מיליציות שיעיות בסוריה ובעיראק נערכות לבצע פיגועים בכוחות האמריקנים הנסוגים מסוריה. חשד שהן שביצעו את הפיגוע במאנביג'

מיליציות שיעיות בסוריה ובעיראק נערכות לבצע פיגועים בכוחות האמריקנים הנסוגים מסוריה, כך מדווחים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה.
המטרה הסופית של פיגועים אלה תהייה להביא את הצבא האמריקני, או את צה"ל, או שניהם יחד, לפעול צבאית נגד המיליציות העיראקיות.  פעולה כזו תביא את ממשלת בגדאד לדרוש את יציאתם המידית של הכוחות האמריקנים מעיראק.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, ושר החוץ האמריקני מייק פומפיו דיברו ארוכות השבוע על כך שהם ידאגו לכך שלא יישארו חיילים איראניים בסוריה.  
פומפיו אפילו הרחיק לכת והתחייב להוציא מסוריה את החייל האיראני האחרון. 'ארה"ב', אמר פומפיו, תשתמש ביחד עם בעלות בריתה בדיפלומטיה ותפעל עד אשר החייל האיראני האחרון יצא מסוריה'. US will use diplomacy and work with our partners until every last Iranian boot is expelled from Syria.
גם פומפיו וגם נתניהו אינם יכולים להשיג מטרה זו.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המאמץ האיראני בסוריה מתבצע היום בשני ערוצים.
1. הערוץ הצבאי.
2. הערוץ האזרחי-דתי.
המטרה של הערוץ הצבאי, שבראשו עומד הגנרל קאסם סוליימני , מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים ומפקד חזיתות איראן במזרח התיכון,  היא לא רק להביא להוצאתם של הכוחות הצבאיים של ארצות הברית מסוריה אלא גם מעיראק.

המהלך של ריכוז כוחות של מליציות עיראקיות פרו-איראניות עליו המקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו השבוע בהרחבה, (הקישו כאן לקרוא את הדיווח המקורי) , הוא רק שלב אחד במהלך מתוכנן היטב, לפי כוחות עיראקיים יכנסו לסוריה.
השלב הראשון היה מתן רשות על ידי הנשיא בשאר אסד לחיל האוויר העיראקי  לפעול במרחבים האוויריים של סוריה. השלב השני שהתבצע השבוע, היה ריכוז של כ-10,000 חייל המשתייכים 'למליצית הגיוס העממי' ה-PMU על גבול עיראק וסוריה.
השלב השלישי אשר החל בימים האחרונים ואשר עליו אנו מדווחים כאן לראשונה, הוא מתן רשות לקצינים ממטהו של הגנרל קאסם סוליימני, להקים מרכזי תיאום צבאיים בין השבטיים הערביים במזרח סוריה, לכוחות של המליציות השיעיות העיראקיות המתרכזות על גבול עיראק סוריה.
הערכה המודיעינית היא, כי אחת המטרות של מנגנוני תיאום אלה הוא להתחיל לבצע פיגועים בכוחות האמריקנים הנסוגים.

זו היא הסיבה, מדוע ישנם בסוף השבוע הזה גורמי מודיעין מזרח תיכוניים המטילים ספק בטענה, כי ארגון המדינה האיסלמית ISIS, הוא שביצע את פיגוע ההתאבדות בכוח האמריקני במרכז העיר מאנביג' Manbij, ביום ד' 16.1, בצפון סוריה. בפיגוע נהרגו חמישה חיילים ואזרחים אמריקנים, ו-11 חיילים של 'הצבא הדמוקרטי הסורי' ה-SDF, עשרות אנשים נפצעו.
אחת הערכות אומרת, כי יתכן שהפיגוע במאנביג', היא פעולת פיגוע ראשונה שאורגנה על ידי אנשיו של הגנרל קאסם סוליימני. לפי הערכה זו הם לא ביצעו פיגוע זה ישירות בעצמם, אלא הפעילו לשם כך את האחת המליציות הסוריות הרבות הפועלות בשטח.

במקביל, בערוץ האזרחי דתי, משקיעים עתה האיראנים כספים ומאמצים רבים ליישב את העיירות והכפרים הסוריים הפזורים לאורך הכביש הראשי דמשק ביירות,  כאשר חלק נטושים, באוכלוסייה אזרחית שיעית שהם מביאים מעיראק, וממשוחררי המליציות האפגניות והפקיסטניות הפעולות בסוריה. משוחררים אלה הורשו באחרונה להביא את משפחותיהם שציפו להם במחנות הפליטים באיראן ולהצטרף אליהם בסוריה.
מעריכים, כי רק בשנה האחרונה התיישבו בבתים בעיירות וכפרים אלה לפחות כ-9,000 משפחות שיעיות שהובאו לסוריה.
לטהרן יש אינטרס עליון להקים בין דמשק לביירות 'מסדרון שייעי'.           Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות