מלחמה בחצי האי ערב. מטוסים סעודים מפציצים מסביב לשעון את המורדים ההוטים הנתמכים על ידי איראן. כוחות שריון וחיל רגלים סעודים גדולים חוצים את גבול סעודיה-תימן, ותוקפים את המורדים

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: מלחמה, השנייה במספר נגד בעלי הברית של איראן במזרח התיכון, לאחר מבצע 'עופרת יצוקה' בעזה בינואר 2009, פרצה ביום ה' 5.11, כאשר מטוסי קרב הפצצה מסוג טורנדו ו-F-15 סעודים החלו להפציץ את בסיסי ועמדות המורדים ההוטים, הנחשבים 'כחיזבאללה של דרום חצי ערב', בגלל תמיכת איראן בהם, באזורים הגובלים עם חבל ג'יזאן Jizan, בדרום סעודיה.
המקורות שלנו מוסרים, כי טורי טנקים סעודים וחיל רגלים משוריין נראו ביום ה' בלילה כשהם חוצים את הגבול מסעודיה לתימן. מקור צבאי סעודי אמר: 'זו לא פעולת פגע וברח, זו פעולה (צבאית) מתמשכת אשר יכולה לכלול פלישה יבשתית לתוך תימן במטרה לטהר את מחנות המורדים, והיא מתואמת עם השלטונות התימנים'. ציטוט המקור:
This is not a hit and run, this is a sustained action that could involve a ground incursion into Yemen to "clean out" the rebel camps in coordination with Yemeni authorities. מקורות בריאד, כי כבר בשעות הראשונות של הקרבות יש מספר חיילים סעודים הרוגים.
סעודיה קיבלה את ההחלטה לפלוש לתימן ולפעול לחיסול כוחם הצבאי של המורדים ההוטים, לאחר שביום ג' 3.11 נכנס כוח של המורדים לתוך חבל ג'יזאן בסעודיה לאזור ג'באל אל דוקאן Jebel al-Dukhan, וכבש שם 3 כפרים. בקרבות עם חיילים סעודיים נהרג חייל סעודי אחד ו-11 חיילים סעודים נפצעו.
ריאד ראתה התפתחות זו בחומרה רבה, משום שהיא חוששת שהמרד של ההוטים בתימן יתפשט לאזורים בדרום סעודיה שם מתגוררים שבטים שיעיים המזדהים עם המורדים. מבחינתו של בית המלוכה הסעודי לא רק מדובר במרד שיעי, אלא בכניסת כוחות פרו איראנים לטריטוריה סעודית, ואת זאת ריאד איננה מוכנה לסבול.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי בשבועיים האחרונים תפס הצי התימני, בעזרתו הפעילה של הצי הסעודי לפחות 3 אוניות אשר הובילו נשק איראני למורדים ההוטיים, בדומה לספינות אשר מובילות נשק איראני לחיזבאללה ולחמס. איראן הכחישה זאת, אולם הסעודים החליטו, כי טהרן, שעד כה עזרתה להוטים הייתה חשאית, חצתה קווים אדומים אותם בית המלוכה הסעודי פירש כאיום ישיר על שלטונו.
מעורבות סעודית במלחמה בתימן איננה חדשה, והסעודים עוזרים כבר לפחות 5 חודשים לצבא התימני במלחמה, בעיקר על ידי הזרמת ציוד צבאי ותחמושת לצבא התימני. גם מצרים שולחת עזרה צבאית לתימן. אולם למרות זאת הצבא התימני לא רק שלא הצליח להתגבר על המורדים, אלא שכוחם של המורדים מתעצם, בעיקר בגלל משלוחי הנשק האיראניים, והם מהווים עתה סכנה ממשית לשלטונו של נשיא תימן עבדאללה צלאח.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות