ממשל אובמה הודיע לאיראן כי ידון רק על הגבלות על טילים המסוגלים לפגוע בארה"ב, ולא באלה היכולים לפגוע בישראל

בעוד ראשי ממשל אובמה, שבקרו בימים האחרונים בישראל, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, בשבוע שעבר, ושר ההגנה צ'אק הייגל, ביום ה' ושישי (16.5-15), ממשיכים להצהיר כי 'ממשל אובמה לא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני', הודיע הממשל לאיראנים כי אין לו כוונה לדון אתם בעתידו של מאגר הטילים הבליסטיים מדגם  שאהב 3 Shahab, המסוגלים לפגוע בכל מטרה באזור המזרח התיכון והמפרץ, כולל בישראל. לטיל טווח של 2,100 ק''מ והוא מסוגל לשאת ראשי חץ, כולל גרעיניים, ממשקל של 760 ק''ג, עד 1.1 טון.
גם סוזן רייס, וגם צ'אק הייגל, נשאלו על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, כיצד קרה, כי צוותי המו''מ האמריקנים המנהלים את המגעים הישירים החשאיים עם האיראנים, מחוץ למסגרת המו''מ הרשמית בין שש המעצמות וטהרן המתקיים בווינה, הודיעו לאיראנים, כי כאשר ממשל אובמה מתכוון לדון אתם על הגבלות על מאגר הטילים הבליסטיים שלהם, הוא מתכוון רק למערך טילי ה-ICBM שלהם, כלומר אלה היכולים להגיע עד לאירופה ולארה''ב, ושלהם יש טווח של למעלה מ-4,000 ק''מ. הממשל הבהיר לאיראנים, כי אין לו כל כוונה לדון בהטלת הגבלות על מאגר הטילים לטווח בינוני המסוגלים לפגוע בישראל, בסעודיה, ובמדינות אחרות במפרץ הפרסי.
הכוונה של ארה''ב לדון עם איראן בעתיד מאגר הטילים הבינ-יבשתיים, לא רק עורר את זעמו של מנהיג איראן האייטוללה  עלי חמנאי, אשר כינה כוונה זו  (11.5) במילים:  'טיפשות, וצפיות אידיוטיות, בייחוד כאשר הם (ארה''ב), מאיימים עלינו כל הזמן בפעולה צבאית'. They expect us to limit our missile program while they constantly threaten Iran with military action. So this is a stupid, idiotic expectation. חמנאי הודיע, כי בתגובה הורה למשמרות המהפכה לעבור מייצור מבוקר של טילים לייצור המוני mass production.     
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ממשל אובמה מבקש לדון עם האיראנים בהגבלות שיכללו בהסכם הגרעיני הסופי, על 6 דגמים של טילים איראניים בינ-יבשתיים: סאג'יל 2 Sajjil, סאפיר Safir, סימורג Simorgh, שהוא טיל המיועד לשיגור לווייניים, עשורא 1 Ashur, ועשורא 2 Ashura, שהם דגמים שונים של משפחת טילי הסאג'יל.
המקורות שלנו מוסרים על תיאום בין ישראל  וסעודיה ומדינות המפרץ הפרסי, כאשר אותה שאלה שהועלתה בדיוניים בירושלים,  הוצבה קודם לכן  לפני שר ההגנה האמריקנית הייגל, שהשתתף ביום ד' 14.5 בג'דה שבערב הסעודית, בישיבת שרי ההגנה של מדינות המפרץ המאורגנים בארגון ההגנה האזורי ה-GCC. במפגש ישב ראש שר ההגנה, ויורש העצר הסעודי, הנסיך סלמאן. 
בעוד הייגל אמר לשרי ההגנה כי אין להם מה לדאוג ממדיניות ההתקרבות של הנשיא אובמה לאיראן, הוא נשאל על ידם מדוע ממשל אובמה מוכן לחשוף את מדינותיהם מול הטילים האיראניים? הייגל ענה בג'דה כי זו היא הסיבה מדוע וושינגטון מציעה להם להקים מערכת אזורית משותפת להגנה מפני טילים.
בירושלים אמר הייגל לנתניהו וליעלון, כי שיתוף הפעולה ההדוק בין ארצות הברית וישראל בתחום יירוט הטילים ומערכות ההגנה המשותפות האמריקניות-ישראליות להגנה מפני טילים, שהם המתקדמות ביותר בעולם, הן ערובה טובה ומספקת נגד הטילים האיראנים לטווח בינוני.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי כמו שנתניהו ויעלון לא קיבלו את ההסברים האמריקנים, ואמרו כי הם לא מספקים, כך שרי ההגנה של המפרץ דחו אותם.   
במקביל, מוסרים המקורות האיראניים של תיקדבקה, כי סיום הסיבוב הרביעי של שיחות גרעין בווינה, ביום ה' 15.5, ללא תוצאות, העמיק את הקרע הקיים לבין מנהיג איראן  חמנאי ומשמרות המהפכה מצד אחד, ונשיא איראן חסן רוחאני מצד שני.
בשבת בערב, 17.5, התבטא רוחאני בפגישה סגורה של מקורביו בחריפות נגד המגבלות שהוטלו עליו בניהול שיחות הגרעין ואמר על האייטוללה חמנאי את הדברים הבאים:  'האיש חושב שהוא יודע הכול, וקובע מדיניות מבלי להביא בחשבון את כל העובדות'.  רוחאני רמז, כי ויתורים טקטיים אינם יכולים להציל את איראן מסנקציות כלכליות, ויש צורך בוויתורים ממשיים כדי לשכנע את העולם שאין פני איראן לייצור נשק גרעיני. האיטוללה עלי חמנאי, ומשמרות המהפכה  האיראנים דוחים את גישתו זו של הנשיא רוחאני.

Print Friendly, PDF & Email