מי חיסל את אל-עדנאני? ארה"ב, רוסיה, או אולי ISIS?


משרד ההגנה הרוסי טוען, בהודעה שפרסם ביום ד' 31.8 בלילה, כי מפציץ רוסי מדגם SU-34, הוא שחיסל, ביום ג' (30.8), את ראש מערך הטרור של ISIS אבו מוחמד אל-עדנאני Abu Mohammed al-Adnani, כאשר תקף כינסו של מפקדים ארגון הטרור שנערך באזור מארעת-אום חושה Maaratat-Umm Khaush ליד חלאב. ההודעה הרוסית מנוסחת כך ממנה משתמע כי מידע מודיעיני מוקדם שהגיע לידי הרוסים אפשר להם לפגוע בכנס המפקדים הזה  ולהרוג 40 מפעילי ISIS.
ההודעה הרוסית פורסמה 24 שעות, לאחר שמקורות בפנטגון אמרו, כי שיירתו של  אבו מוחמד אל-עדנאני הותקפה על ידי כלי טייס אמריקנים ליד אל באב al Bab, וכי הם בודקים כי אכן  אל-עדנאני, שלפי המידע המודיעיני שבידם היה בשיירה באמת נהרג. the results were being assessed. זאת למרות ש-ISIS בעצמו פרסם הודעה המודיעה כי אל-עדנאני נהרג בעת שסייר אצל כוחות הארגון הפועלים באזור חאלב.
מקורות בפנטגון הגדירו את הטענה הרוסית, כי הם אלה שהרגו את הטרוריסט במילים הקשות 'טענות שווא'  falls claim, ו'בדיחה' a joke.
המרחק בין אל באב, ובין מארעת-אום חושה הוא 28 ק''מ בלבד, אבל המרחק בין הגרסה האמריקנית והגרסה הרוסית כמט ואיננו ניתן למדידה.  
זו פעם ראשונה בהיסטוריה של הלוחמה בטרור שכל אחת משתי מעצמות העל טוענת כי שירותי המודיעין וחיילות האוויר שלה-הם שחיסלו את איש ISIS, אשר עמד מאחורי התקפות הטרור הגדולות בשנתיים האחרונות בתוניס, פריס, בריסל, אורלנדו, ניס, חצי האי סיני ואיסטנבול. במילים אחרות,
באם למי שהוא היה ספק כי המלחמה הקרה בין ארצות הברית ורוסיה התפשטה גם למלחמה ב-ISIS, הוא קיבל לכך הוכחה.
קודם לכן, ביום ו' 26.8, הודיעו שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה, ג'ון קארי וסרגיי לברוב, כי נכשלו סופית השיחות לשיתוף פעולה צבאי ומודיעני אמריקני-רוסי בסוריה.
המקורות המודיעיניים וללוחמת הטרור של תיקדבקה מציינים, כי הדבר הבולט בפרשת חיסולו/ או אי חיסולו  של אבו מוחמד אל-עדנאני הוא, כי גם המודיעין האמריקני וגם המודיעין הרוסי קיבלו את המידע על תנועותיו של הטרוריסט מאותו מקור.
זו פעם ראשונה שמקור מודיעיני הקשור  לארגוני הטרור המוסלמיים מוסר את אותו מידע גם לאמריקנים וגם לרוסים.  
עובדה זו מעלה מיד את החשד, כי מישהו בצמרת ISIS  ניסה להיפטר אל-עדנאני.

מדובר במודוס אופרנדי ישן אצל ארגוני הטרור-ובייחוד אצל אל קעידה. כאשר אוסמה בין לאדן מנהיג אל קעידה שחוסל ב- 2011 רצה להיפטר  מכמה מראשי מערך הטרור  שלו שלדעתו מיצו את עצמם ואת תפקידם, הוא הסגיר אותם לידי האמריקנים לאחר שדאג כי המודיעין האמריקני יקבל מידע על מקום הימצאם. 
המקרה הבולט ביותר לשיטה זו הייתה הסגרתו ב-2003 של חאליד שייח' מוחמד Khalid Sheikh Mohammed, לאחר שתכנן וארגן את פיגועי 9/11 בוושינגטון ובניו יורק.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי אכן אם זה באמת מה שהתרחש סביב הסגרת המידע על תנועותיו ומקום הימצאו של אבו מוחמד אל-עדנאני, הדבר קשור להופעתם לפני כשלושה שבועות בסוריה, של ראש מערך הטרור של אל קעידה סייף  אל עדאל Saif al-Adel עם אנשי מטהו. 
סייף  אל עדאל נחשב כאחד מאנשי הטרור המסוכנים ביותר בעולם, ויש לו ניסיון עשיר  של עשרות שנים, מאז סוף שנות ה-90 בהכנת פיגועים המוניים נרחבים.  הפיגועים הגדולים בשגרירויות  ארצות הברית במזרח אפריקה  ב-1998, והפיגועים הנרחבים בסעודיה, כולל במטרות אמריקנית שם בשנת 2003, הוכנו ובוצעו על ידו. 
עד עתה לא ברור  מהיכן בדיוק הגיעה קבוצת אנשי טרור אלה לסוריה ומדוע.
 הדבר היחיד הברור הוא, כי הם הגיעו לשם כנראה מפקיסטן דרך עיראק. 
אחת ההשערות המודיעיניות היא כי מישהו בצמרת ISIS החליט כי אבו מוחמד אל-עדנאני מיצה את עצמו ועכשיו הגיע הזמן להחליפו בסייף  אל עדאל.
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות