מי אחראי על מדיניות הוויתורים האסטרטגיים לנסראללה? מדוע מפעל הטילים המדויקים לא הופצץ ונהרס?

מי אחראי על מדיניות הוויתורים האסטרטגיים שצה"ל מבצע למנהיג חיזבאללה חסן נסראללה החל מיום א' 1 בספטמבר השבוע?
ביום א' בתגובה על ירי טילי הנ"ט של חיזבאללה על הנגמ"ש הישראלי ליד אביבים, הגיבה הארטילריה של צה"ל בהרעשה כבדה על אזורים בדרום לבנון. התמונות היו מרשימות. שדות עולים באש וענני עשן כבדים שכיסו את האזור.  אולם ההפגזה הייתה על שטחים ריקים. שום עמדה, בסיס , או חייל של חיזבאללה לא נפגעו.
גם הידיעה הסתמית של צה"ל לפיה מטוסים ישראליים תקפו את חוליית שיגור הטילים נשאה אופי דומה. גם אם החולייה של חיזבאללה הותקפה היא לא נפגעה. במילים אחרות, צה"ל נמנע בכוונה מלגרום לחיזבאללה נפגעים.

אותם הדברים אמורים לגבי הפרסום הבומבסטי ביום ג' על מפעל הטילים המדויקים שאיראן וחיזבאללה מפעילות בנבי שית בבקעת הלבנון.
אם בידי צה"ל קיים המידע המודיעני הזה מדוע המפעל לא הותקף ונהרס? אם איראן הייתה מפעילה מתקן כזה בסוריה הוא היה מזמן מושמד.
ושאלה נוספת, אם בידי צה"ל קיים מידע המראה, כי איראן וחיזבאללה החלו בימים האחרונים לפנות את הציוד לשדרוג טילים למקומות מחבוא, מדוע השיירות שמובילות את הציוד הזה אינן מותקפות?
כלומר,  מלבד התקיפה ברובע דאחייה בבירות ב-24.8, צה"ל ממשיך להימנע מלתקוף מטרות של חיזבאללה בתוך לבנון.

לא ברורה הלהיטות להראות לעולם כי נסראללה משקר. איש איננו חושד בנסראללה כי שפתיו דוברות רק אמת. לא ברורה גם הלהיטות להעביר מסר,  כי נסראללה מייצר 'תמונת ניצחון' פיקטיבית. עמדה כזו מעלה מיד את השאלה ואיזה תמונה מציירים ישראל וצה"ל?

אפשרות אחת של תשובה היא שהדרג המדיני מונע מצה"ל לבצע פגיעות ישירות משום שהוא אינו מעוניין בשלב זה של ערב הבחירות הכלליות במלחמה כוללת עם חיזבאללה.
אפשרות נוספת היא שגם הדרג המדיני וגם הדרגים הצבאיים מעריכים כי הם יכולים ליצור באמצעות הפרסומים שלהם לחץ בדעת הקהל הלבנונית שתאלץ את חיזבאללה לסגור את המפעל הזה ולהפסיק את פרויקט שדרוג הטילים.
במובנים רבים זו גישה נאיבית. היא לא פעלה בחזיתות אחרות, כמו בעזה, והיא גם לא תפעל בלבנון.
כמו בעזה אצל החמאס, הגישה הזו משאירה בידי חיזבאללה את האופציה מתי לפתוח באש ומתי לנצור אותה, בעוד שכבר עכשיו ברור כי נסראללה לא יפסיק את פרויקט שדרוג הטילים.       

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות