מלטים אמריקנים חמושים בבגדאד. מלטים ישראליים חמושים בעזה. לאן כל זה מוביל?

ממשל אובמה הודיע ביום שישי 27.6, כי מעתה המלטים האמריקנים  הטסים בשמי בגדאד יהיו חמושים, כדי להגן על השגרירות-המבצר האמריקני הממוקם בלב 'האזור הירוק', שהאמרקינים ייעדו לו פעם תפקיד של שומר-מגן השלטון המרכזי בעיראק, וסמל האחדות הלאומית העיראקית-שני דברים שבשנים האחרונות מאז האמריקנים פלשו לעיראק ב-2003, לא היו קיימים במציאות.
עכשיו כל אחד יודע, כי המלטים חמושים כדי לנסות ולמנוע מכוחות אל קעידה עיראק בארצות הלבנט ISIS, ושבטי הסונים הנלחמים בהם לתקןף את 'הירוק הירוק' ואת השגרירות האמריקנית הנמצאת בתוכו, שמרבית מאנשיה, שהיו למעשה צבא קטן בן 5,000 איש פונו.
במילים אחרות, הנשיא אובמה הכריע שוב, כי ארה''ב תלחם, בשלב זה של המלחמה נגד הסונים, רק כמה שעות בלבד לאחר שהודיע כי החיילים האמריקנים ששלח לעיראק לא ייקחו חלק בקרבות. מבחינה טכנית דבריו נכונים. מבחינה מעשית, החיילים האמריקנים שעל הקרקע, יכוונו את המלטים האמריקנים שבשמים וייקבעו להם מטרות.
על המטרות האלה דיבר בשבת לפנות בוקר 28.6, ( עדיין יום ו' לפי שעון ארה''ב.)  בגילוי לב גדול יותר, ראש המטות המזויינים  האמריקניים הגנרל מרטין דמפסי. הוא אמר, כי מטרת המלטים החמושים היא לנסות ולפגוע בראשי אל קעידה ISIS, ולהגן על מתקנים עיראקיים אסטרטגיים. הוא לא פירט, אולם הכוונה העיקרית שלו היה הניסיון האמריקני להגן על סכר חדיתה Haditha, הנמצא על נהר הפרת, והנתון בימים האחרונים  לתקיפה  של כוחות אל קעידה והשבטים הסוניים העיראקיים. אם הסכר יפול בידיהם של התוקפים, אל קעידה תשלוט לא רק בכל מערכת בתי הזיקוק וצומת צינורות הנפט העיראקיים, אלא גם בחלק הגדול של אספקת המים לערים המרכזיות בעיראק, כולל בגדאד.
במקביל, אמר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי בירדן,  כאשר ערך בה ביקור פתע, ביום ו', כי הוא מעריך, שכוחות של מורדים סוריים שיגוייסו מתוך קרוב ל-1 מיליון פליטים סוריים הנמצאים בירדן, יוכלו להוות כוח שיילחם בעיראק מול אל קעידה בעיראק והלבנט. עוד קארי מדבר, והממשל כבר הגיש בקשה לקונגרס האמריקני  להקציב חצי מיליארד דולר, כדי לחמש ולאמן כוח כזה. יש כאן מפנה חד, בו גם ישראל מעורבת.
המטרה העיקרית של צבא המורדים הסוריים, הייתה עד עכשיו לעבור מירדן לסוריה ולכבוש את דרום סוריה, עד למבואותיה של הדרומיים של דמשק, זאת כדי להדוף את הכוחות הסוריים, האיראניים, המליציות השיעיות העיראקיות וחיזבאללה, מגבולות ישראל וירדן, וליצור עמדת מיקוח אמריקנית מול משטר אסד בדמשק. כל הפעולה הזו התנהלה ובוצעה באמצעות חדר המלחמה שארצות הברית, הקימה ביחד עם ירדן ועם ישראל, לא רחוק מעמן בירת ירדן.
אבל הכרזתו הדרמטית של קארי בירדן, משנה את מטרות המלחמה המוטלות על מפקדה תת-קרקעית זו. עתה במקום להלחם בדרום סוריה, חיילי המורדים הסוריים יישלחו להלחם  בעיראק. אפשר וצריך להניח, כי כפי שכוחות אלה, למרות התמיכה המודיעינית-לוגיסטית, האמריקנית-ירדנית-ישראלית בהם, לא הצליחו ביותר בביצוע המשימות שהוטלו עליהם בסוריה, כך הם לא יפגינו ביצועים טובים ביותר בעיראק.
במקום אחר במזרח התיכון, בביירות, החלו גם צבא לבנון וגם חיזבאללה, להיערך לקראת גל פיגועי התאבדות, אותו אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, החלה כבר השבוע כאשר שלחה שני מחבלים מתאבדים, אחת מהם אישה, להתפוצץ בבירת  לבנון.
העובדה שישראל וצה''ל הגיבו בשבת לפנות בוקר באיפוק  יוצא  דופן, של תקיפה שיגרתית של ארבעה 'יעדי טרור',  על המטר הנמשך של טילים על אשקלון ועל חוף אשקלון, ועל חבל אשכול, מצביעה על החלטתה הנחושה של הצמרת המדינית-המודיענית-והצבאית  הישראלית לנסות שלא להגרר לתוך התבערה המתחוללת מסביב לישראל.  זו כמובן העמדת פנים, משום שבימים אלה מתחולל אחד הכשלונות האסטרגיים-המודיעניים  הגדולים של ישראל ב-2014, כאשר צה''ל, השב''כ, המוסד, ואמ''ן, נכשלים למצוא את שלושת הנערים שנחטפו לפני שבועיים. 
עכשיו כבר ברור, כי זו הייתה טעות קשה בדרגה לאומית, להטיל את כל צה''ל לחפש אחר שלושת הנערים. הנהגה אחראית לא הייתה מטילה את כל כוח ההרתעה של צה''ל, ואת כבודו, מול  שני אנשי חמס מחברון שנעלמו כאילו האדמה בלעה אותם. ככה מתנהגת הנהגה אמוציונלית, שרוצה להשיג הישגים חסרי ערך מול יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, שהוא שחקן חסר חשיבות במהלכים האזוריים המתרחשים בימים אלה במזרח התיכון.
הכישלון הישראלי הזה, בא רק שלושה חודשים בלבד לאחר שבאפריל התכנסה הממשלה לשמוע את סקירת המודיעין הלאומית. במרכז הסקירה עמדה ההנחה שלא צפויה בעתיד הקרוב סכנה של מלחמה קונווציונאלית. שלושה חודשים לאחר מכן, כאשר כוחות אל קעידה כובשים חלקים גדולים של עיראק, ומתדפקים על גבולות ירדן וסעודיה, הוכחה הנחה זו  כטעות נוספת של אמ''ן בהערכת המצבים  במזרח  התיכון.  
איראן, חיזבאללה, ועתה גם אל קעידה בעיראק והלבנט ISIS, מתבוננים במתרחש בישראל, ומסיקים את המסקנות שלהם. כאשר אבו באקר אל בגדאדי, מנהיג ISIS, מדבר על 'הלבנט', הוא מדבר על ירדן, לבנון, ו'פלסטין'-כלומר ישראל.
ההנהגה הישראלית יכולה להמשיך ולהתעלם מהסכנה הזו. זה לא יעזור לה. כפי שהיא הגיעה לגבולות המזרחיים של ירדן וסעודיה, כך היא תגיע גם לגבולות המזרחיים והדרומיים של ישראל.       

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות