מלחמת ההתשה האיראנית בעיצומה. תחת מסווה חילופי האיומים יעבירו האיראנים כוחות ונשק כשהם מנטרלים את ישראל מחשש למלחמה

מלחמת האיומים המתגברת בין טהרן וירושלים, מתחילה לקבל צורה של מלחמת התשה איראנית מכוונת שנועדה מצד אחד לאלץ את צה"ל להמשיך ולשמור על רמת כוננות גבוהה בחזיתות הצפון, ומצד שני לשתק את האפשרות שיפעל מחשש באם יעשה כך תפרוץ התמודדות נרחבת בינו ובין איראן.
מדיניות כזו מאפשרת לטהרן לשמור בעורמה לא רק על גובה הלהבות, אלא גם להשתמש בחילופי האיומים כדרך יעילה להמשיך את משלוחי הנשק והלוחמים שלהם לסוריה וללבנון, בעוד הם ממשיכים בהתבססותם הצבאית-אסטרטגית בסוריה.
מאז ההתקפה של חיל האוויר הישראלי על בסיס T-4 וחיסולה של צמרת הפיקוד של הזרוע האווירית של משמרות המהפכה האיראנים בסוריה ב-9 באפריל, עברו שבועיים, והאיראנים מלבד לאיים כי הם קיבלו החלטה לנקום את חיסולם של אנשיהם, הם לא עשו דבר.
נכון, שעד 14 במאי מועד העברתה של שגרירות ארצות הברית מתל-אביב לירושלים, יש להם עוד מספר תאריכים בהם הם יכולים לפעול. אולם איומיהם, ובעיקר דבריו של  סגן מפקד משמרות המהפכה הגנרל  חוסיין סאלמי  Gen. Hossein Salami ביום ו' בדרשה המרכזית בטהרן, מצביעים על כך כי איראן מאיימת לא בפעולה מוגבלת אלא במלחמת טילים נגד ישראל.

זהו איום ריק, משום שבדיוק כמו שבסיסי האוויר הישראליים נמצאים בטווח הטילים האיראנים, בהם הגנרל סאלמי איים לפגוע, כך גם בסיסי האוויר והטילים האיראניים נמצאים בטווח הטילים הישראליים.
טהרן מרגישה/מעריכה כי היא יכולה לאיים בצורה כזו על ישראל בגלל שלוש סיבות מרכזיות:
1. התוצאות הדלות של התקיפה האמריקנית-בריטית-צרפתית ב-14 לאפריל על שלושת אתרי הנשק הכימי הסורי.   בתקיפה הזו לא הותקפה ולא נפגעה אף מטרה איראנית אחת, למרות שלכוחות האיראניים ולחיזבאללה היה תפקיד חשוב בקרבות בא-רוטה מזרחית לדמשק.
הניסיונות הסעודים לרמוז ביום שישי 20.4, כאילו בתקיפות אלה נהרגו 15 קצינים איראנים, אין להם יסוד והם נועדו רק לשדר לדעת הקהל הסעודית תמונה של מטעה של האירועים.
2. ההודעות החוזרות ונשנות בימים האחרונים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, כי הוא נחוש בדעתו להוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה בהקדם האפשרי.
זו למעשה המטרה האסטרטגית החשובה ביותר אליה האיראנים חותרים כבר זמן רב. הם אינם רוצים בכוחות אמריקנים הפרושים לאורך גבול סוריה-עיראק והמונעים מהם להעביר כוחות שיעים מעיראק לסוריה ולהקים את הגשר היבשתי האיראני.
זה לא היה מקרה, שבשבת החלו להתפרסם הידיעות  על ההסכם שהושג בין איראן, עיראק וסוריה, על הקמת הכביש המהיר טהרן-לטקיה שיעבור דרך עיראק ויחבר את איראן עם הים התיכון. אורכו של הכביש יהיה 1,700 ק"מ ובנייתו תימשך שנתיים.
במילים אחרות הגשר היבשתי איראן-סוריה כבר נמצא בשלבי הקמה.
3. המתיחות המדינית-צבאית שבין רוסיה לישראל בכל הנוגע למצב בסוריה.  האיראנים שמו לב לכך כי הרוסים מאותתים לישראל כי היא לא תרשה להם ולמטוסיהם חופש פעולה במרחב האווירי הסורי  כפי שהיה להם בעבר.
האינטרס של טהרן הוא להעמיק מה שיותר את חילוקי הדעות  האלה שבין מוסקבה וירושלים.
מסיבות אלה, יגלו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן עד מהרה, כי תשובותיהם לאיומים האיראנים כי ישראל וצה"ל מוכנים להרים את הכפפה שנזרקה לעברם מטהרן, וכי צה"ל מוכן לכל פעולה איראנית, איננה מספיקה.
נתניהו וליברמן היו צריכים להבהיר לאיראן כי הפעולות נגדה בסוריה ובלבנון תימשכנה.
איראן לא רק מאיימת אלא היא גם ממשיכה לפעול בשטח.
ישראל, בינתיים לא!

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות עבור “מלחמת ההתשה האיראנית בעיצומה. תחת מסווה חילופי האיומים יעבירו האיראנים כוחות ונשק כשהם מנטרלים את ישראל מחשש למלחמה

 • אפר 21, 2018 @ 14:01 at 14:01
  Permalink

  ישראל צריכה להבהיר לאיראנים שטהרן תבער. נגמרו הימים שאיראן תוקפת באמצעות אחרים ונשארת בלי פגיעה אצלם בבית. ובכלל,,,,מה עם תכנית הגרעין ? מדוע היא עדיין עומדת ומייצרת ?

  • אפר 22, 2018 @ 19:40 at 19:40
   Permalink

   ומי בדיוק יבהיר לאירנים ביבי השפן או אביגדור השפנפן ?

  • אפר 22, 2018 @ 22:02 at 22:02
   Permalink

   ישראל והאיראנים מתואמים המטרה להחליף את העם וכל האמצעים כשרים.

 • אפר 21, 2018 @ 14:08 at 14:08
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!!
  במציאות לא איראן ולא ישראל יש להם אינטרס להילחם אחד נגד השני!!!!
  1) אם האיראנים רוצים להתחבר עם עיראק- סוריה וגם לבנון ואם העמים שלהם מוכנים לקבל את זה ברצון מי אנחנו שנגיד להם לא תתחברו??? מי שמפריע לו שהוא ילך להילחם נגד איראן ואנחנו לא השוטר של מזרח התיכון!!!!
  2) אנחנו לא צריכים לפחד מחיילים איראנים על הגבול עם ישראל כי הם פחות טובים ובדרגה הרבה יותר נמוכה מחיילי חיזבאללה והחמאס ואם יקרה מצב של מלחמה עם כל הטכנולוגיות של היום אפשר לפגוע באיראן עצמה ולא רק בשליחים שלהם!!!!
  3) הדבר הכי חשוב ישראל לא יכולה להתנהל לפי הרצון של אמריקאים והכסף הסעודי, ואם עכשיו יש לנו התחממות ביחסים בין סעודיה ומדינות המפרץ לישראל זה בגלל שהם רוצים לראות מלחמה בין איראן לישראל ולא בגלל שאהבים אותנו!!!!
  4) אני מאמין יום יבוא איראן תהיה דמוקרטיה ולאחד המדינות הכי מתקדמות בעולם כי האיראנים הם עם מאוד חכם!!!!

  • אפר 23, 2018 @ 18:40 at 18:40
   Permalink

   לטווח הארוך אתה כנראה צודך. מאוד מעריך את האירנים וחבל מאוד שנכנסו איתם לסכסוך. פרסים ויהודים קשורים כבר 2500 שנים, כנעט תמיד הקשר היה טוב. חבל לקלקל.

 • אפר 21, 2018 @ 14:18 at 14:18
  Permalink

  ברור שאנחנו ממשיכים לפעול בשטח.

 • אפר 21, 2018 @ 18:09 at 18:09
  Permalink

  האירנים נמר של נייר

 • אפר 21, 2018 @ 20:43 at 20:43
  Permalink

  הכתבות שלכם ניזונות מזריעת פחד ממניעים לא ברורים. ישראל לא משותקת ועד היום גילתה יצירתיות בתגובות ובמענים. בהנהגת המדינה לא יושבים מטומטמים, וכל השיקולים והתרחישים נלקחו בחשבון. ישראל מפעילה אמצעים שבאמת מעבר לכל דמיון ותדע תמיד לפגוע בבטן הרכה של האוייבים.
  כל התרחישים שאתם מציירים והנבואות השחורות נלקחו בחשבון עוד לפני ביצוע הפעולות מצד ישראל. אנחנו מנהלים את הסיטואציה ולא היא אותנו. אז תרגעו.

 • אפר 21, 2018 @ 21:40 at 21:40
  Permalink

  נגמרו הימים . . . ? ? ? . . . . פ ח ח ח ח נו באמת , על מי אתה מאיים בכאילו ?
  ואת מי בדיוק אתה שואל "מה עם תכנית הגרעין" ?
  אתה מצפה ממנו לתשובה ?

 • אפר 22, 2018 @ 4:35 at 4:35
  Permalink

  אין מה לדבר צריכים לעשות . אגב לא הבנתי למה הם צריכים לפעול רק בכמה תאריכים האירנים יכולים להוציא פעולה בכל זמן נתון זה שהם לא פעלו שבועיים עדיין לא אומר כלום בנתיים צבחינת ההתבססות בסוריה שום דבר לא עוצר אותם והם רק מתקדמים

 • אפר 22, 2018 @ 4:59 at 4:59
  Permalink

  דיבורים כמו חול ואין מה לאכול משפט ידוע לגבי האירנים שהכול אצלהם הנה זה קורה מישהו תחזיקו אותי לפני שיקרה משהו.,, אין ספק שצהל צריך לפעול מהר ולהרס קטלני כמו שעשו למיזבאללללה כשרובע הדחייה שלהם הפך לשדה אבנים מרוסקות אה כן וצהל בטח מחפש מטרות איכותיות שום דבר עדיין לא הסתיים אמרנו שזה רק התחיל…?

 • אפר 22, 2018 @ 6:49 at 6:49
  Permalink

  אירן מדברת ועושה מה שהיא עושה
  דבקה מדברת ומבקרת
  ישראל עברה חג, דיברה מה שדברה ונראה מה תעשה
  If you have to shoot – shoot, don't talk

 • אפר 22, 2018 @ 12:57 at 12:57
  Permalink

  אנסה להבהיר את המצב "מאחורי הקלעים" כפי שאני קורא אותו:
  1. התקיפה האמריקאית עם בנות הברית בסוריה הייתה קשה, עוצמתית ומסיבית. הוחלט על עמימות, כשם שישראל עושה, על מנת שלא לגרום לסוריה בושת פנים נוספת על זו שנגרמה לה בהתנגשות הצבאית בין כוחות אמריקאים לבין "לוחמים מתנדבים רוסיים" שהייתה לפני כחודש ובה נהרגו לפי השמועות כמאות רוסים.
  2. בהתייחס לעתיד המזרח התיכון קיימת זהות האינטרסים בין ארה"ב לרוסיה לגבי הלחימה בסוריה, שמתבססת על ארבעה גורמים: 1. יציבות שלטונית בסוריה עד להחלפת אסד בבחירות או בדרך אחרת, בשיתוף פעולה בין רוסיה לארה"ב, 2. הוצאת כוחות יבשתיים אמריקאים מסוריה ואבטח היציבות הצבאית שם דרך כוחות אוויריים מסיבים מהים או מבסיסים באירופה ובסעודיה, 3. סילוק הדרגתי ומהיר של כוחות אירנים ושיבוש דרכי הגישה היבשתיים מאיראן לים התיכון. זהות זו מביאה לפסגה קרובה בין פוטין לטראמפ. 4. צמצום האפשרות לחיכוך צבאי בין ישראל לבין סוריה ולבנון ובעיקר צמצום האפשרות לתקיפה ישראלית באיראן ולמלחמה תוך שימוש "בכל הכלים". זהות אינטרסים זו מביאה לעריכת פסגה בהקדם בין פוטין לטראמפ כיד ליצור "חלוקת משימות ושטחי השפעה".
  3. ארה"ב נערכת גם לאפשרות כישלון שיחות מול קוריאה הצפונית. במקרה זה יכולה ארה"ב לתקוף באופן מסיבי את צפון קוריאה כדי להשמיד את המנהיגות שם בד בבד עם נטרול הכוח הגרעיני כולל טילים בליסטים. לצורך זה נחוצה תמיכה של רוסיה במהלך.
  התוצאה:
  ייצוב שליטה של רוסיה בסוריה, סילוק הדרגתי של הכוחות הזרים והמורדים שם, החלפתו של אסד והעדה העלאווית במשטר חדש, סילוק צבאי ופוליטי של איראן מהמזרח התיכון, מניעה או העצמה של מלחמה כוללת בין איראן לישראל בתמיכת ארה"ב ובהסכמה שבשתיקה של רוסיה. בכל מקרה, אם אלו הדברים מאחורי הקלעים, ארה"ב ורוסיה יוצאות WIN-WIN לטווח ארוך וגם ישראל בטוחה יותר ופתוחה למו"מ לשלום מול מדינות ערב – עם או בלי הפלשתינים.

 • אפר 22, 2018 @ 20:57 at 20:57
  Permalink

  עצוב שאין גיבוי לממשלה גם כאשר המצב הביטחוני מהווה איום כמעט קיומי עלינו.
  וזה מעיד יותר מכל על אובדן הדרך ועל ספקות בזכותינו על ארץ ישראל.עצוב

 • אפר 23, 2018 @ 1:37 at 1:37
  Permalink

  הסיפור קצת שונה מהמציאות . הם בסוף יפתיעו אותנו כשלא נהיה מוכנים עם רוסיה ביחד תתכוננו למה שאני אומר לכם זה רשום בתורה מהצפון תפתח הרעה מדובר על ירכתי צפון שזה רוסיה וכל אגפיו איראן סוריה ועוד … ביום ההוא יהיה רעש גדול בישראל האדמה תרעד וכל יפול דגים ועופות ימותו זה איזה סימן של פצצה או כעס של הבורא . האם גוג ומגוג התחיל כבר אני חושב שכן רשום שיהיה 7 שנים מלחמה והם ילחמו זה בזה ובדיוק נגמר שבע שנים והתחילה השמינית שהמלחמה שם לקראת סיום . עכשיו עומד לקרוא משהו ואני יכול להגיד לכולם לא לפחד כי ביום שכל התיאור שקרה יקרה השם יתברך ישלם להם במכות אש משמיים והכל מה שקורה למטה קורה גם למעלה מנגד משיח בן דוד יוצא מגן ציפורי והוא כבר בדרך להילחם ב3 מלאכים למעלה ויצר הרע .
  קראו יחזקאל לו לז לח

 • אפר 23, 2018 @ 13:49 at 13:49
  Permalink

  האם אנחנו מוכנים באמת למלחמה???? זו השאלה הכי חשובה.

  אנחנו לא העם הנבחר, אנחנו העם הנרדף!!!!

  • אפר 26, 2018 @ 12:26 at 12:26
   Permalink

   אנחנו העם הנבחר, ובגלל זה גם העם הנרדף,
   אני בכל אופן גאה בזה, ומודה ליוצר האדם שנולדתי בם לעם היהודי.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות