצות הברית איננה יכולה באופן חוקי להקים בסיסים צבאיים חדשים בעיראק, וכי נוכחותה הצבאית כיום (בעיראק) מוגבלת רק למלחמה ב-ISIS ולמטרות אימונים של כוחות עיראקים'. The US cannot legally establish new bases in Iraq and that its current military presence is to be limited to only combating Daesh and training Iraqi troops.
המקורות שלנו מציינים, כי ההודעה של לשכת ראש ממשלת עיראק אומרת למעשה, כי היא איננה מרשה לארצות הברית להקים בסיסים בעיראק אליה יעברו הכוחות האמריקנים הנסוגים מסוריה.
בסיסים כאלה מוקמים בצפון עיראק ליד עיר הנפט קירקוק, מול אזור אנבאר Anbar.  Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות