מלחמה בקיץ. ראש הממשלה אולמרט הגדיר את דבריו של ראש אמ"ן בממשלה 'כסיפורי בדים שאין להם שחר'.

תיקדבקה: קצת למעלה מ-7 חודשים מאז הסתיימה מלחמת לבנון באוגוסט 2006, עסוקים ראש הממשלה אהוד אולמרט, ושר הביטחון עמיר פרץ להכחיש כל פירור של ידיעה או רמז כי בקיץ עומדת לפרוץ מלחמה בין ישראל, איראן, סוריה, חיזבאללה והחמס. 'אין לכך כל סימן' אמרו השניים בהדגשה, ומה שיותר חמור, אף גייסו למכונת התעמולה שלהם את הרמטכ"ל החדש רב אלוף גבי אשכנזי, שאמר כי אין שום סימנים כי סוריה או חיזבאללה נערכים למלחמה בצפון. ואז לפתע, ערב חג הפסח תשס"ז, בישיבת הממשלה ביום א' 1.4, הופיע ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין ואמר כי כדאי שעם ישראל המסב לשולחן הסדר ידע כי איראן, סוריה, חיזבאללה, והחמס, מעריכים כי ארצות הברית תתקוף את איראן בקיץ והם נערכים לקראתה. כלומר, הם יגיבו במלחמה נגד ישראל. האלוף ידלין אמר עוד כי המלחמה הבאה יכולה לפרוץ כפי שפרצה מלחמת ששת הימים ב-1967, כלומר הצטלבות של צעדים מדיניים-פוליטיים-וצבאיים בלתי מתוכננים או צפויים על ידי אחד הצדדים שתביא לפריצתה של מלחמה פתאומית.
כדאי לשים לב ל-4 נקודות בדבריו של האלוף ידלין.
1. אפשר וצריך להניח כי איראן, סוריה, חיזבאללה, והחמס, אוספים מודיעין כמו כל גוף מדיני וצבאי אחר במזרח התיכון, ויש בידיהם מידע מוצק כי אכן ארצות הברית עומדת לתקוף אותם החל מחודש אפריל ועד התחלת חודש ספטמבר 2007. המדובר בתקופה של 5 חודשים. במילים אחרות, אנחנו נכנסים לתקופה ארוכה של חוסר יציבות צבאית במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי, כאשר איש איננו יודע מתי ואיך המלחמה הבאה תתחיל, וכמה זמן היא תמשך.
2. אין ספק כי דבריו של האלוף ידלין על מלחמה בקיץ הם תגובה לדבריו של הרמטכ"ל האיראני הגנרל חסן פירוז עבאדי Gen. Hassan Fayrouz Abadi, שאמר בשבת כי מוטב שהערבים יזדרזו לחתום ברית הגנה זו מאחר וישראל ועומדת להנחית בקיץ, כלומר בעוד חודשיים, מה שהוא כינה 'התקפת התאבדות' על כמה מדינות ערביות, זאת כדי למנוע את נסיגת האמריקנים מעיראק. כלומר, לא איראן עומדת לפתוח בהתקפה בקיץ אלא ישראל.
3. מדבריו של ראש אמ"ן עולה כי איראן, סוריה, חיזבאללה, וחמס, יפתחו בתגובה למתקפה אמריקנית על איראן במתקפה על ישראל אשר תתבצע בעת ובעונה אחת ב-4 חזיתות, כאשר הנשק העיקרי בו הם ישתמשו הוא טילים. החל מטילי נ"ט, טילי קרקע-קרקע לטווח קצר, וטילים בליסטיים לטווח בינוני.
4. מדבריו של ראש אמ"ן על החמס העומד לפתוח תוך 3 חודשים באינתיפדאה מס' 3 עולהכי ישראל עומדת כבר בשעה ה-11 ו-59 דקות, ואולי אפילו כבר אחרה את המועד, לנסות לשתק מראש לפחות אחת מ-4 החזיתות, או הצפונית עם חיזבאללה, או הדרומית ברצועת עזה עם החמס. למותר לומר כי הזדמנות הוחמצה בגלל מדיניותם של אולמרט-פרס-ליבני, ופרץ, כי צריך איפוק וכי הקהילה הבינלאומית תפתור את בעיות הביטחון של ישראל. לכן לא צריך להתפלא כי בישיבת הממשלה דווח צה"ל יתחיל לפעול מעבר לגדר המערכת בשטח הפלסטיני של הרצועה. זה הוא המינימום הנדרש מהמצב כבר לפחות 5 חודשים, אבל ראש הממשלה ושר הביטחון מנעו זאת.
כפי שבריטניה מגלה בשבועיים האחרונים בפרשת 15 אנשי המרינס הבריטים החטופים, כי לא ארצות הברית, לא האו"ם, לא האירופאים, היו מוכנים לנקוף אצבע כדי לעזור ללונדון לשחררם, אותו הדבר תגלה ירושלים. שום גורם, אולי חוץ מאשר בתנאים מסוימים ארצות הברית, וגם זה לא מובטח, יבוא לעזרתה של ישראל אם היא תותקף מארבע כיוונים. ישראל צריכה להיות מוכנה להתמודד עם איומים אלה לבדה.
5. הנקודה והשאלה המרכזית היא האם צה"ל מוכן למלחמה כזו? על כך ראש אמ"ן לא דיבר, ולא שמענו שום דבר על תגובת ראש הממשלה והשרים על דברים חמורים אלה. התשובה היא, עדיין לא. ישנם חלקים בצה"ל, כמו חיל האוויר ומספר אוגדות קרביות שמוכנות, ישנם חלקים גדולים בצה"ל, כמו אוגדות מילואים, חיל הים, ופיקוד העורף שאינם מוכנים. אבל במקום לומר את האמת לעם, ובמקום להכין אותו פיזית, ומוראלית למלחמה כזו, עסוקים אולמרט, ליבני, פרס, ופרץ, בדיבורים אינסופיים, לא חס וחלילה במעשים, על 'יוזמת השלום' הסעודית, ועל חזון השלום שיפרוץ, לפי דברי אולמרט, ב-5 השנים הקרובות. לחילופין, הם עסוקים בחסימת האפשרות של פרסומי הפרוטוקולים של וועדת ווינוגרד.
אבל כפי שרובו של עם ישראל איננו מבין כלל מה בדיוק עושה וחוקרת וועדת ווינוגרד, הרי כולם ממילא יודעים מה קרה בלבנון? ואיך הדברים השתבשו במלחמה האחרונה? ככה רוב העם גם יודע וחש, כי מתי שהוא בקיץ תפרוץ מלחמה. העם וחלק מההנהגה הצבאית של ישראל מתכוננים לאפשרות כזו, ולכן דבריו של ראש אמ"ן האלוף עמוד ידלין לא מחדשים עבורם הרבה. היחידים שאינם מתכוננים לכך הם ההנהגה המדינית. אלה עוסקים בווינוגרד, במבקר המדינה לידנשטראוס, בפריימריס, ובמסע החקירות בו הם נתונים.

Print Friendly, PDF & Email