ממשל אובמה נערך להגיש תוך 3 חודשים לירושלים ורמאללה, מפה אמריקנית של הגבולות

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא סיפר בישיבת הממשלה ביום א' 14.11 לשרי הממשלה כי פירוש ההסכמה של ישראל לתקופת הקפאה נוספת של 3 חודשים שבמהלכם צריך להסתיים המו''מ בין ישראל והפלסטינים על גבולות הקבע הוא, כי לקראת סוף תקופת ההקפאה מס' 2 ממשל הנשיא אובמה יגיש גם לישראל וגם לפלסטינים את המפה שהוא שרטט של גבולות הקבע של שתי המדינות. זה לא פתרון כפוי אמריקני, אולם המדובר בצעד הקרוב ביותר לפתרון כפוי אמריקני על ישראל, ועל צעד שוושינגטון אף פעם לא נקטה ביחסיה עם ישראל.
 לנתניהו ידוע, כי מפה כזו תתמוך יותר בדרישות הטריטוריאליות של הפלסטינים מאשר בדרישות הישראליות. באם נתניהו יידחה את הצעד האמריקני הזה הדבר יכול להביא אותו לידי עימות ישיר עם נשיא ארצות הברית באראק אובמה.
המקורות שלנו בוושינגטון מוסרים כי לנתניהו צריך להיות ידוע כבר עכשיו, כי כל מה שהנשיא אומבה יהיה מוכן לכלול במפה האמריקנית הם תיקוני גבול בגדה המערבית וברצועת עזה, שיענו על הצרכים הביטחוניים של ישראל, של לא יותר מ-4 עד 4.5 אחוז מהשטחים הנמצאים בתוך גבולות 1967. אם זה כל השטח שישראל תקבל כדי לענות על צרכיה הביטחוניים פירוש הדבר שיהיה צורך לפנות מלבד עשרות רבות של יישוביים ישראליים, גם 2 ערים ישראליות מרכזיות בגדה. המדובר באפרת בגוש עציון, בה מתגוררים כיום כ-8,000 תושבים, ואריאל בשומרון, בה מתגוררים כיום כ-20,000 תושבים. יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע לנשיא אובמה, כי בכל הסכם שהוא שיושג, אריאל צריכה להתפנות. אם אריאל לא תפונה לא יהיה הסכם, קבע אבו מאזן.
חלקי הגדה שהאמריקנים מוכנים להשאיר בידי ישראל, הם הקטנים ביותר שאיזה ממשל אמריקני שהוא היה מוכן להסכים לכך כי יישארו בידי ישראל.
אפילו במו''מ בין אהוד אולמרט ואבו מאזן ב-2007 ו- 2008, תמכו האמריקנים בדרישתו של אולמרט כי בידי ישראל יישארו לפחות 5.9 אחוז משטחי הגדה ורצועת עזה. (אולמרט טוען עד היום כי המודבר היה על 6.5 אחוז, אולם טענה זו איננה נכונה.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה כי נתניהו גם לא ספר לשרי הממשלה, כי מכתב ההתחייבויות האמריקניות כלפי ישראל המבטיח לישראל אספקה צבאית של מערכות נשק מתקדמות ופעולה אמריקנית נגד מתקפות מדיניות על ישראל, הוא רק צד אחד של המטבע. במקביל למכתב לישראל, מכין ממשל אובמה מכתב התחייבויות אמריקניות לראש ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. לא לנתניהו, ולא לאף אחד מהישראלים המשתתפים במו''מ החשאי עם האמריקנים והפלסטינים יש קצה של מושג מה יבטיח הנשיא אובמה לפלסטינים במכתב. חוגים בכירים אמריקנים בוושינגטון אמרו ביום א' 14.11, כי ישראל לא צריכה להיות מופתעת באם מכתב ההתחייבויות של הנשיא אובמה לפלסטינים יכלול התחייבויות אמריקניות לפלסטינים שלא תהיינה מקובלות על ישראל.

Print Friendly, PDF & Email