ממשל אובמה דוחה את ניסיונות דמשק לדחות מתקפה. ההצעה הסורית לביקור הפקחים 'איננה מספיקה, מאוחרת, ולא אמינה'

ממשל אובמה דחה ביום א' 25.8 בערב, את ניסיונותיה של דמשק להסכים ברגע האחרון להתיר לפקחי האו''ם לבקר באזורים במזרח דמשק בהם התרחשה ההתקפה בנשק כימי.
'זה מאוחר מידי מכדי להיות אמין', too late to be credible. בכיר אמריקני אמר, ההצעה הסורית הזו 'איננה מספיקה' מאוחרת, ואיננה אמינה, was inadequate, בצומת זו של התרחשויות.
ההודעה האמריקנית מעלה את המתיחות הצבאית במזרח התיכון לשיא חדש, לאחר שקודם לכן דוברים איראנים וסורים איימו, כי אם ארה''ב תתקוף את סוריה, ישראל תותקף בטילים בתגובה.
מוסקבה קראה לארה''ב ולמערב 'להפגין שכל ישר ולהימנע משגיאות טרגיות' show common sense and avoid tragic mistakes. 
במשך הלילה ולפנות בוקר ביום א 25.8, נערכו בוושינגטון, לונדון ומוסקבה, הכנות קדחתניות לקראת מכה צבאית מערבית-ערבית-מוסלמית על סוריה, כאשר כבר עתה ברור כי לא מדובר במכה אמריקנית יחידה ממוקדת, אלא במכה אשר תהייה התחלתה של פעולה צבאית ממושכת אשר מטרתה תהייה להביא להפלתם של נשיא סוריה בשאר אסד ומשטרו.
לאחר המכה הצבאית הפותחת, תבואנה שורה של מכות צבאית מגובלות, והכרזת אזורים אסורים לטיסה במרחב האווירי בסוריה. כמו כן נשקלת אפשרות על תפיסת והכרזת אזורי ביטחון סגורים בצפון ודרום סוריה לתנועות של הצבא הסורי.
הכרעה אחת מרכזית שכבר התקבלה בסוף השבוע בבית הלבן בוושינגטון היא, כי ארה''ב תנחית מכה צבאית על סוריה, ללא אישורה של מועצת הביטחון. ברגע שהחלטה כזו התקבלה, החלו לנוע במהירות ההכנות לקראת תקיפה כזו.
הנשיא אובמה, וראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, דיברו בטלפון במשך 40 דקות בלילה, ופרסמו הודעה ממנה השתמע כי קרובה פעולה צבאית נגד סוריה.
בעמן בירת ירדן ייערך היום כינוס חירום של תשעה רמטכ''לים מערביים וערביים, מארה''ב, בריטניה, סעודיה, קטאר, טורקיה, צרפת, בריטניה, איטליה וקנדה, שצבאותיהן עומדים לקחת חלק בפעולות הצבאיות נגד סוריה. בראש הכינוס יישב ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי.
בעוד כלי התקשרות המערביים מדברים על ההכנות המערביות-ערביות-מוסלמיות, הם אינם מדברים על ההכנות שעורך צה''ל לקראת המתקפה על סוריה. למרות דברי ההרגעה בישראל, הצפי הצבאי והמודיעיני הוא כי סוריה נערכת לתקוף בטילים, את ישראל, ירדן, וטורקיה. קיים גם צפי לפעולות טרור נרחבות בתוך שלוש מדינות אלה.
שר ההסברה הסורי אומרן אל-זובי Omran al-Zoubi, אמר במוצאי שבת בטלוויזיה הסורית, כי אם סוריה תותקף 'להבות אש גדולות יציתו את המזרח התיכון כולו'. A mass of flames will ignite the Middle East. הוא לא פירט.
במקביל מוסרים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי הוכרזה כוננות מלחמה, בצי הרוסי בים התיכון ובים השחור, ובבסיסי כוחות המעורבות המהירה הרוסיים בדרום ובמרכז רוסיה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי הסיבה העיקרית מדוע, מלבד 325 האנשים שנהרגו, ולמעלה מ-3,000 איש שנפצעו וטופלו בבית חולים סוריים, אי אפשר למצוא בשטח סימנים של תקיפה בנשק כימי, היא סוג החימוש בו הוטענו הפגזים שנורו על ידי צבא סוריה ביום ד' 21.8. מדובר בראשי נפץ של הפגזים בהם עורבבו כמויות קטנות ביותר של גז סארין, עם כמויות גדולות של גז מיוחד נגד הפגנות riot control agents, שפותח באיראן. סוג זה של חימוש נועד לטשטש את העובדה כי נעשה שימוש בנשק כימי.

Print Friendly, PDF & Email