מכה למפגינים באיראן נכשלה השביתה הכללית. נפח ההפגנות ירד. המשטר הציף בלילה את ההפגנות בתומכיו ובאנשי כוחות הביטחון

באין דמות מנהיגה שאתה יזדהו המפגינים האיראנים, ובאין הנהגה שתכוון אותם, נכשלה, ביום שלישי 2.1, השביתה הכללית עליה הכריזו המפגינים.
גם בערים הגדולות וגם בעיירות הקטנות השביתה לא נראתה ולא הורגשה כלל. השווקים והחנויות בכל ערי איראן פעלו ללא הפרעה.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי פירושו של כישלון זה הוא הימנעות רוב חלקי האוכלוסייה האיראנית, האינטליגנציה, המעמד הבינוני, סוחרי הבזארים והסטודנטים, מלהצטרף להפגנות. בלעדיהם שביתה כללית לא יכולה להיות אפקטיבית באיראן.
במצב כזה אין פלא בדבר, שהמספר הכללי של ההפגנות ירד לפחות ב-30 אחוז ומספר המשתתפים בהפגנות ירד לפחות ב-40 עד 50 אחוז. בכמה הפגנות נראו לא יותר מאשר כמה עשרות אנשים, וביתר ההפגנות השתתפו לא יותר מאשר כמה מאות איש בכל הפגנה.
אולם לא רק כישלון השביתה הכללית הביא למיעוט משתתפים בהפגנות.
דבריהם של ראשי המשטר, ובייחוד דבריו של מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כי 'סוכני מודיעין זרים' שמחלקים כספים ונשק הם העומדים מאחורי ההפגנות הרתיעו רבים מלבוא ולהשתתף בהן. אם המשטר מאשים בארגון ההפגנות סוכני מודיעין זרים'  פירוש הדבר שיכול להיווצר מצב כי כל  מי שמשתתף בהפגנות וייעצר יואשם בבגידה ובאשמת שיתוף פעולה עם סוכני אויב. כתב אישום כזה יכול להביא בעקבותיו גזר דין מוות.
איראן היא המדינה מס' 1 בעולם מבחינת ההוצאות להורג, ופסקי דין מוות מוצאים בה לפועל במהירות ובמספר גדולים יחסית.  לכך הצטרפו גם איומים  של ראשי משטר אחרים אשר חזרו ואמרו, כי מי שייתפס מעכשיו כמי שתקף או הבעיר מוסדות ומתקנים ממשלתיים-יוצא להורג.
סימן נוסף לביטחון העצמי שחזר למשטר ביום ג' הייתה הדרך בה הוא טיפל בהפגנות.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות הביטחון האיראניים אפשרו לקהל המפגינים להגיע לכיכרות המרכזיות בערים, אולם הזרים לתוכן כמה אלפים מתומכיו. כמו כן הביא המשטר תגבורות גדולות לערים. התוצאה הייתה שבמקומות רבים מספר תומכי המשטר ואנשי כוחות הביטחון עלה על מספר המפגינים.
במשך היום ניסו כמה פקידים אמריקנים לקרוא למשטר באיראן שלא לחסום את קשרי האינטרנט ואת הרשתות החברתיות בפני המפגינים ולאפשר להם חופש ביטוי, זאת למרות שבחלקים גדולים של איראן האפשרויות להשתמש באמצעים אלה לא נחסמו יותר על ידי השלטונות, כפי שהיה בימים הראשונים של המהומות. זה היה סימן נוסף שהביטחון העצמי חזר לראשי המשטר שבימים הראשונים למהומות העדיפו לשתוק.
ביום שלישי בלילה, הודיעה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי, כי היא תדרוש את כינוסה של מועצת הביטחון  כדי לדון במצב באיראן.
המקורות שלנו מציינים, כי אין מדובר בסיום של ההפגנות וגל המחאות. עדיין ייערכו בימים הקרובים ניסיונות לחדש את המחאה. המבחן הבא יהיה ביום שישי 5.1 לאחר תפילות יום השישי.  אם ביום שישי תנועת המחאה נגד השלטון לא תצליח לחזור שוב לרחובות אז אפשר יהיה לומר בוודאות כי הגל הנוכחי של המחאה באיראן הסתיים.      

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות עבור “מכה למפגינים באיראן נכשלה השביתה הכללית. נפח ההפגנות ירד. המשטר הציף בלילה את ההפגנות בתומכיו ובאנשי כוחות הביטחון

 • ינו 3, 2018 @ 18:36 at 18:36
  Permalink

  נדמה לי הכל הפוך על הפוך!!!!
  נתניהו וטראמפ עזרו למשטר איראני עם הצהרות שלהם שתומכים במפגינים!!!!
  חוץ מזה יש עוד פרט קטן, המפגינים עשו סימנים של זאב שזה סימן של מפלגה פשיסטית לאומנית בטורקיה!!!!

 • ינו 3, 2018 @ 20:20 at 20:20
  Permalink

  כמו בתורכיה רק ביותר אכזריות. הם ינצלו את המצב לאסור עשרות אלפים ולהוציא להורג את מי שהם רוצים.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות