מלחמת עצבים ימית אמריקנית-איראנית. נושאת המטוסים 'אנטפרייז' מול שייטת 12 האיראנית

הסיבה העיקרית מדוע 2 אוניות המלחמה האיראניות עדיין מהססות לחצות את תעלת סואץ היא, כי ארצות הברית העבירה בחשאי בתעלת סואץ, עוד ביום ה' 17.2 את נושאת המטוסים 'אנטפרייז' USS Enterprise, כשהיא מלווה בשתי אוניות מלחמה נוספות, סיירת הטילים המונחים 'מפרץ לייטה' USS Leyte Gulf (ע''ש המפרץ בפיליפינים שם נערך ב-1944 הקרב הימי הגדול ביותר במלחמת העולם השנייה), ואוניית האספקה המהירה האמריקנית 'ארקטיק' USNS Arctic. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כבר ביום שישי 18.2,  ניצבו 3 האוניות האמריקניות שהגיעו מהתעלה לקצה הצפוני של ים סוף מול מה שמפקדי הצי האיראני מכנים, השייטת מס' 12 האיראנית 12th flotilla, המורכבת הסיירת האיראנית חארג' Khark cruiser, ומשחתת הטילים 'אלוונד' Alvand destroyer. בכך הציבה וושינגטון לפני טהרן תג מחיר גבוה מאוד עבור חציית אוניות המלחמה האיראניות את תעלת סואץ וכניסתן לים התיכון.
1.
תמורת העברת 2 אוניות מלחמה לים התיכון,  תצטרך איראן להתמודד עם העובדה הצבאית החדשה כי בגלל ששלחה אוניות מלחמה איראניות לנמל הסעודי ג'דה (ב-6 לפברואר) ועתה היא שולחת את אותן אוניות מלחמה שתעבורנה את תעלת סואץ בדרך לסוריה,  בו היא עומדת בפני מצב בו ארצות הברית מחזיקה עתה בים האדום, ובמפרץ הפרסי מספר שיא של 5 נושאות מטוסים על כוחות התקיפה האוויריים והמרינס שהן נושאות אתן. המדובר ב'ג'ורג וושינגטון' USS George Washington. נושאת המטוסים 'קרל ווינסון' USS Carl Vinson, שהועברו לקראת סוף השבוע מהאוקיינוס השקט אל מפרץ עדן. נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן' USS Abraham Lincoln, שהוצאה בחשאי מנמל בחריין, שם מתחוללות זה כשבוע מהומות נגד משפחת אל-חליפה השלטת, הועברה לים הערבי והיא ניצבת עתה מול חופיה הדרומיים של איראן. נושאת המטוסים 'קארסארג' USS Kearsarge עליה מוצבים כוחות מרינס ופשיטה אמריקנית גדולים, המוצבת מאז השבוע הראשון של פברואר באזור האגם המר מול איסמעלייה במצרים. עתה נוספה לריכוז כוח ימי אדיר זה נושאת מטוסים מס' 5 'אנטרפרייז'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מלבד שהריכוז של כוח ימי-אווירי-מרינס אמריקני זה מאותת כי וושינגטון לא תיתן לשום גורם להתערב במתרחש בעולם הערבי בו מתחוללות הפיכות ומהומות נגד הממסדים השליטים, ריכוז הכוח מהווה גם איתות לטהרן, כי וושינגטון לא תאפשר גם לה לנצל את המצב צבאית ומדינית.
2.
העובדה כי וושינגטון שלחה את נושאת המטוסים 'אנטרפרייז' כבר ביום חמישי בלילה (17.2) לחצות את תעלת סואץ ולהתייצב מול השייטת האיראנית בים האדום, יצרה בפני הצמרת הפוליטית ומפקדים הצי האיראניים ברירה קשה מאוד.
זמן קצר לפני מעבר 'האנטפרייז' בתעלת סואץ אמר דובר הסטייט דפרטמנט קרואלי PJ Crowley, כי אם אוניות המלחמה האיראניות תעבורנה את התעלה תשקול ארצות הברית לנסות ולברר איזה מטען הן נושאות אתן, מה הוא היעד שלהן, (כלומר, לא סוריה, אלא חיזבאללה.), למי מטען זה מיועד, ומי יפיק ממנו תועלת'. ציטוט המקור: If the ships move through the canal, we will evaluate what they actually do. It's not really about the ships. It's about what the ships are carrying, what's their destination, what's the cargo on board, where's it going, to whom and for what benefi
הודעה זו הייתה תגובה לידיעה הבלעדית שהמקורות הצבאיים של תיקדבקה דיווחו ביום ד' 16.2 לפיהן הסיירת האספקה האיראנית חארג', נושאת אתה מטען של טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח עבור חיזבאללה.
עתה עם הצבת נושאת המטוסים 'אנטפרייז' מול השייטת האיראנית, עומדות אוניות המלחמה האיראניות בפני מצב בו אם הם תכנסנה לתעלת סואץ הן תכנסנה את עצמן בין שני כוחות ימיים אמריקנים האחד ה'אנטרפרייז', והשני ה'קארסארג', מבלי שהם יכולים להעריך מראש מתי ואיך האמריקנים יחליטו לממש את האיום נגדן ולבדוק את מטענן. 
טהרן אמרה תמיד כי חיפוש על אוניותיה על ידי כוח זר, בין שמדובר באוניות מסחריות, או אוניות קרב, היא עילה למלחמה. עתה איראן הכניסה את עצמה למצב בו היא איננה יכולה לסגת מדבריה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים כי זו היא הסיבה העיקרית להודעות האיראניות והמצריות הסותרות על כך כי אוניות המלחמה האיראניות כבר נכנסו לתעלת סואץ וחצו אותה.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות