מינוי הנסיך נאיף ליורש העצר בסעודיה, יאפשר השתלבות סעודית בהשתלטות האחים המוסלמים בעולם הערבי

מינוי הקרוב, הכמעט וודאי,  של שר הפנים הסעודי הנסיך נאיף Prince Nayef bin Abdul-Aziz לתפקיד יורש העצר הסעודי במקומו של הנסיך סולטאן, שהיה גם שר ההגנה הסעודי, שמת ביום שבת 22.10 בניו יורק, בגיל 87 ממחלת הסרטן, מצביע על כך כי שיטת העברת הירושה הקיימת בבית המלוכה הסעודי הקיימת כ-60 שנה, מתפקדת עדיין ביעילות. כמו כן, מוכיחה השיטה הזו את עצמה דווקא בתנאים הקשים בעולם הערבי, בהם המרד הערבי נמשך בכל עוצמתו, והשבוע בפעם הראשונה במסגרתו נרצח שליט ערבי, מועמר קדאפי, בידי ההמונים ברחוב. במצב כזה מתאים הנסיך נאיף, יותר מכל נסיך סעודי אחר להיות יורש העצר. לכך יש שלוש סיבות:
1. לנאיף, היום בן 78, יש ניסיון רב בדיכוי כוחות אופוזיציה פנימיים לבית המלוכה. בין גורמי האופוזיציה אותם דיכא ביד ברזל, נמצא גם ארגון אל קעידה.
2. נאיף נחשב איש שמרן מאוד המקורב לחוגי הממסד הדתי הסעודי. בכל חמשת מדינות ערב, בהן התחולל עד כה המרד הערבי, תוניסיה, מצרים, תימן, סוריה, ולוב, הממסדים הדתיים והמוסלמיים הפוליטיים, יצאו נגד השלטון. בסעודיה הממסדים הדתיים תומכים בשלטון, בייחוד אם הוא יימצא בידי נאיף.
3. נאיף מקורב מאוד לראשי האחים המוסלמיים גם מחוץ לסעודיה. מאחר ובעולם הערבי מסתמנת מגמה, בה ממשל הנשיא באראק אובמה תומך, של השתתפותם/השתלטותם, של האחים המוסלמיים במערכות השלטון החדשות, הרי עלייתו של נאיף לשלטון בריאד, תעזור לבית המלוכה הסעודי להשתלב בהתפתחויות אלה.
מצבו הקריטי של יורש העצר הסעודי הנסיך סולטאן, שהיה גם שר ההגנה הסעודי, שמת ביום שבת 22.10 בניו יורק, בגיל 87 ממחלת הסרטן, היה ידוע לבית המלוכה בריאד כבר בשבוע האחרון. הסימן החיצוני היחיד שהעיד על מצב משבר זה, בבית המלוכה הסעודי השומר בקנאות ובסודיות רבה על המהלכים הפנימיים בו, הייתה הפגישה הבהולה שכינס המלך עבדאללה ביום ד' 19.10, ליד מיטת חוליו בארמונו של מועצת הנסיכים Allegiance Council. יומיים לפני ישיבה זו המלך עבדאללה עצמו, שהוא בן 89, או אפילו 90, עבר ניתוח קל בגבו כדי לחזק את התמיכה שהתרופפה לחוליה בגבו, בבית חולים פרטי המצוי בארמונו ושאליו הובאו במיוחד רופאים ומנתחים אמריקנים, מארה''ב.
התמונה המתפרסמת כאן מימין היא תמונה ראשונה שפורסמה אי פעם של ישיבת מועצת העוצרים מסביב למיטת חוליו של המלך. זו גם הפעם הראשונה בתולדות בית המלוכה שמלך סעודי מצטלם ללא כאפיה על ראשו, כשאר הוא נמצא במיטת טיפול, דבר המעיד על הלחץ הפנימי שבו בית המלוכה נמצא בימים האחרונים.
מועצת נסיכים הוקמה על ידי המלך עבדאללה ב-2006 לפני כ-5 שנים כדי לבחור את המלך הסעודי הבא ואת יורש העצר הבא. כשהוקמה המועצה דובר על כך שהיא תתחיל לפעול לאחר שסולטאן ימונה למלך. אך עכשיו המועצה תצטרך לאשר סופית בפומבי את מינויו של יורש העצר הבא.
מירב הסיכויים שיהיה זה שר הפנים הנוכחי הנסיך נאיף, בן ה-78 שמונה ב- 2009 לסגן שני לרוה"מ, כלומר השלישי בהירארכיה למלוכה, אחרי עבדאללה וסולטאן.
נראה שעבדאללה רצה לקבל את אישור מועצת הנסיכים Allegiance Council, למינויו של נאיף כיורש העצר הבא, נוכח הידיעות שהגיעו מניו יורק בדבר מצבו הקריטי של סולטאן. סימן אחר להתחלת מינויו בישיבה של נאיף ליורש העצר, הייתה היעדרותו המופגנת מהפגישה של הנסיך טלאל Prince Talal Bin Abdul Aziz, המתנגד למינויו של נאיף. כמו כן נעדרו ממנה נציגים של משפחות נסיכים שכבר עתה ברור, (לפי סדר קביעת הירושה המשפחה המלכותית), כי אף אחד מבניהם לא ימונו להיות יורש העצר, או המלך הבא בסעודיה.
צריך להניח כי ההכרזה על מינוי נאיף ליורש העצר הבא תפורסם לאחר שסולטאן יובא לקבורה ביום ג' הבא 25.10, ויתכן אף לאחר תום תקופת ימי האבל שהיא 40 יום. תקופה זו תאפשר למתנגדיו של נאיף להגביר את לחציהם נגד המינוי, ולאחרים לנסות להשיג רווחים פוליטיים עתידיים מהמינוי.
עקב מותו של הנסיך סולטאן, נכנסה סעודיה בשבת לישורת האחרונה לפני סיום מאבקי הירושה בין בניו של המלך אבן סעוד. המלך עבדאללה אמנם ממשיך לתפקד ואף לבצע רפורמות חברתיות חשובות, דוגמת הבטחת יצוג לנשים במועצת השורא והבטחה לאפשר להם לבחור ולהיבחר למועצות המוניציפאליות, אך בגלל גילו המתקדם הוא הולך ונחלש פיזית, כפי שהוכיחה הופעתו במושב הפתיחה של מועצת השורא בתחיל החודש. גילו המתקדם, והחלשותו הפיזית, לא נותנים תקווה כי יוכל להמשיך לשאת בנטל השלטון עוד שנים רבות.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות