מצרים הכריזה על מצב חירום ל-3 חודשים. האחים המוסלמים הקימו בסיס לביצוע פיגועים ליד הכביש המרכזי מקהיר למדבר המערבי

ממשלת מצרים הכריזה, ביום א' 22.10, על מצב חירום במדינה שיימשך שלושה חודשים. זאת לאחר שהתברר כי הטבח בשוטרים המצריים, ביום ו' 20.10, בנווה המדבר  אל וואחת אל באחארייה,  בוצע על ידי הזרוע הצבאית של האחים המוסלמיים, שהקימו בסיס מרכזי לביצוע פיגועים המוניים, על הדרך הראשית המובילה מקהיר למדבר המערבי.
ביום א' עלה מספר אנשי הביטחון המצריים שנהרגו ל-58. בין ההרוגים שני קצינים בדרגת בריגדיר גנרל, קולונל אחד, ושני תתי-קולונל-סגני אלופים.
כל ההרוגים והפצועים, הם אנשי כוחות הביטחון של משרד הפנים המצרי, אשר עברו אימונים להילחם בגורמי טרור.
הקרב הזה חושף תמונה לגמרי שונה של היקף פעולותיה של הזרוע הצבאית של האחים המוסלמיים 'חאסם' Hasm בתוך מצרים.
עד עכשיו ההערכה הייתה כי מדובר בתאים בודדים בלבד. לא היה גורם אחד המערכת הביטחונית והמודיעינית המצרית שהעריך כי ל'חאסם' יש תשתיות טרור נרחבות כאלה והיא מסוגלת להשתלט על דרכים מרכזיות במדינה מבלי ששום גורם יבחין בכך.
הפצועים המעטים שנשארו בחיים מסרו עדויות מסמרות שיער על שהתרחש בקרב. אנשי ביטחון שנפצעו ומסרו את נשקם לתוקפים לאות כניעה, נורו ונהרגו בכלי הנשק האלה.
ברחבי מצרים נערכו ביום א' הלוויות המוניות  של חללי הקרב, בהן נשמעו קריאות לנקמה.

בשבת 21.10 דיווחו המקורות של תיקדבקה:

הטבח בשוטרים המצריים, ביום ו' 20.10, בנווה המדבר אל באחארייה El-Bahariya Oasis, הנמצא בקילומטר ה-135 של הכביש המהיר אל-אוחאת  El-Wahat Highway, מקהיר לגיזה, שם נהרגו לפחות 55 שוטרים בקרב עם קבוצת חמושים של הזרוע הצבאית של האחים המוסלמיים 'חאסם' Hasm, מעלה שאלות קשות לגבי יכולתם של הצבא וכחות הביטחון המצריים להילחם בגורמי טרור. נשיא מצרים פאתח אל-סיסי לא יכול היה להימנע בשבת משאלות אלה ונאלץ להורות, בשבת 21.10, לתובע הכללי המצרי נאביל סאדק Nabil Sadek להקים וועדת חקירה שתבדוק מה התרחש בקרב הזה ומדוע כל כך הרבה אנשים ביטחון מצריים איבדו את חייהם.
מינוי וועדת חקירה היא דרך בדוקה שלא לפרסם בציבור את כל הפרטים על המתרחש בנימוק כי הדברים יימסרו קודם לחוקרים ורק כאשר הם יגיעו למסקנות אפשר יהיה למסור אותם. בינתיים, עד שוועדת החקירה תסיים את עבודתה יעברו חודשים רבים והאירוע יידחק לשוליים.
מהפרטים המצויים בידי המקורות ללוחמה בטרור של תיקדבקה עולה, כי האחים המוסלמיים ביצעו לא פחות מטבח בכוחות הביטחון המצריים.  תחילה נמסר עי כוחות הביטחון המצריים פשטו על דירה בה נמצאו החמושים. אולם כוחות הביטחון פשטו על נווה מדבר, אחד המרהיבים ביותר ביופיים הפראי, במדבר המערבי המצרי.
המדובר בנווה מדבר ענקי המשתרע על פני כ-2000 קמ"ר, שאורכו הוא 94 ק"מ ורוחבו 42 ק"מ. האזור כולו מוקף בהרים. רוב התושבים החיים בנווה המדבר הם בדואים  שרובם קשורים עם שבטים מקבילים במזרח לוב, שם קיימת השפעה גדולה ל-ISIS ולאל קעידה. 
מאחר והמקום משמש אטרקציה לתיירים, בעיקר זרים, המגיעים בלילות מקהיר ליהנות מהנוף המיוחד במינו, אפשר וצריך להניח כי אנשי הזרוע הצבאית של האחים המוסלמים העריכו שאיש לא יחפש אותם שם, ולכן בחרו בנווה המדבר הזה כמקום מחבוא.
מידע מודיעיני גילה את שהותם שם וכוח של שוטרים מצריים שנעו בארבעה כלי רכב  SUVs נשלח ללכוד אותם.
אולם כאשר השוטרים המצריים הגיעו לאזור הם הותקפו מהמארב על ידי עשרות אם לא מאות חמושים אשר ירו לעברם במקלעים כבדים,  מרגמות שיגרו טילי נ"ט מאר.פי.ג'י. RPG, ופוצצו שורה של מטעני צד שהונחו לאורך הדרך בה נעו. רוב השוטרים המצריים שהיו בשיירה נהרגו. אלא שהצליחו להישאר בחיים- 14 במספר-נפצעו.
זו הייתה התקפה דומה מאוד להתקפות האחרונות של ISIS סיני, המתבצעות באחרונה בצפון סיני.
התקפה דומה מאוד לזו התרחשה ב-11 לספטמבר ליד שייח' זוואיד בצפון סיני, שם נהרגו לפחות 18 חיילים מצריים, דבר המעלה את האפשרות כי לא חמושים של האחים המוסלמים פעלו בנווה המדבר, אלא גורמים הקשורים עם ISIS.
כמו בסיני, גם בקרב בנווה המדבר אל באחארייה לא הופעל חיל האוויר המצרי. הסיבה: הנשיא פאתח אל-סיסי החליט שלא לערב את חיל האוויר המצרי במלחמה בטרור בתוך מצרים.
אם אכן מדובר ב-ISIS, מדובר בחדירה העמוקה ביותר עד כה של ארגון הטרור המוסלמי לתוך מצרים. 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “מצרים הכריזה על מצב חירום ל-3 חודשים. האחים המוסלמים הקימו בסיס לביצוע פיגועים ליד הכביש המרכזי מקהיר למדבר המערבי

 • אוק 21, 2017 @ 20:39 at 20:39
  Permalink

  מי עשה את הטבח צריך לשאול את הטורקים- הקטארים או את החמאס בטוח הם יודעים!!!
  אכל יש הרבה מה ללמוד!!!!!
  1) צבא מסודר לא יכול לנצח את הטרור!!!!
  חיילים שמסתובבים עם מדים – שיושבים בבסיסים ויש להם את הרכבים והמשוריינים שנוסעים איתם בכבישים הם תמיד יהיו תחת מעקב ויהיו טרף קל ללוחמי גרילה!!!!
  2) החשיבות של רובוטים וגם רחפנים שנלחמים ומשמידים את האויב בשדה קרב הפך להיות לעניין של להיות ולחדול וזה חשוב ביותר!!!!
  3) הטעיה של האויב זה חשוב ביותר!!!

 • אוק 21, 2017 @ 22:28 at 22:28
  Permalink

  המארב, דרך הפעולה והתוצאות מזכירים את מה שקרה לשיירת יחיעם

 • אוק 22, 2017 @ 7:26 at 7:26
  Permalink

  אם השטח בעל אורך 94 ק״מ ורוחב 42 ק״מ הרי השטח הוא קרוב ל- 4000 קמ״ר ולא 2000 קמ״ר כפי שמצוין. חשבון פשוט.

 • אוק 22, 2017 @ 20:28 at 20:28
  Permalink

  איך 55 הרוגים אם היו רק 4 SUV? בכל SUV יושבים מקסימום 8 אנשים. סה"כ 32. 14 נפצעו. מאיפה המספרים האלה? משהו לא מסתדר עם הדיווח……

 • אוק 23, 2017 @ 8:23 at 8:23
  Permalink

  אצלם זה לא רלוונטי כמה מושבים יש ברכב, אלא איזה משקל הוא יכול לסחוב
  הם ימצאו את המקום להידחס
  כמו ב אל תתעסק עם זוהן

 • אוק 26, 2017 @ 9:15 at 9:15
  Permalink

  המספרים לא סבירים "שוטרים מצריים שנעו בארבעה כלי רכב SUV" עם 55 הרוגים ו 14 פצועים? כמה היו בכל רכב?

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות