מכונית התופת בה ISIS השתמש בפיגוע היא של צבא ירדן


ככל שמתקדמת חקירת פיגוע ההתאבדות שביצע ISIS ביום ג' 21.6 באזור הגבול שבין ירדן לסוריה, פיגוע בו נהרגו 6 חיילי משמר הגבול הירדני ו-16 נפצעו, עולים פרטים נוספים חדשים המעידים על שיטות החדירה והתקיפה המתוחכמות בהן ISIS משתמש. המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי ארגון הטרור השתמש במכונית  של צבא ירדן מדגם מיצובישי Mitsubishi כדי לבצע את הפיגוע.
המכונית הועברה לפני כמה שבועות על ידי צבא ירדן לאחר מארגוני המורדים הסוריים הנלחמים בדרום סוריה נגד ISIS.  חולייה של ISIS  גנבה את המכונית מידי המורדים, העבירו אותה לאחד מבסיסי ארגון הטרור שם הפכו אותה למכונית תופת עמוסה חומרי נפץ.
לאחר מכן הצליחו אנשי ISIS להעביר את המכונית בחזרה מסוריה לירדן. כאשר המכונית חזרה להופיע על כבישי צפון ירדן, כשהיא נהוגה כבר על ידי נהג מתאבד של ISIS, איש לא חשד בה, מאחר ונראתה כמכונית צבאית ירדנית לכל דבר.
מהלך דומה ביצע ISIS, בבוקר יום הפיגוע ביום ג'. המכונית הצבאית הירדנית, שכנראה הוסתרה במקום מסתור בתוך ירדן כמה ימים, נעה לעבר המוצב הירדני  באל רוקבאן  al-Rukban שבאזור בארם Berm  על גבול סוריה-ירדן, שסומנה לנהג המתאבד כמטרת הפיגוע.
השערה נוספת שנבדקת  עתה, היא כי מי שהסתיר את המשאית בתוך ירדן, העמיד לרשות הנהג המתאבד סייענים שנסעו לפניו והראו לו את מסלול הנסיעה עד למוצב.   
שום מחסום או סיור של צבא ירדן לא עצר את המשאית, מאחר ולכולם היה ברור  כי המדובר במשאית צבאית רגילה. 
גם חיילי משמר הגבול הירדניים במוצב הגבול הירדני באל רוקבאן, שהבחינו בהתקרבותה, סברו כי המדובר במשאית המביאה להם אספקה, ולא פתחו עליה באש בניסיון לעוצרה. התוצאה: המשאית שנסעה במהירות גבוהה, עקרה את שערי המוצב, חדרה אל מרכזו והתפוצצה.   
ביום ד' 22.6 דיווחו המקורות שלנו את הפרטים הבאים על הפיגוע תחת הכותרת:  'בעוד ירדן בעזרת ארה"ב מבצרת גבולותיה, ISIS פועל מתוכה'.

פיגוע הטרור שביצע ISIS
, ביום ג' 21.6,  באזור הגבול שבין ירדן לסוריה, בו הופעלה מכונית תופת נהוגה בידי נהג מתאבד מול סיור של משמר הגבול הירדני, הדליק נורות אדומות בעמן, וושינגטון וירושלים, בגלל  5 סיבות עיקריות:
1. המחבל לא בא מסוריה, אלא בא מתוך ירדן עצמה. דבר המעיד כי ISIS הצליח להקים בתוך ירדן רשת או רשתות טרור פעילות.
החשד הזה התעורר כבר בפיגוע שהתרחש ב-6 ביוני ליד מפקדת המודיעין הכללי הירדני בעין אל-באשא  Ain el-Basha, ליד עמן.  בהתקפה נהרגו אז חמישה קציני מודיעין ירדניים. איש לא לקח אחריות על פיגוע זה.  עכשיו הסיבה התבררה: מפקדי רשתות הטרור של ISIS הפועלת בתוך ירדן אינם רוצים להשאיר אחריהם עקבות בהן יוכלו להשתמש גופי הביטחון והמודיעין הירדניים.
2. אם ISIS מסוגל תוך שבועיים להוציא לפועל שני פיגועים, אחד במרכז ירדן ואחד בצפונה, ליד הגבול עם סוריה, פירושו שמדובר בפריסה רחבה של כמה רשתות טרור הפועלות בשטח נרחב בירדן.
3. הפיגוע ביום ג' בוצע באזור רוקבאן  Ruqban, בו מתנהל בימים האחרונים תרגיל נרחב של חטיבה חדשה בצבא ירדן שהוקמה במטרה להלחם ב-ISIS.
המדובר  בחטיבה ראשונה מסוגה בצבאות המזרח התיכון, שכולה אומנה וצוידה על ידי יועצים למלחמה בטרור אמריקנים. החטיבה הזו בנויה בדיוק לפי אותם קווים בהם בנויים כוחות ISIS. כל החטיבה נעה על מיני וואנים חדישים מסוג טויוטה Toyota, עליהם מורכבים מקלעים כבדים. 
במילים  אחרות, הקרב הבא בין כוחות ירדנים ובין כוחות ISIS במרחבים המדבריים שבין ירדן, עיראק וסוריה יתרחש בין שיירות של כלי רכב מהירים הדוהרים במדבר, כאשר לירדנים יתרון של חיפוי שהם יכולים לקבל ממסוקי קרב.
זה לא היה מקרה ש-ISIS ביצע את פיגוע ההתאבדות ביום ג' באזור זה. עצם העובדה שארגון הטרור הצליח להחדיר משאית תופת אל אזור התרגיל הירדני, בו משתתפים כמה אלמנטים של הכוחות המיוחדים האמריקנים הנמצאים בצפון ירדן, מצביעה על יכולותיו החדשות של ISIS בירדן.
4. המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור  של תיקדבקה מציינים, כי מספר הירדניים אשר הצטרפו ל-ISIS ונלחמים בשורותיו מגיע עתה לכ-3,000. לאלפי אנשי טרור  אלה ישנן קשרי משפחה בתוך ירדן, דבר המקל על תנועותיהם בתוך הממלכה. עוד מציינים המקורות שלנו, כי רוב אנשי ההנהגה האידיאולוגית-דתית של ISIS הם ירדנים. שתי העובדות האלה מביאות לארגון הטרור מתגייסים ירדניים חדשים.
5.  צבא ירדן, בשיתוף המחלקה בפנטגון להגנה מפני איומים ומחלקת המודיעין של חברת 'רייטון'The Pentagon’s Defense Threat Reduction Agency-DTRA through Raytheon’s Intelligence,  משלימים בימים אלה, בהשקעה של חצי מיליארד דולר, הקמת גדר ההגנה על גבולות ירדן והבסיסים והכוחות  האמריקנים הנמצאים בה. (ראו מפה).
הגדר הזו שאורכה הוא 442 ק''מ תפריד בין ירדן סוריה ועיראק, ומטרתה מלבד שמירה על שלטונה של המשפחה האשמית  בירדן,  היא  להפוך את הממלכה הקטנה הזו  (89,000 קמ"ר), לאחד המבצרים הצבאיים האמריקניים  החשובים ביותר במזרח התיכון, למלחמה ב-ISIS. בעקיפין, תשמש הגדר גם כחיץ בין ישראל  והכוחות של ISIS ואיראן בעיראק ובסוריה.
הפיגוע ביום שלישי מעמיד את כל הפרויקט הענק הזה בסימן שאלה. בעוד ארצות הברית וירדן משקיעות סכומי ענק לבלום את ISIS על גבולות ירדן, ארגון הטרור כבר נמצא ופועל בתוכה. 
  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות