מל"טים ישראליים מעל גבול טורקיה-סוריה. קרבות כבדים ליד גבולות סוריה-ירדן-ישראל

מקורות צבאיים טורקיים מדווחים ביום ד' 4.1, כי מל''ט ישראל מדגם 'איתן' Heron, נראה ביום שני מעל מפקדת חטיבת  'העיט' מס' 14the Hawk B. Brigade הטורקית בקיריקאן Kırıkhan, שם ממוקמת מפקדת הכוחות הטורקיים במחוז הטאי Hatay district  (אלכסנדרטה), בדרום טורקיה הגובל עם סוריה.
המקורות הטורקיים מוסרים, כי המל''ט הישראלי שהה במשך 4 שעות  מעל המפקדה הטורקית. לפי המקורות, ביקשו מפקדי הכוחות הצבאיים הטורקיים בבסיס  רשות ממפקדת הצבא הטורקי באנקרה  לשגר טילי נ''מ כדי לנסות ולהפיל את המל''ט הישראלי כל זמן שהוא נמצא בטווח המכ''ם הטורקי, אולם המטכ''ל הטורקי לא ענה לפנייה זו, עד שהמל''ט הישראלי הסתלק מהאזור. 
המקורות הטורקיים מוסרים עוד, כי שני מטוסי קרב טורקיים מדגם F-16, המשתייכים לכוח התקיפה האווירי הטורקי מס' 2  בדייאבקאיר Diyarbakır 2nd Air Force Command Strike Center, הוזנקו לאזור ושהו בו כל זמן שהמל''ט הישראלי  היה בו.
זו פעם ראשונה שמדווח כי מל''טים ישראלים עוקבים אחר המתרחש בגבול טורקיה-סוריה.

ב-16 לדצמבר דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי סוריה הציבה מול מחוז הטאי בטורקיה 21 משגרי טילי 'סקאד', כאיתות שהיא מוכנה לפעול צבאית מול כל ניסיון של מעורבות צבאית טורקית, או מעורבות של כוחות נאט''ו וערביים שיבואו מטורקיה במרד הסורי.
ב-27 לדצמבר דיווחו המקורות הצבאיים שלנו , כי רכבת אווירית מלוב, שאורגנה ומומנה על ידי שירותי המודיעין של נסיכות קטאר מביאים לאזור הטאי בטורקיה לוחמים לוביים בפיקודו  של עבדל חכים בלאחג' Abdelhakim Belhaj, מי שהיה המפקד הצבאי של טריפולי וראש המליציה המוסלמית Islamic Fighting Group in Libya-IFG. בלאחג' עצמו הקים מפקדה לובית בעיר אנטקיה Antakya  (אנטיוכיה). הכוחות הלוביים מתאמנים ופועלים ביחד עם כוחות צבא סוריה החופשית ה-FSA ממחנות צבא טורקיים באזור, שהעיקרי שבהם הוא מפקדת  חטיבת 'עיט'  מס' 14 הטורקית שמעליה ריחף המל''ט הישראלי.   חוגי מודיעין מערביים העוקבים אחר המצב בסוריה מעריכים, כי אם תבוא מעורבות צבאית טורקית במרד הסורי היא תבוא מריכוזי הכוחות הטורקיים והזרים הנמצאים במחוז הטאי. מנגד, בצד הסורי של הגבול, ממשיך צבא סוריה לתגבר את כוחותיו לאורך הגבול עם טורקיה.
בהתפתחות צבאית נוספת בקצה הדרומי של סוריה, באזור החורן הנמצא על מפגש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל, מול רמת הגולן הישראלית, התחוללו במשך כל יום ג' 3.1  קרבות כבדים בין הצבא הסורי, ובין חלקים גדולים של החטיבה הממוכנת מס' 38 של צבא סוריה שהתמרדו נגד שלטונו של בשאר אסד.
זו פעם ראשונה ב-10 חודשי המרד בסוריה שכוח צבאי סורי גדול כזה, על רוב קציניו וחייליו, הופך את נשקו ומתחיל להלחם בכוחות הנאמנים לאסד. 
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי עיקר הקרבות התחוללו סביב הכפר סידא Sida, והיו בהם עשרות הרוגים לשני הצדדים. בקרב הופעלו על ידי שני הצדדים טנקים כבדים מדגם T-72 וארטילריה. הדי הקרב שנמשך במשך כל היום נשמעו היטב בשטח ישראל. חטיבה מס' 38 הסורית שייכת לדוויזיה הסורית מס' 7 המוצבת על גבול סוריה-ישראל ברמת הגולן.   


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות