ממשל אובמה מתקשה ליישב את הסתירות בגרסאות האמריקניות לגבי הריגת בן לאדן

ממשל הנשיא באראק אובמה הולך ומסתבך, ביום ד' 4.5, בבעיית אמינות חמורה הקשורה לגרסאות הרשמיות והסותרות שלו עצמו לגבי פעולת חיסול אוסמה בין לאדן. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים כי בעיית אמינות זו מאיימת להפוך את מה שמתואר כהישג הפוליטי-מנהיגותי הגדול ביותר של הנשיא אובמה, למשבר לא רק בדעת הקהל האמריקנית, אלא במערכת היחסים בין ארצות הברית והעולם הערבי והמוסלמי. מערכת זו יחסים זו נמצאת ממלא בשלבים עדינים ביותר בגלל המשבר העמוק ביחסי ארה''ב וסעודיה, ומעורבותה של וושינגטון בהפיכה במצרים, ובמלחמה בלוב
לאחר שביום ג' 3.4 נאלץ הבית הלבן לחזור בו לפחות מ-3 פרטים מרכזיים לגבי התיאורים שהנשיא עצמו ועוזרו הבכיר לנושאי טרור ג'ון בראנאן John Brennan מסרו לגבי מה שהתרחש בחווילה המבוצרת של בן לאדן באבוטאבאד Abbottabad, ביניהם הכרה אמריקנית בעובדות כי בן לאדן לא היה חמוש, לא התחולל בינו לבין כוח הפשיטה האמריקני שום קרב, וכי גם המידע שנמסר כי בן לאדן השתמש באשתו כבמגן חי איננו נכון, מתברר כי גם הפקיסטנים וגם בני משפחתו של בן לאדן, טוענים כי יש חלקים נוספים במידע שהנשיא ועוזריו הבכירים, ביניהם ראש סוכנות הביון המרכזית ליאון פאנטה מוסרים, שאינם נכונים.
בתו של בן לאדן, שהיתה נוכחת בחדר השינה של אביה, העלתה ביום ד' האשמה חמורה במיוחד לפיה החיילים האמריקנים תפסו את אביה חי, ורק לאחר מכן ירו בו במטרה להורגו. במלים אחרות, לפי גרסתה, האמריקנים הוציאו את אוסמה בין לאדן להורג.
דברים אלה סותרים את דבריו של הנשיא אובמה לאומה האמריקנית מיום שני 2.5 לפנות בוקר כאשר הודיע על הפעולה האמריקנית בה אמר, כי 'לבסוף, החלטתי בשבוע שעבר כי יש לנו (לאמריקנים) מספיק מידע מודיעיני, ואישרתי פעולה אשר תביא את אוסמה בן לאדן לפני (משפט) צדק'. ציטוט המקור: And finally, last week, I determined that we had enough intelligence to take action, and authorized an operation to get Osama bin Laden and bring him to justice. להביא אדם לצדק to bring him to justice, אין פירושו להוציאו להורג.
ביום ב' טען יועצו של אובמה ג'ון בראנאן כי בקרב שהתחולל בחדר המיטות של בן לאדן, הוא נדרש להיכנע, וכאשר לא הגיעה תשובה הוא נורה ונהרג. כל ההתרחשויות האלה אירעו תוך כמה שניות טען בראנאן.
מקורות אמריקנים אחרים תיארו את הירי האמריקני על בין לאדן 'כמיידי' in the blink of an eye. מי שהרחיק לכת בתיאוריו היה המנהיג הרפובליקני מיט רומניי Mitt Romney אשר אמר: 'אוסמה בן לאדן חטף (כלומר, ירו בו), אחד בעין' Osama Bin Laden took one in the eye.
עכשיו טוענת בתו של בן לאדן המחוזקת על ידי הפקיסטנים ואשר הייתה בחדר בעת הירי, כי הירי הישיר בעין הייתה הוצאה להורג בדם קר.
מקורות של המודיעין הפקיסטני עשו ביום ד' מאמצים מיוחדים להכחיש את התמונה שהציג הנשיא אובמה כאילו נודע לו בפעם הראשונה על מציאותה של החווילה המבוצרת באבוטאבאד Abbottabad רק באוגוסט 2010. המקורות הפקיסטנים טענו באוזני כתבים מערביים כי הם העבירו לאמריקנים מידע על חווילה זו כבר בתחילת 2009, כלומר מיד עם התחלת כהונתו של הנשיא אובמה. אפשר וצריך להניח כי בתו של בן לאדן לא הייתה מדברת עם נציגים של 'אל ערבייה', מבלי אישורם של הפקיסטנים.
במילים אחרות נראה כי קרב התיאורים והעובדות בין וושינגטון לאיסלמאבאד נמצא רק בתחילתו והוא הולך ומתחמם.
הסיבה לכך היא שהפקיסטנים מחזיקים בבתי החולים הצבאיים שלהם את כל הפצועים שהובאו מהחווילה של בן לאדן, ובאמצעותם הם לא יאפשרו לממשל אובמה לזרוק עליהם את האשמה לחיסולו של אוסמה בן לאדן, דבר היכול להעמיד אותם בפני משבר קשה ביחסיהם גם עם העולם המוסלמי-הערבי, ומה שלא פחות חשוב להם, מערכת יחסיהם ההדוקים עם הטאליבן, אשר כבר הבטיח ביום ב' לנקום את חיסולו של בן לאדן, גם מחוץ לגבולות פקיסטן ואפגניסטן.
ככל שמלחמת המילים והעובדות בין וושינגטון ואיסלמאבאד תתגבר, כך תלך ותתגבר בעיית האמינות של ממשל אובמה.
 

Print Friendly, PDF & Email