מלבד המודיעין הצבאי הסורי השתתפו עוד ארבעה ארגוני מודיעין זרים, ביניהם של ישראל, בבניית תדמיתו

חפאז אסד, נשיאה הגדול של סוריה המודרנית, אשר נפטר בשנה שעברה, היה מסוג השליטים שלא רק רצו להיות בטוחים מי ירש אותם בבוא העת הוא גם רצה להיות בטוח איזה תדמית ומעמד בין ערבי ובינלאומי יהיה ליורש שלו. תדמית שתתאים לשם, לכבוד ולמורשת של משפחת אסד הגדולה. בראשית שנות התשעים, אסד היה בטוח כי בנו באסל, הוא יורש מתאים כזה. הוא היה צעיר,בעל הופעה נאה,אמיץ לב, בעל כישורים צבאיים, אדם המתמצא בדרכים הנפתלות והחשוכות של העולם הערבי והמזרח התיכון והיתה לו עוד תכונה אחת חשובה. הוא התחרה במהירות מחשבתו ובשנינותו באחיו הצעיר של חפאז אסד, ריפעת אסד, שתמיד, וגם היום, מאיים על שלטונה של המשפחה בדמשק . אולם באמצע שנות התשעים, באסל נרצח.
באורח רשמי הוא כמובן נהרג בתאונת דרכים, אולם כל הצמרת הסורית ומאוחר יותר גם כל סוריה ידעו כי באסל לא מת מיתה טבעית. הוא נרצח על ידי חוליית מתנקשים שירתה בו מטווח קצר, והרגה אותו. מי בדיוק רצח את באסל ומדוע? התשובה לשאלה זו נפלה קורבן לחרושת של הערכות מודיעיניות וספקולציות, מהן פרועות. היחידים שידעו את זהותם המדויקת של רוצחיו של באסל אסד היו חפאז אסד עצמו, כמה מראשי המשטר שהיו מקורבים אליו אישית וכמה ארגוני מודיעין ששמו להם למטרה לדעת מה מתרחש בדמשק.
רציחתו של בסאל, היוותה מכה קשה לחפאז אסד, לא רק בגלל שאהב מאוד את בנו אלא משום שידע, כי בנו בשאר אינו מתאים לרשת אותו. כבר בהיותו נער, הסתמנו בבשאר התכונות ששולטות בו היום. איש מוזר המסוגל לשבת ולבהות לחלל, סתם ללא מטרה, במשך שעות רבות. אדם קשה וקטנוני. אכזר. אחד העיסוקים "החביבים" עליו בהיותו נער היה לתפוש חיות, ולפעמים אף נערים חלשים ממנו, ולהתעלל בהם פיזית. הוא לא נגמל עד היום ממנהגים אלה. איש מהיר חימה, בלשון מודרנית, "בעל פיוזים קצרים מאוד". בשאר, גם אף פעם לא רצה ללמוד ולהרחיב את אופקיו. כל הניסיונות ללמד אותו שפות זרות, בייחוד אנגלית, נכשלו.
כל זמן שבסאל היה בחיים והיה "היורש", חפאז אסד הניח לבשאר שיעשה ככל העולה על רוחו. ממילא, עבורו הוא היה, כפי הגדירה זאת אישיות מערבית המכירה את משפחת אסד, "מקרה אבוד לחלוטין". אולם כאשר בסאל נרצח הדברים השתנו. חפאז אסד ידע כי אם הוא לא יצליח להעמיד יורש מתאים שיהיה מקובל על ההנהגה הסורית, תהיה זו רק שאלה של זמן שהתמיכה הפוליטית והאישית של הצמרת הסורית תעבור ממנו לאחיו ריפעאת אסד החי בגלות באירופה, ואת זאת החליט חפאז אסד למנוע בכל מחיר.
הדרך היחידה לעשות זאת היתה להכשיר את בשאר לתפקיד היורש. חפאז אסד, בחושיו החדים והמפוכחים, ידע כי זו משימה קשה. הדבר היחיד שאפשר היה לעשות ובאשר הסכים לשתף פעולה בכך, היה לתת לבשאר חינוך ואימון צבאי ולהכשיר אותו כקצין בצבא הסורי. דמות של איש צבא מצליח וקשוח, היא תמיד מתכון טוב ליצירת הילה של מנהיגות מסביב לאדם שמעט מאוד אנשים הכירו אותו בסוריה ובעולם הערבי. אולם בניית דמות של מנהיג בין ערבי ומנהיג בעל מעמד בינלאומי, דומה לזה שהיה לחפאז אסד, זה כבר היה דבר שונה לגמרי. קשה מאוד להקנות לאדם תכונות ותדמית של מנהיג, אם אין לו כאלה.
אולם חפאז אסד לא אמר נואש. כאיש צבא, דיקטטור ואיש שהיה מקורב במשך קרוב ל- 30 שנה לצמרת הרוסית הקומוניסטית, חפאז אסד הכיר מקרים ואישים רבים שדמותם האמיתית היתה שונה לחלוטין מתדמיתם הציבורית והבינלאומית. הדוגמא הבולטת ביותר לכך היתה ראש הק.ג.ב. לשעבר, בשנות השבעים, ונשיא רוסיה בתחילת שנות השמונים, יורי אנדרופוב, שאתו חפאז אסד היה מיודד אישית.
יורי אנדרופוב, שהיה אחד המוחות הפוריים, השנונים והגדולים ביותר של עולם הביון הבינלאומי במלחמה הקרה, היה איש קשה ואכזר שמדיניותו היתה מבוססת על שימוש בלתי מוגבל בכוח. את עוצמת אכזריותו של אנדרופוב, הרגישו ההונגרים במרד המפורסם שלהם נגד הרוסים ב- 1956. אנדרופוב היה האיש אשר דאג אישית לכך כי דוויזיות הטנקים הרוסיות שנכנסו אז לבודפשט תהיינה מאוישות בצוותי טנקים מונגולים, שהיו מפורסמים בציות העיוור שלהם לפקודות. הפקודה של אנדרופוב היתה פשוטה. כל בנין, בבירה ההונגרית ממנו תיירה יריה אחת, יושמד באש תותחי המונגולים.וכך היה. שליש מבנייני הבירה ההונגרית היפה נהרסו אז כליל.

רק ישראלים מועטים יודעים, כי מי שהגה וביצע את התכנון המוקדם, עבור מצרים וסוריה של מלחמת יום הכיפורים, ב- 1973, היה יורי אנדרופוב. את התוצאות הקשות של מלחמה זו אנו מכירים ויודעים. דרך אגב, הקשר ההדוק בין ברית המועצות וסוריה במלחמת יום הכיפורים, היה הבסיס לקשר ההדוק האישי בנוצר מאז בין יורי אנדרופוב וחפאז אסד.

למרות כל זאת, נוצרה לאנדרופוב, במערב, בייחוד בארצות הברית ובבריטניה תדמית של איש רך, נעים הליכות, אשר האנגלית בפיו היתה ללא דופי ואשר לאחר יום עבודה מפרך בקרמלין, היה פורש לדירתו הצנועה, מאזין שם עד שעות הלילה המאוחרות לג`אז אמריקני כשהוא שותה מידי פעם כוסית וויסקי משובח. תדמית כזו החליט חפאז אסד לבנות לבנו – יורשו, בשאר.

התפקיד הרגיש והסודי הזה הוטל על שניים מראשי הצבא הסורי שהיתה להם לא רק נאמנות עיוורת לחפאז אסד, הם היו גם ידידיו האישיים הקרובים ביותר. הרמטכ"ל הסורי, הגנרל עלי אצלן, וראש המודיעין הצבאי הסורי הגנרל אסף שואכת, הנשוי לבתו של חפאז אסד, אחותו של בשאר אסד.
לידיהם של המומחים המזרח תיכוניים והמומחים המודיעיניים של תיקדבקה , שניסו בחודש האחרון למצוא תשובה לשאלה מה הביא את נשיא סוריה בשאר אסד לעשות תפנית של 180 מעלות במדיניות של סוריה ושל אביו המנוח, חפאז אסד, כלפי עיראק ושליטה, סאדם חוסיין, הגיע בימים האחרונים חומר רב המעיד לא רק כיצד "נבנתה" דמותו של בשאר אסד, אלא מי הוא בשאר אסד באמת!!!

כדי לבנות למדינאי או איש ציבור תדמית, לא מספיק בארגון מודיעין או יחסי ציבור אחד. דמות חדשה ומשופצת, היא תמיד תוצאה של מאמץ משותף של גורמים רבים, שלא כולם מודעים לשורשיו ומטרותיו האמיתיות של "הפרוייקט" עליו הם עובדים. זו הסיבה מדוע הגנרלים הסורים אצלן ושואכת, עליהם הוטלה המשימה, לבנות את תדמיתו של בשאר, היו צריכים את שיתוף הפעולה, או לפחות להבטיח את שתיקתם, של גורמים זרים, בייחוד גורמי מודיעין זרים, במלאכה זו.

לדוגמא. כדי להקנות לבשאר דמות של אינטלקטואל ערבי הנוטה למערב המודרני וכדי להקנות לו דמות של אדם נוח שתאוות הכוח והשלטון אינן מענייניות אותו, החליטו שני הגנרלים הסורים, בעזרת של מומחי יחסי ציבור בריטיים וצרפתים, להקנות לבאשר תדמית של מנתח עיניים, שהרפואה הטהורה ולא הפוליטיקה היא משאת נפשו. מנתח עיניים, הוא גם אדם הומניסטי שיש לו תדמית של איש רפאוה העוזר תמיד לשכבות נחשלות ועניות, הסובלות העיקרית ממחלת עיניים. אולם כדי להיות מנתח עיניים מוכר, צריך שיהיה ל"מנתח" תואר ברפואה ,של רופא עיניים. לשם כך הוטס בשאר ללונדון ונשאר שם להתגורר מספר חודשים ולא מספר שנים, כפי שהדבר תואר בכלי התקשורת. בתקופה זו "קנה" המודיעין הסורי, תמורת כסף רב את תואר הדוקטורט לרפואה של בשאר אסד.

עובדה, אנשים מערביים המגיעים היום לביקור בדמשק ונפגשים עם הנשיא הסורי החדש מנסים במטרה ליצור קשר ידידותיו וחם אתו לפתוח בשיחה באנגלית על חידושים בתחום רפואת העיניים. אנשים אלה נתקלים בשתיקה מוחלטת ומוזרה של הנשיא הסורי, שהם אינם יכולים להבין או להסביר את פשרה. בשאר אסד מעמיד פנים שהוא מאזין לדבריהם, אולם הוא מחייך, שותק ואינו מגיב. לאט לאט מתגנבת ללב האנשים המשוחחים אתו ההרגשה, או שדבר מה אינו בסדר עם האדם אתו הם משוחחים, הוא שפשוט הוא אינו מבין את דבריהם. ההנחה השניה היא הנכונה. בשאר אסד, גם אינו יודע דבר ברפואת עיניים וגם אינו יודע ואינו רוצה לדעת את השפה האנגלית.

אין ספק כי כדי לבנות לבשאר תדמית כזו, הגנרלים הסורים היו זקוקים לשיתוף פעולה של מנגנוני מודיעין זרים. מקורות המודיעין של תיקדבקה מוסרים כי בנושא זה קבלו הסורים את עזרתם של מנגנוני המודיעין של ארצות הברית, בריטניה, צרפת וישראל. לכל אחד מגורמים אלה היה אינטרס משלו ל"השקיע" בבנין דמותו החדשה של בשאר. האמריקנים, ששנים רבות תמכו בשאיפותיו של רפעאת אסד לתפוש את השלטון בדמשק, הסכימו, בסוף 1996 ותחילת 1997 לתמוך בבשאר אסד לאחר שקבלו הבטחות מפורשות מאביו, חפאז אסד ומבשאר עצמו, כי דמשק תתאם את קוויה מדיניותה עם וושינגטון וכי סוריה תחתום על חוזה שלום עם ישראל. אף אחת מהבטחות אלה לא קוימו. הישראלים, ראו בכך הזדמנות בלתי חוזרת להשיג חוזה שלום עם סוריה, בתנאים הנוחים ביותר להם.
הצרפתים שהיו להם תמיד אינטרסים רבים בסוריה והרואים את עצמם כפטרונים המדיניים האמיתיים של הסורים בקהילה והמוסדות הבינלאומיים, לא רצו לראות את זירת ההשפעה העיקרית שלהם במזרח התיכון נופלת בידי גורמים מדיניים וצבאיים אחרים. ואילו הבריטים, שאף פעם לא היתה להם דריסת רגל מדינית או השפעה כל שהיא בדמשק, ראו בכך הזדמנות בלתי חוזרת להקנות לעצמם עמדה כזו.
שיתוף הפעולה בין הסורים וכל הגורמים האלה, הביא לידי יצירת ובניית הדמות, של רופא העיניים הביישן, שמכריחים אותו, בניגוד לרצונו, להתעניין במשחק הכוחות הפוליטיים. כבחור צעיר ומשכיל הרוצה לשאת לאישה, בחורה מערבית משכילה, אולם אינו יכול לעשות זאת בגלל ההתחייבויות המשפחתיות והלאומיות שעליו לכבד, תדמית שנועה ליצור לו דעת קהל חמה המשתתפת בצערו האישי ומבינה את הקורבנות שהוא מוכן לקחת על עצמו עוד לפני שהוא הגיע לשלטון.

נוסף לכל זה, נבנתה בציבור הדעה שבאשר אסד, שהוא "משוגע" על מחשבים ואינטרנט, אולם מאחר ואינו רוצה לעורר את רוגזם של אביו ושל השכבות השולטות בסוריה ולהכניס טכנולוגיות חדשות אלה לחברה הסגורה של סוריה, הוא יעשה זאת רק לאחר שהוא יעלה לשלטון. תדמית זו נועדה ליצור מערך ציפיות מהשליט העומד להגיע ולתפוש את השלטון. אחד הצעדים הראשונים שהוא יעשה, יהיה לאפשר לסורים לרכוש מחשבים ולהתחבר לעולם האינטרנט. לאחר כמעט שנה שלמה בשלטון ברור כי לבאשר אסד אין כל כוונה לעשות אפילו צעד אחד בכיוון הזה. בניגוד לתדמית שנבנתה לו לא רק שהוא מתנגד להכנסתם של מחשבים ושימוש באינטרנט בחברה הסורית, אלא הוא ציווה להחרים את מעט המחשבים שהיו בשימוש בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email