מלך סעודיה לא בא לפסגת קמפ-דיוויד. נכשל הניסיון האמריקני לבודד את המדיניות האיראנית של נתניהו

מלך ערב הסעודית סאלמן הודיע, ביום ב' 11.5, במה שנראה כסטירת לחי פומבית למדיניות האיראנית והמזרח תיכונית של הנשיא אובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי, על ביטול נסיעתו השבוע לארצות הברית, להשתתף בוועידת הפסגה של מנהיגי המפרץ בקמפ-דיוויד.
בעקבותיו ביטלו את בואם לפסגה עוד שניים ממנהיגי המפרץ, שליט בחריין המלך חמאד בין עיסא אל חליפה Hamad bin Isaa Al Khalifa, ויורש העצר של איחוד נסיכויות  הנפט הערביות  ה-UAE  השייח' מוחמד בין זאייד אל נאחיין Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan. כתוצאה מכך ישתתפו בוועידת קמפ-דייוויד שממשל אובמה השקיע מאמצים רבים לכנס אותה, רק שני שליטים מהמפרץ  שליטי קטאר וכווית.
סעודיה הודיע כי במקום המלך יגיע לוושינגטון יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין נאיף  Prince Mohammed bin Nayef, שהוא גם שר הפנים הסעודי. מקורות בריאד אמרו, כי המלך סאלמן צריך להישאר בריאד כדי לטפל בהפסקת האש שתיכנס לתוקפה למשך 5 ימים בתימן ביום ג' 12.5.
אולם ברור שמדובר בתירוץ סעודי, שכן בעת שהותו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ביום ו' 8.5, מסרו מקורות אמריקנים כי מלך סעודיה לא רק שישתתף בפסגה בקמפ-דיוויד, אלא שביום ד' 13.5 לפני פתיחתה, תתקיים בבית הלבן פגישה בין הנשא אובמה למלך סאלמן. גם פגישה זו בוטלה. גם מקורות אמריקנים אמרו ביום ו' בריאד, כי המלך סאלמן יבוא לקמפ-דיוויד.
מקורות בריאד אמרו בצורה מאוד ברורה ביום ב' לפנות בוקר, 'כי  אין מספיק תוכן (כלומר הסכמות) כדי לכנס וועידה כזו', There isn’t substance for the summit. מקורות אחרים אמרו, כי שר החוץ ג'ון קארי נכשל בשיחותיו בריאד לשכנע את המלך, כי סידורי הביטחון שממשל אובמה מציע למדינות המפרץ, שכללו הקמת מערכת הגנה אזורית מפני טילים, יכולים לשמש תשובה אמריקנית-מפרציות לתוכנית הגרעין ולמגמות ההתפשטות האיראנית באזור.
קארי גם הודיע למלך סאלמן, כי הנשיא אובמה איננו מוכן להסכים ולחתום בקמפ-דיוויד על מסמך בכתב המקים ברית הגנה אזורית בין ארצות הברית ומדינות המפרץ, כפי שכמה משליטי המפרץ דרשו.
נושא אחר שנשאר שנוי במחלוקת חריפה בין ארצות הברית וסעודיה, הוא המלחמה בסוריה ועתידו הפוליטי והאישי של נשיא סוריה בשאר אסד. הסעודים אמרו לאמריקנים, כי לא מספיק לחמש את המורדים הסוריים, אלא צריך להנהיג בסוריה אזורים אסורים לטיסה. הסעודים הדגישו כי יש תועלת מוגבלת בלבד באספקת הנשק למורדים עוד שחיל האוויר הסורי יכול לפעול נגדם בחופשיות  כאשר הוא מפעיל נשק כימי, המסופק על ידי איראן.
המקורות של תיקדבקה במפרץ מציינים, כי נושא מרכזי אחר בו האמריקנים והסעודים חלוקים, הייתה המלחמה בתימן. הסעודים אמרו לקארי, כי  בעוד הממשל מדבר על סידורי ביטחון אזוריים, הם אינם רואים נחישות רבה בעזרה שארצות הברית מגישה להם במלחמה, ובייחוד בפעולות הצי האמריקני במצרי הרומוז ובאב אל-מאנדב, ובמפרץ עדן.
לדעתם הניסיון האמריקני ללכת על חבל דק, בין דרישות הסעודים, ובין הפעולות האיראניות של מעצר והשתלטות על אוניות סוחר במים בינלאומיים, והסכמת ממשל אובמה כי מטוסים ואוניות איראניות תבאנה לתימן עזרה הומניטארית, לא רק שתפתח את הדרך למשלוחי נשק איראניים נוספים למורדים ההוטים, אלא יביאו למעורבות איראנית עמוקה יותר בתימן.
המקורות הסעודים מציינים, כי כל מה שקארי הצליח להשיג בריאד היא הסכמה סעודית על הפסקת אש לחמישה ימים בלבד במלחמה בתימן, כאשר הסעודים מגבירים את קצב ההפצצות שלהם בתימן בימים לפני שהפסקת האש תיכנס לתוקפה.
אולם מעל לכל אלה נשארו חילוקי הדעות החריפים בין וושינגטון לריאד לגבי הסכם הגרעין האמריקני-איראני שהנשיא אובמה דוחף בכל כוחו.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם מאמציהם של אובמה וקארי לשכנע את סעודיה ושאר מדינות המפרץ הפרסי להצטרף למדיניותם כלפי איראן היו מצליחים, הדבר היה מותיר את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מבודד בהתנגדותו  להסכם. אולם עתה בסירוב לבוא לקמפ-דיווייד,  מאותת המלך הסעודי סאלמן כי הוא לא יפרק את החזית המזרח תיכונית מול מדיניותו האיראנית של אובמה.   
  

    

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות