ממשל אובמה פתח במגעים חשאיים ישירים עם חיזבאללה

המהלך של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, בשבוע שעבר, לחתום על הסכם פיוס עם החמס, איננו מהלך פתאומי ומפתיע, כפי שרבים מעריכים. המהלך בא זמן קצר לאחר שממשל  אובמה החל במגעים ישירים חשאיים עם חיזבאללה. אם לממשל אובמה מותר לקיים קשרים ישירים עם חיזבאללה, מדוע לפת''ח ולאש''ף אסור לדבר בגלוי עם החמס? 
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי ממשל אובמה קיבל החלטה אסטרטגית לאמץ בלבנון את מדיניותו של ריצ'ראד הולברוק Richard  Holbrooke, מי שנפטר ב-2010, ואשר היה  יועצם של הנשיא אובמה, ושרת החוץ האמריקנית הקודמת הילארי קלינטון , אשר לפיה הטאליבן הוא בן שיח של וושינגטון, וצריך לנהל אתו מו''מ על העברת השלטון באפגניסטן. דו-שיח זה, הולברוק טען צריך לעמוד במרכז המהלך לפינוי הכוחות האמריקנים מאפגניסטן.
כדאי גם לזכור כי הולברוק היה יועצו למדיניות חוץ של ג'ון קארי, כאשר רץ לנשיאות לפני 10 שנים ב-2004.  אם לתרגם את המחשבה האסטרטגית-מדינית של הולברוק אז ללבנון ולסוריה היום, הרי בעיניים אמריקניות, לחיזבאללה ולמנהיגו חסן נסראללה, יש ב-2014, אותו מעמד בלבנון, שיש לטלאליבן באפגניסטן.
שנת 2013, בה החלה המעורבות הצבאית של חיזבאללה במלחמה בסוריה, ולאחריה הרבע הראשון של 2014, הוכיחו את החשיבות הצבאית הכמעט מכריעה של חיזבאללה במהפך שחל  במלחמה, מתבוסה כמעט וודאית של הנשיא בשאר אסד והצבא הסורי, לניצחון חלקי אשר משאיר בידיו את החלקים האסטרטגיים החשובים של סוריה.
מצב זה מאפשר לנסראללה לחזור ולהכריז כי המלחמה בסוריה הפכה להיות מטרה אסטרטגית מרכזית  של חיזבאללה וכי הארגון ישתתף במלחמה זו עד סופה-כלומר עד הניצחון הסופי על המורדים ועל כוחות אל קעידה בסוריה.
במילים אחרות, באם לחזור לדוקטרינת הולברוק, כפי שאי אפשר לקבוע את עתיד אפגניסטן, מבלי לשתף בו את מנהיג הטאליבן מולא עומר Mullah Mohammad Omar, כך אי אפשר יהיה להגיע לפתרון מוסכם בסוריה, מבלי לשתף בו את חסן נסראללה. שיקול אחר מרכזי של ממשל אובמה היה מעמדו של נסראללה בטהרן.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי האסטרטגים של ממשל אובמה חושבים, כי צריך לנצל את ההתקדמות המהירה במגעים החשאיים האמריקנים-איראנים לקראת השגת הסכם גרעיני סופי, הנמשכים גם עתה ללא כל הפסקה, כדי להגיע באמצעותם להסכם אמריקני-איראני רחב היקף שהנושא הגרעיני יהיה רק חלק ממנו, או ליתר דיוק שסוריה ולבנון יהפכו להיות חלק מההבנה האמריקנית-איראנית.
המחשבה של האסטרטגים האמריקנית היא זו: הגורם היחיד שחסן נסראללה מקשיב ומציית לו, היא ההנהגה האיראנית בטהרן. נסראללה יודע כי אם טהרן תחליט ממחר בבוקר לסלקו ממנהיגות חיזבאללה ולהכתיר מנהיג אחר אחריו, זו תהייה רק שאלה של זמן עד שהחלטה זו תבוצע, הוא יודח, ולחיזבאללה יהיה מנהיג חדש.  
נסראללה גם יודע ומבין, כי לאחר שקיבל את החלטה האסטרטגית להמשיך ולהשתתף במלחמה בסוריה, (בחורף 2013, כאשר פיגועי ההתאבדות נגד חיזבאללה התגברו והלחץ הפנימי עליו בתוך חיזבאללה ולבנון גבר, היו לו פקפוקים בקשר לכך), מעמדו ועתידו תלויים כולם בטהרן. טהרן היא זו שתחליט באיזה נשק לצייד את כוחות חיזבאללה הנלחמים בסוריה, וטהרן תחליט באיזה גזרות של המלחמה חיזבאללה ישתתף או לא, ובאם להיענות לבקשותיו לתגבורות.  במלים אחרות, התלות של נסראללה בטהרן הפכה להיות מוחלטת.
מזווית הראייה האמריקנית, גם במגעים חשאיים בין ארצות הברית וחיזבאללה, אין לנסראללה שום מרחב תמרון. הוא חייב לדווח ולהתייעץ עם טהרן בכל מהלך שייעשה או בכל עמדה שינקוט. בצורה כזו, באם וושינגטון תתקל בקשיים עם במגעים עם נסראללה, היא תוכל לפנות לאיראנים 'שידאגו' לשנות את עמדותיו. 
ממשל אובמה גם סבור, כי המגעים החשאיים המתנהלים בין טהרן וריאד  יכולים להביא את סעודיה להשלים עם כוחו של חיזבאללה בסוריה ולבנון.
המקורות שלנו מציינים, כי המדובר בדרך מחשבה ואסטרטגיה נאיבית.
לא כך נקבעים מהלכים במזרח התיכון, ולא בצורה כזו, אפשר להביא את טהרן ואת חיזבאללה, לנקוט בעמדות שנוחות או מתאימות לארה''ב.  אולם מאחר והנשיא אובמה, שר החוץ ג'ון קארי, היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, וראש סוכנות הביון המרכזית  ה-CIA ג'ון ברננן, החליט לאמץ קו זה, החלו הסידורים  לארגן את הפגישות החשאיות ביו נציגים אמריקנים ואנשי חיזבאללה.
המקורות שלנו מדווחים, כי בסוף חודש פברואר, או בתחילת מרס, נערכה הפגישה הראשונה  בקפריסין, בין צוות של אנשי ה-CIA, ובין צוות של אנשי מודיעין וביטחון של חיזבאללה.      
כמה מקורות מודיעין מזרח תיכוניים מדווחים, כי נערכו כבר שתי פגישות כאלה והושגו הבנות  אמריקניות-חיזבאללה ראשונות לגבי המצבים המתפתחים בסוריה ובלבנון.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסיפים, כי בהכנת הרקע למפגשים האלה ולביצוע ההבנות שמתקבלים בהם לוקח חלק פעיל שגריר ארה''ב בביירות דיוויד הייל  David Hale. 

 

Print Friendly, PDF & Email