מלחמה בשלוש חזיתות: בלבנון, בגדה, וברצועה. חייל צה"ל נהרג בשכם.

תיקדבקה. חייל צה"ל נהרג ביום שני 17.7 לפנות בוקר ו-5 חיילי צה"ל נפצעו לפנות בוקר, כאשר מטען חבלה גדול הושלך עליהם בקסבה בשכם. 3 חיילים פצועים בינוני עד קשה. 2 חיילים פצועים קל. לפנות בוקר חידש חיזבאללה, למרות הפעילות הנרחבת של חיל האוויר את ירי הקטיושות. טילים התפוצצו צפונית לכרמיאל ליד גו`ליס, כפר יסיף, אבו סנאן. טילים אחרים התפוצצו בעכו, שם יש פגיעה ישירה בבית ו-4 פצועים. לוחמי הגטאות, ובן עמי. באצבע הגליל באזור קיבוץ דן, ובאביבים. אין נפגעים. הבוקר הופעלו צפירות האזעקה בחיפה ובטבריה, אולם לא נשמעו או אותרו נפילות. בלילה, התפוצצו בפעם הראשונה טילים של חיזבאללה בעפולה, שמשית, גבעת האלה, ובנצרת עילית. יש נפגעי חרדה. אלה הן הנקודות הדרומיות ביותר שטילי חיזבאללה הגיעו אליהן. גם ברצועת עזה התגבר קצב ירי הקסאמים. במשך הלילה ולפנות בוקר נורו 10 טילי קסאם על נחל עוז, ו-2 טילים על שדרות. יש 2 פצועים קל. לפני חצות התפוצצו בשדרות שלושה טילי קסאם. טיל אחד פגע במבנה והסב לו נזק כבד. במשך יום א` והבוקר נורו מהרצועה 27 טילי קסאם. טיל אחד פגע במתקן אסטרטגי ליד אשקלון. אין נפגעים. יש נזקים. בלילה שלח חיזבאללה בפעם הראשונה מחבל מתאבד חגור בחגורת נפץ שהיה בדרך לבצע פיגוע התאבדות במושב דובב. המחבל שהצליח לעבור את גדר המערכת חוסל. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים כי בהפצצות שביצע חיל האוויר ביום א` הוא סיים למעשה את `בנק המטרות` שהיה לו לגבי חיזבאללה, והתפנה לטפל במטרות שוטפות ומזדמנות. זו הסיבה מדוע ביום א` החל חיל האוויר לפעול נגד משגרים וחוליות ירי של טילים והצליח לפגוע בכמה מהם. ישראל שלחה שדר אל ממשלת לבנון, המיועד למעשה לנסראללה, ובו נאמר כי אם חיפה תופגז עוד פעם אחת תשמיד ישראל את תחנת הכוח שעל נהר הזהרני ליד צידון. אם התחנה תצא מכלל פעולה תופסק כל אספקת החשמל לדרום לבנון ולצידון. בכך יישארו רוב השיעיים בלבנון ללא חשמל.
בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: טיל הפאג`ר 3 Fajr, הראשון שנורה ביום א` על חיפה בשעה 9:05 בבוקר התפוצץ בחולות קיסריה, כ-1 ק"מ צפונית לחדרה. טיל זה היה כנראה טיל טיווח, אשר נורה לטיווח המטרה העיקרית חיפה. טקטיקה דומה נקט החיזבאללה בשבת, כאשר לפני שהחל לשגר את מטחי הטילים על טבריה, ירה טיל אשר התפוצץ ליד קיבוץ מעוז חיים הנמצא דרומית לטבריה, מזרחית לבית שאן.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי המערכה שמנהל עכשיו צה"ל ופיקוד העורף, שלא לפרסם את המיקום המדויק של הפגיעות, היא יותר בבחינת הפעלת אמצעי פסיכולוגי על דעת הקהל מאשר צעד מעשי. חיזבאללה פרס ערב המלחמה באזורי המטרות שלו בישראל, `צופים מתנדבים`, רובם פלסטינים מהשטחים העובדים בישראל, וחלקם ערביי ישראל, המעבירים לאנשי חיזבאללה בגדה וברצועה, כל פיסת מידע על המתרחש באזורים אלה. המידע הזה מגיע מהגדה המערבית ומהרצועה ללבנון באמצעות קווי התקשורת הבינלאומיים. במטחי הטילים הבוקר על חיפה, יש 8 הרוגים ולמעלה מ-40 פצועים. חיל האוויר ממשיך בהפצצותיו בדרום ביירות ובדרום לבנון, היכן שכל התושבים נדרשו לעזוב. חלק גדול מהאוכלוסייה האזרחית ביניהם נוצרים ודרוזים רבים שאין להם לאן ללכת, נשארו ומצאו מקומות מחסה במרתפים ובמערות, שמסביב לעיירות ולכפרים.
קודם לכן דיווחנו: לקראת הצהרים, מטח טילים נוסף על חיפה. הטילים פגעו בקריית חיים. קריית מוצקין. בת גלים. אין נפגעים. צה"ל: מדובר בטילי פאג`ר 3 Fajr , שהטווח שלהם הוא 40 ק"מ. יש נפילות טילים גם בעכו ובכרמיאל. פיקוד העורף פרסם קריאה לכל תושבי המדינה מתל-אביב וצפונה לגלות ערנות ולהיות מוכנים לתפוס מחסה. רכבת ישראל הפסיקה את התנועה בקו תל-אביב-חיפה. הרכבות מגיעות ויוצאות רק עד/מ מתחנת בנימינה. בפגיעות הטילים הבוקר בחיפה יש לפחות 8 הרוגים ומספר נפגעים במצב אנוש. ישנם עשרות פצועים. זו היא הפגיעה הקשה ביותר בעורף מאז החלה המלחמה. פגיעה קשה באזור מוסכי רכבת ישראל בחוף שמן. לפחות 20 טילי קטיושה פגעו הבוקר באזור המפרץ, ההדר העליון, הקריות, עכו, ונהריה. ענני עשן מתמרים מעל אזור המפרץ, שהוא אזור התעשייה ובתי הזיקוק. הייתה פגיעה בתחנת הרכבת בקרית חיים. בחיפה הופעלו צופרי אזעקה. עד השעה 10:00 נורו ארבעה מטחים. במטח האחרון נפגעו העיר חיפה, קריית חיים, וקריית מוצקין. יש פגיעה בבית הספר הטכני של חיל האוויר. החיזבאללה ירינו טילי `ראד2` ו-`ראד3` שהם טילי `גראד` משופרים על חיפה, כתגובה על ההפצצות בביירות. החיזבאללה אומר כי הירי עד עכשיו הוא ירי אזהרה, ואם תמשכנה הפצצות הישראליות `נפגע במפעלים הפטרוכימיים בחיפה`.

Print Friendly, PDF & Email