מכלית נפט איראנית עולה באש בים האדום מול ג'דה בסעודיה לאחר שנפגעה מטילים. חשש מתגובה איראנית

כלי תקשורת אירניים מדווחים, ביום שישי 11.10, כי מכלית נפט איראנית ששייטה בים האדום מול חופי סעודיה, באזור העיר הסעודית ג'דה נפגעה מטילים והיא עולה באש.
הטלוויזיה הממלכתית האיראנית דיווחה, כי שני מכלי נפט של המכלית נפגעו וכי הנפט שהיו בהם זרמו אל הים. מקורות אחרים מדווחים כי המכלית הייתה במרחק של כ-95 ק"מ מהעיר ג'דה כאשר נפגעה.
מקורות בחברת הנפט הלאומית האיראנית National Iranian Oil Company שהמכלית שייכת אליה וסוכנות הידיעות האיראנית 'נור'  NUR השייכת למשמרות המהפכה אמרו בטהרן, כי המצב במכלית תחת שליטה ואף אחד מאנשי הצוות לא נפגע.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: זו פעם הראשונה בחמשת החודשים האחרונים מאז החלו ההתקפות  על מכליות נפט במפרץ באמצע חודש יוני  שמכלית נפט איראנית נפגעת.
אם אכן הטענה האיראנית, שבינתיים אין לה כל אישור, או הוכחה, כי המכלית נפגעה משני טילים היא נכונה, הרי שקיימות שתי אפשרויות:
1. הטילים נורו אל המכלית מהחוף הסעודי, או מספינת טילים סעודית. בהתפתחות כזו מדובר בפעולת תגמול סעודית על התקפת טילי השיוט ומל"טי הנפץ על שדות הנפט הסעודיים ב-14 לספטמבר.
עד עתה שום גורם סעודי לא פרסם שום הודעה על המתרחש לא רחוק מג'דה.
2. אפשרות נוספת היא, כי גורם שלישי שספינות הטילים שלו נמצאות בים האדום הוא שתקף את המכלית האיראנית.
אם אכן הטילים נורו על ידי סעודיה האירוע הזה יכול להביא להתלקחות קרבות, או חילופי מהלומות של טילים, בין איראן וסעודיה.
אם גורם שלישי ביצע את ההתקפה הזו, האיראניים יכולים להאשים את ישראל בביצועה, זאת לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו דיבר ביום ה' 10.10, בפומבי על אפשרות של מכת מנע ישראלית על מטרות איראניות.

Print Friendly, PDF & Email