ממשל אובמה חותר לעריכת משפט לראשי חיזבאללה בהעדרם in absentia

הנשיא באראק אובמה ושרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון, החליטו להמשיך במהלך שלהם נגד חיזבאללה בלבנון. מתוך ההערכה כי גם כאשר בית הדין הבינלאומי בהאג ה-STL, יפרסם בימים הקרובים את מכתבי הזימון שלו לראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין חיזבאללה כאשמים ברצח ראפיק חארירי, חיזבאללה יקים ממשלה אלטרנטיבית ללבנון במקום ממשלת סעד חארירי, שתכריז על ה-STL כלא חוקי, תגיב וושינגטון במהלך לפי בית הדין הבינלאומי יחליט לערוך לראשי חיזבאללה משפט שלא בפניהם in absentia.
מהלך אמריקני כזה יעמיד את טהרן ואת חיזבאללה בפני הצורך להחליט באם הם מחריפים את המהלכים הפוליטיים שלהם בלבנון והופכים אותם למהלכים צבאיים, או שהם מסתכנים בבידוד בינלאומי הולך וגובר.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים כי כבר באמצע חודש שעבר הטיל הממשל על ג'רי פלטמן Jeffrey Feltman, סגן שרת החוץ האמריקנית לנושאי המזרח הקרוב US Assistant Secretary of the State Department's Bureau of Near Eastern Affairs,
לפעול למען לשכנע את בית הדין הבינלאומי, בעיקר באמצעות האו''ם, לפעול למען עריכת משפט כזה לראשי חיזבאללה.
במילים אחרות, המשבר בלבנון עושה רק את צעדיו הראשונים, וכל הסימנים מצביעים על כך כי הוא יהיה משבר ממושך ביותר היכול להימשך כמה חודשים, ואולי אפילו במשך כל שנת 2011.
המקורות שלנו מציינים כי אם אכן התפתחות כזו תתרחש זו תהייה הפעם הראשונה בתולדות המשפט הבינלאומי שייערך משפט לנאשמים ברצח ובטרור שלא בפניהם.
ממשל אובמה מקווה שאם המהלך הזה יצליח הדבר יהווה תקדים בו אפשר יהיה להשתמש גם נגד אנשים מרכזיים באלקעידה, הטאליבן, וארגוני טרור מוסלמיים רדיקאלים אחרים, ולגבי אנשים שידוע כי הם השתתפו בפיגועי טרור, וזהותם ידועה.
בדרך זו, הממשל מקווה, יוצאו צווי מעצר בינלאומיים, שבלעדיהם מדינות בעולם המוסלמי, בייחוד פקיסטן ואיראן, מתחמקות מלעצור את הטרוריסטים האלה, בטענה כי הם אינם יודעים את מקום המצאם. משפט כזה יכול להעירך לדוגמא, לאוסמה בין לאדן, לראש הטאליבן מולא עומר, או דמויות מרכזיות אחרות בעולם הטרור, כאשר ארצות הברית מציגה לבתי הדין הבינלאומי מידע מודיעיני על מקומות מחבואם.
המקורות שלנו בוושינגטון מדווחים כי החלטה זו התקבלה בממשל לאחר שהתברר כי לתובע הכללי בבית המשפט הבינלאומי דניאל באלמאר Daniel Bellemare Special Tribunal Prosecutor-General Daniel Bellemare, יש הוכחות מוצקות נגד לפחות מ-6 מראשי מנגנוני הביטחון והמודיעין של חיזבאללה, מעבר להוכחות הקשורות בטלפונים הסלולאריים שלהם, בהם הם השתמשו בעת ההתנקשות בחארירי בפברואר 2005, והנמצאים בידי התביעה. מדובר גם בעדים ובמסמכים שהתביעה עד עתה, בכוונה תחילה, לא פרסמה שום מידע על הימצאותם.
ממשל אובמה מעריך כי לאחר הגשת חומר החקירה על ידי באלמאר לשופט החוקר של בית הדין דניאל פראנסן STL Pre-Trial Judge Daniel Fransen, יוכל השופט לפרסם הודעה קצרה ויבשה האומרת כי נסתיימה החקירה ומסקנותיה נמסרו, והן נמצאות עתה בעיונו, מבלי לפרסם מילה אחת על תוכנן.
השופט לא ימהר להחליט בנושא וייקח לו בין חודשיים עד שלושה כלומר סוף מרס, תחילת אפריל 2011 לפרסם את החלטתו אם יש בידיו מספיק ראיות, כדי לדרוש את הסגרת אנשי חיזבאללה לידי בית הדין. מרווח זמן זה משאיר בידי וושינגטון מפסיק זמן כדי לפעול במוסדות הבינלאומיים הממונים על בית הדין להעביר החלטה על המשך המשפט בהעדרם של ראשי חיזבאללה, ושלא בפניהם.
המקורות שלנו בביירות מוסרים, כי עוד בשבוע האחרון של דצמבר החלו רבים מאנשיו הקרובים של סעד חארירי, ראש ממשלת לבנון לנקוט אמצעי זהירות מיוחדים לקראת התפתחויות אלה. רוב ראשי מחנה חארירי ניצלו את עונת חגי ראש השנה והוציאו כבר את משפחותיהם מלבנון לארצות הברית ולאירופה 'לחופשה ממושכת'. במילים אחרות המשפחות לא תחזורנה ללבנון עד שלא יתברר מצב הביטחון. חלק עזבו את בתיהם ועברו להתגורר בבתים מרוחקים מהבירה הלבנונית כאשר הם מנסים לשמור על אלמוניות. חלק הקיף את עצמו, בתיו ומשרדיו בחגורות של שומרי ראש מזוינים.
 

Print Friendly, PDF & Email