ממשל אובמה מדבר עם 'החזית המוסלמית' בסוריה. נערך לדבר עם אסד

במהפך דרמטי נוסף בעמדת ארה''ב לגבי המלחמה בסוריה, החל ממשל אובמה בימים האחרונים, במגעים חשאיים עם מנהיגי 'החזית המוסלמית', שהיא כיום המיליציה הצבאית החזקה כיום בין המורדים הסוריים, המורכבת מ-7 מליציות מוסלמיות שהתאחדו.
החזית המוסלמית מונה בין 40,000 ל-50,000 אלף לוחמים, ומנהיג אותה חסן עבוד אל-חמאווי Hassan Aboud Abu Abdullah al-Hamawi, שהוא המפקד של המיליציה החזקה ביותר בחזית- אחראר אל שאם Ahrar al Sham.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי 'החזית המוסלמית' מורכבת ממליציות של לוחמים סלפיים, הרוצים להשליט בסוריה את חוקי ההלכה הסוניים, אולם למרות אהדתם לאל קעידה, הם אינם מזדהים אתה ועם שיטות הלחימה שלה.
בשבוע שעבר הנחילה 'החזית המוסלמית' את התבוסה הצבאית הגדולה לא רק  ל'צבא סוריה החופשית' ה-FSA, אלא גם למיליציית המורדים הפרו-אמריקנית ביותר בסוריה.
'החזית המוסלמית' הנחיתה מכה סופית על 'צבא סוריה החופשית', בנצלה מצב שהלך והתפתח-התדרדר במהירות בחודשים האחרונים, והיא התפוררותה של המיליציה בה וושינגטון תמכה.
לוחמי 'החזית המוסלמית' כבשו את השטחים בהם ה-FSA, החזיק בצפון סוריה, קרוב לגבול טורקיה, כבשו את מפקדות הארגון, והשתלטו על מחסני הנשק שלהם. 
התבוסה של ה-FSA, היה בממדים כאלה, עד שמפקדו גנרל סאלים אידריס Brigadier General Salim Idris, נמלט  לקטאר. למרות הכחשותיו הנמרצות, נראה כי גנרל אידריס לא ישוב כבר לסוריה.
מיד לאחר התבוסה הזו בשבוע שעבר, שלח ממשל אובמה בבהילות את מי שהיה שגריר ארצות-הברית בסוריה, והאיש אשר מקיים עתה את הקשר האמריקני עם המליציות השונות מהן מורכבים המורדים הסוריים, רוברט פורד Robert Ford,  להיפגש ולדבר עם מנהיג 'החזית המוסלמית' אל-חמאווי, בטורקיה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מוסרים, כי הממשל הטיל על פורד לנסות ולעצור את התמוטטות המדיניות של הנשיא אובמה במלחמה בסוריה, לאור התבוסה המוחלטת שנחל צבא סוריה החופשית.
לפני ממשל אובמה עומדות כיום בסוריה שלוש ברירות קשות:
1. מאחר ו'החזית המוסלמית' נתמכת בכסף, נשק ובמודיעין, על ידי ערב הסעודית, ניצחונה על ה-FSA, הוא למעשה ניצחון  סעודי, על העמדות האמריקניות בסוריה.
בתקופה מדינית רגישה זו, בה וושינגטון מנסה לתאם ביחד עם מוסקבה, וטהרן מדיניות משותפת כלפי עתידה של סוריה, שתתבסס על ההסכם הגרעיני בין שש המעצמות ואיראן שהושג בז'נווה, ניצחון צבאי ואסטרטגי של סעודיה בסוריה, המתנגדת למהלכים האמריקנים עם הרוסים והאיראנים,  היה הדבר האחרון שממשל אובמה רצה בו.
2. זו הסיבה העיקרית, מדוע  וושינגטון הטילה על פורד, להציע ל'חזית המוסלמית' להשתתף בוועידה על עתידה של סוריה (וועידת ז'נווה 2), שתתכנס בחודש הבא במונטרה  Montreux  שבשוויץ, תמורת עזרה צבאית וכספית אמריקנית.
זהו מהלך אמריקני קשה ומסובך, בעיקר משום שרבים ממפקדי לוחמי 'החזית המוסלמית' הצטרפו אליה לאחר שנלחמו לצד מליציות אחרות, ועזבו אותן לאחר שנוכחו לדעת, כי ההבטחות של ממשל אובמה לספק להם נשק אף פעם לא מולאו.  
3
. בשבועות האחרונים הולכים ומתרבים הקולות בוושינגטון הקוראים לנשיא אובמה, להכיר בכישלון המדיניות שלו ושל המערב בסוריה, ולהתחיל לדבר עם נשיא סוריה בשאר אסד, אשר לדעתם יוצא לאחר שלוש שנות מלחמה בסוריה וידו על העליונה.
תחילה היה זה ראיין קרוקר Ryan C. Crocker, מי שהיה שגריר ארה''ב בבגדאד, והנחשב לאחד ממעצבי המדיניות המזרח תיכונית האמריקנית במזרח התיכון בעשור הקודם. 
ראש ה-CIA לשעבר אדמירל מייקל היידן Michael Hayden  שהופיע בשבוע שעבר בוועידה נגד טרור בארה''ב אמר, כי  אולי זה לא נעים ומכוער לומר, אבל התוצאה לה צריכים לחתור במלחמה בסוריה היא ניצחונו של נשיא סוריה בשאר אסד. יתר שתי התוצאות האחרות האפשריות של המלחמה, הן ניצחון כוחות אל קעידה והמוסלמים, וחלוקת סוריה לכמה מדינות.
קולות אלה, מציבים בפני רוברט פורד משימה שנייה קשה מאוד, להביא בסופו של דבר, את 'החזית המוסלמית', לא רק להשתתף בוועידה על עתיד סוריה, אלא להביא להידברות בין ראשי החזית ואסד, אשר תביא לברית צבאית שתציל את סוריה מהציפורניים של אל קעידה.
בדרך כזו, גם ממשל אובמה יתחיל לדבר עם אסד.   

 

Print Friendly, PDF & Email