מכה קשה לישראל. סעודיה, בהשפעת ארה"ב, פתחה במגעים ישירים עם טהרן במטרה להגיע אתה להסדרים אזוריים

אם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן MbS אומר, ביום א' 29.9 בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית CBS, כי ההתקפה  האיראנית על שדות הנפט הסעודיים הייתה אקט של מלחמה, אבל אם זו תפרוץ הדבר יביא לעלייה 'מעבר לדמיון' unimaginably high numbers של מחירי הנפט ולהרס הכלכלה העולמית, והדובר של נשיא איראן חסן רוחאני אומר יום אחד לאחר מכן, ביום שני 30.9, כי הנשיא איראני קיבל כמה איגרות סעודיות באמצעות כמה ראשי מדינות', ו'אם ערב הסעודית באמת משנה את מדיניותה, דבר שאיראן מקדמת בברכה שינוי זה', If Saudi Arabia is really pursuing a change of behavior, Iran welcomes that, לכך יש רק שתי משמעויות:

1. ערב הסעודית שוכנעה על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ושר החוץ שלו מייק פומפיו,שלא להגיב צבאית על ההתקפה של טילי השיוט והמל"טים המתפוצצים האיראנים על שדות הנפט שלה ב-14 לספטמבר.
2. ערב הסעודית מצטרפת למאמצים האמריקנים להביא לפגישה בין נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא איראן חסן רוחאני, פגישה אליה יכול להצטרף גם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן MbS. אפשרות נוספת היא שלאחר הפגישה בין טראמפ ורוחאני, תיערך עוד פגישה בין יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן ונשיא איראן רוחאני.

המקורות של תיקדבקה מדווחים בלעדיים, כי למרות שכלפי חוץ פגישה בין טראמפ ורוחאני בניו יורק בשבוע שעבר ירדה מעל הפרק, המגעים לקיום פגישה בין שני המנהיגים נמשכים בקצב מלא, וכי עתה שני הצדדים מחפשים מקום שיהיה מוסכם על שניהם, היכן שפגישה כזו תתקיים.  
הבעיה העיקרית היא, שהנשיא טראמפ אינו רוצה לצאת את ארצות הברית לצורך הפגישה, ואילו הנשיא רוחאני אינו מוכן להגיע שוב לארה"ב.
כפי שעדיין לא ברור היכן שהפסגה בין טראמפ ורוחאני תתקיים, כך עדיין לא ברור איזה אופי יישאו השיחות האיראניות-סעודיות, והיכן הן תערכנה.

אולם ההודעה של דובר הנשיא האיראני, ביום שני, היא איתות איראני כי טהרן מקבלת את השדרים הסעודיים והיא מוכנה להיכנס למשא ומתן אתה. בין הנושאים שיידונו בשיחות איראניות-סעודיות כאלה יהיו המצב במלחמות בתימן ובסוריה, והמצב בעיראק.
ההתקרבות הסעודית-איראנית תחת חסות אמריקנית, היא מכה קשה לאסטרטגיה המדינית, הצבאית והמודיעינית של ישראל, אשר ביססה עד עכשיו את מהלכיה מול איראן על הציר וושינגטון-ריאד-ואבו דאבי.  במצב זה בו ישראל איננה כלולה יותר בציר החדש המתגבש, היא מוצאת את עצמה עומדת לבד מול איראן, כאשר זו מעמיקה את אחיזתה הצבאית בסוריה ובעיראק.
כל התזוזות האלה מתרחשות כאשר מפקד משמרות המהפכה באיראן, הגנרל חוסיין סלאמי, אמר ביום שלישי 30.9, בכינוס של מפקדי הארגון, כי טהרן השיגה את היכולת להשמיד את 'הישות הציונית המזויפת. לדבריו, 'לרפובליקה האיסלמית יש עכשיו יכולת להשמיד את ישראל ולמחוק אותה מהמפה העולמית. the Islamic Republic has prepared the capability to annihilate Israel and this regime must be wiped off the world geographic

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות