מינויו של האלוף תומר בר למפקד חיל האוויר מעמיד בפעם הראשונה בצמרת צה"ל שלושה מפקדים המוכנים לתקוף באיראן. הרמטכ"ל כוכבי, ראש פיקוד איראן האלוף טל קלמן, והאלוף תומר בר

אפשר וצריך להניח, כי ההודעה שצה"ל פרסם ביום שני 27.9, על מינוי של האלוף תומר בר למפקד החדש של חיל האוויר הישראלי, באה לחזק את נאומו של ראש הממשלה נפתלי בנט באותו יום בעצרת האו"ם, בו הוא הצהיר כי הגיע הזמן להפסיק לדבר על הגרעין האיראני וכי הגיעה השעה לפעול נגד איראן.
אין ספק כי ההודעה על המינוי החדש בישראל הפתיעה את האיראנים המניחים שהתמודדות הצבאית עם ישראל הולכת ומתקרבת, כי מי יתמנה למפקד חיל האוויר יהיה האלוף טל קלמן, ראש פיקוד איראן בצה"ל ששימש קודם לכן כראש החטיבה האסטרטגית וכראש מטה חיל האוויר. 
בחודש מרס השנה אמר האלוף קלמן, 'כי איראן היא לא אתגר מבצעי ספציפי, אלא אתגר בקומה שמעל לצבאית. היא אתגר לתפיסת הביטחון הלאומי שלנו. יש בנושא הזה אצלנו נטייה לציניות מסוימת בשנים האחרונות, שנובעת מהמחשבה שמכניסים את איראן לשיח בשביל דברים אחרים, אבל אני באמת חושב שמדובר כאן בהתמודדות עם מדינה שיש לה פוטנציאל להפוך למעצמה אזורית'.
כל מי שעוקב לאחרונה אחר הלך מחשבותיו של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, השם במרכז המחשבה הצבאית-אסטרטגית שלו הפעלת מסות של כוח המבוססות על כוח אש, טכנולוגיה מתקדמת וסייבר, לא יתקשה להבין מדוע הוא החליט למנות את האלוף בר למפקד חיל האוויר ולא את האלוף קלמן.
האלוף קלמן הוא יותר אסטרטג, אחד הטובים שיש למדינת ישראל, בעוד שהאלוף טל בר, הוא יותר איש מבצעים המתאים לתפיסותיו של הרמטכ"ל אביבי.
בהתבטאות האחרונה שלו בנושא האיראני, בחודש דצמבר לפני שנה הוא אמר האלוף בר:' צה"ל פועל בשלושה ממדים. מאמץ המהלומה הרב ממדית תכליתה להלום באויב באופן עוצמתי, תוך מיקוד בשלילת היכולות שהוא בנה. התקפה על האויב מורכבת על ידי מהלומות המובלות על ידי חיל האוויר, אך לא מתבססת רק על פצצות – מהלומות בעוצמה גבוהה ובדיוק רב, בסייבר, בלוחמה אלקטרונית, ביבשה ובים. דמיינו שלפני התקיפה האווירית הקשר של האויב יאבד לו, רוח הלחימה תתערער, המחשבים יושבתו ואז כוחותיו יותקפו בפצצות. זה נזק בריבוע. כל זה אינו רק בדמיון, אלה דברים שצה"ל צריך לעשות יחד באופן מתואם ומסונכרן.' דברים אלה הם גם תמצית מחשבתו הצבאית של הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי.
מאז שנת 2004 מלפני 17 שנה, מאז הוטל בפעם הראשונה התפקיד של ראש פיקוד איראן, על מפקד חיל האוויר האלוף (במיל.) אליעזר שקדי, התוכניות לפעולה נשארו לשכב במגירות, והמפות בחדרי המפקדים נשארו תלויות על הקירות. 
ב-2005 אמר, מי שהיה מפקד חיל האוויר האלוף (במיל.)  הרצל בודינברג כי עכשיו הזמן הנכון לתקוף את התוכנית הגרעין האיראנית. הוא טען כי מפעלי התוכנית עדיין מרוכזים וממוקמים מעל הקרקע, ואפשר וצריך להשמיד אותם. לא אריאל שרון ולא אהוד אולמרט, שכיהנו אז כראשי ממשלה  רצו לשמוע דברים אלה ודחו אותם.
בודינברג המשיך לטעון אז : 'העולם לא יצליח לעצור את התגרענות איראן באמצעות הסנקציות, וכשתהיה להם פצצה אנחנו נהיה במצב אחר לגמרי… אנחנו מאוד מעריכים את העזרה של האמריקנים ואת תמיכתם, אבל בסוף אתה עומד עם עצמך, עם גורלך. אם נתקוף ייפלו פה טילים, אבל גם אם האמריקנים יתקפו ייפלו פה טילים... הרמטכ"ל האמריקני אמר לאחרונה שלפי דעתו ישראל לבד לא תוכל להשמיד את המערך של איראן, אבל אני חושב שהוא לא לגמרי יודע מה מסוגלים לעשות כוחות ישראליים. האמריקנים לא יודעים עלינו הכל'.
מינוי של האלוף תומר בר למפקד חיל האוויר, מעמיד עתה בפעם הראשונה בראש צמרת צה"ל רב אלוף, אביב כוכבי, ושני אלופים תמיר בר, שיהיה עכשיו מפקד חיל האוויר, והאלוף טל קלמן מפקד פיקוד איראן, שמוכנים לתקוף את תוכנית הגרעין האיראנית.
בנאום ביום שני 27.9, לפני עצרת האו"ם אמר ראש הממשלה נפתלי בנט בהתייחסו לתוכנית הגרעינית האיראנית: 'יש ראיות שמוכיחות בבירור את כוונתה של איראן לייצור נשק גרעיני באתרים סודיים בטורקוזאבאד, טהראן ומריבאן, אבל מתעלמים מהן. תוכנית הגרעין של איראן הגיעה לקו פרשת מים וכמותה גם הסובלנות שלנו. מילים לא עוצרות את סיבוב הצנטריפוגות".
בנט הבהיר: 'יש את אלה בעולם שנדמה כי הם רואים את חתירתה של איראן לנשק גרעיני כמציאות בלתי נמנעת, או שפשוט נמאס להם לשמוע על זה. לישראל אין את המותרות הזו. אנחנו לא נתעייף. אנחנו לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני'.
יש בדברים אלה הבדל גדול בין העמדה האמריקנית והישראלית: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אומר, כי הוא לא ירשה לאיראן להשיג נשק גרעיני, נפתלי בנט  אומר, כי ישראל לא תאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני.
עכשיו צריך לחכות ולראות איך בנט מיישם את המילים, כי הסובלנות הישראלית כלפי פיתוח הנשק האיראני הגיעה לקיצה.  
השאלה היא מה הדרג המדיני יחליט ועד כמה החלטה זו תהייה תלוייה, או לא תלוייה, באמריקנים?


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות