מכה נוספת למו"מ הגרעיני: מנהיג איראן חמנאי סירב לקבל את ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית יוקיאה אמאנו

בעוד במערב ובישראל עוסקים המומחים לנושאי איראן והגרעין למיניהם בהעלאת הצעות כדי להתגבר על המשבר במו''מ בין שש המעצמות ואיראן, ולקבל את הסכמתן של סעודיה, צרפת, וישראל להצעות החדשות, ספג המו''מ הגרעיני שמנהל ממשל אובמה עם הנהגת איראן ביום שני 11.11, מכה נוספת. 
מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, סירב לפגוש את יו''ר הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA יוקיאה אמאנו  Yukiya Amano, שביקר בתחילת השבוע בטהרן.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי נסיעתו של אמאנו לטהרן, לא הייתה כדי לחתום על הסכם עם הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראנית, שכפי שהדבר הוצג בפני דעת הקהל. המטרה האמיתית של הנסיעה הייתה להיפגש עם מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, כדי לשכנעו, ואולי אף לנסות להגיע אתו להבנות, כיצד אפשר להתגבר על כישלון השיחות בז'נווה, ולהמשיך במו''מ הלאה.
הפגישה בין חמנאי לאמאנו, נועדה להפגין בפני דעת הקהל המערבית ותוך איראן, כי האיטוללה חמנאי תומך במו''מ הגרעיני, וכי גם הוא מוכן לגלות פתיחות כלפי מנהיגים מערביים שיבואו לטהרן.
תחילה ניסו אנשי הבית הלבן למצוא מנהיג אירופאי בולט אשר ייסע לפגוש את חמנאי, אולם הם לא הצליחו בכך, כאשר שום מנהיג אליו פנו היה מוכן להסתכן בקשירת שמו בכישלון נסיעה כזו. לבסוף הוחלט בוושינגטון, כי במקום המנהיג האירופאי שחיפשו, ייסע לטהרן ראש ה-IAEA-אמאנו.     
שר החוץ האיראני מוחמד זריף הבטיח לאמריקנים, כי הוא יסדיר לאורח פגישה עם האייטוללה חמנאי.
אולם מרגע שאמאנו נחת בטהרן, ועד שיצא אותה, אף אחד מהאיראנים שקבלו את פניו ונפגשו איתו, לא הוציא מילה אחת מפניו על אפשרות של קיום פגישה כזו.
ביום ב' כאשר לאמאנו הוברר סופית כי אין לו מה להמתין יותר, הוא נאלץ להסתפק בחתימה על הסכם חסר חשיבות עם ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית האיראני עלי אכבר סאלחי.
לפי הסכם זה יורשו פקחי הוועדה לבקר בכור המים כבדים-פלוטוניום באראק, ובמכרות האורניום גאצ'ין Gachin. בהסכם לא נזכר אך אחד מהאתרים בהם מפתחים את התוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית. באתרים אלה בוצעו ניסויים בחומרי נפץ גרעיניים ובמרעומים של ראשי חץ גרעיניים. בין האתרים הבולטים האלה נמצא מתחם הניסויים הגרעינים בפארצ'ין Parchin, שהוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה מנסה לשווא להשיג אליו גישה כבר שנים.  
אמאנו שהוא בדך כלל אדם סבלני ומאופק מאוד, רתח על ממשל אובמה שלחץ עליו לנסוע. הוא גם רתח על האיראנים שהציגו את הביקור שלו כשלב נוסף בהתקדמות לקראת הסכמה בין המעצמות וטהרן לגבי התוכנית הגרעינית, למרות שההסכם שחתם עליו היה חסר משמעות מעשית, והעיד על דבר אחד: המשך הדריכה במקום.
זו הסיבה אמר מדוע אמאנו אמר ביום ד' 13.11, בעקיצה חדה לעבר ממשל אובמה, כי הוא לא הבחין בשינויים בתוכנית הגרעינית האיראנית מאז שהנשיא חסן רוחאני נכנס לתפקידו בשלושת החודשים האחרונים, וכי בכל תקופת כהונתו של רוחאני האיראניים ממשיכים להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוז. כלומר, אמאנו הציג תמונה שונה מהאופטימיות שמשדר בשבועיים האחרונים ממשל אובמה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי אמאנו חשף רק חלק מהמתרחש בימים אלה בתוכנית הגרעין האיראנית.
העשרת האורניום בכל דרגות העשרה, של 3,5, 5, ו-20 אחוז נמשכת בקצב מלא, כאשר לכל הידיעות כאילו חלה בהעשרה האטה, אינן נכונות. לא רק שהאיראנים לא פרקו אפילו צנטריפוגה אחת, כפי שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע, אלא שהם הגבירו את קצב ייצור הצנטריפוגות, והצבתן באולמות הייצור של המתקנים הגרעיניים. האיראנים אינם מפעילים צנטריפוגות חדשות אלה, אולם הם יוצרים מצב בו הוא יוכלו להפעיל  אותם בכל רגע נתון. הוגבר קצב הבנייה של כור המים הכבדים באראק. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות