ממשל אומבה מנסה לעקוף את נתניהו ואת ברק בנושאי ביטחון. חילוקי דעות חריפים עם וושינגטון בנושא איראן

קרע חמור בנושאי ביטחון, ובהערכות לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית התגלו ביום ד' 15.12, בין ממשל הנשיא אובמה וממשלת נתניהו כאשר היועץ המיוחד של הנשיא לענייני המזרח התיכון דניס רוס, שהגיע בפתאומיות לישראל וניסה להיפגש עם הצמרת הצבאית והמודיעינית הישראלית ביחידות, כאשר הוא פוגש כל קצין בכיר לחוד, נתקל בווטו חריף של שר הביטחון אהוד ברק.
ברק קבע כי כל הקצינים הבכירים אתם רוס ביקש להיפגש, ביניהם הרמטכ''ל רב אלוף גבי אשכנזי, הרמטכ''ל הנכנס באפריל 2011 לתפקידו האלוף יואב גלנט, וראש אמ''ן החדש אלוף אביב כוכבי, יגיעו לפגישה ששר הביטחון אהוד ברק יקיים ביום ה' 16.12 עם דניס רוס, והשליח האמריקני יוכל לדבר אתם ולשמוע את הערכותיהם הצבאיות והמודיעיניות שם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי בכך הפסיק שר הביטחון אהוד ברק במהלך חד וחריף, את הנוהג שהיה קיים, בייחוד בשנתיים האחרונות מאז 2008, לפיו פקידים וקצינים אמריקניים היו נפגשים באורח חופשי עם קצינים בכירים בצה''ל, במטרה לשכנע אותם שאין צורך שישראל תפעל צבאית, לא נגד התוכנית הגרעינית האיראנית, ולא נגד אספקת הנשק מאיראן וסוריה לחיזבאללה.
גורמי מודיעין ישראליים בכירים התריעו לא פעם על המצב שנוצר, לפיו האמריקנים אינם מסתפקים במידע המודיעיני שישראל מעבירה אליהם באמצעות ראש הממשלה, שר הביטחון, וראשי גופי המודיעין הישראלים, וכי הם מנסים לקבל באמצעות השיחות שהם מנהלים עם בכירים במערכת הביטחון וקצינים גבוהים בצה''ל תמונה טובה יותר על כוונותיה הצבאיות האמיתיות של ישראל.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים כי קצב בואם של אישים וקצינים אמריקנים לישראל להיפגש עם מקורות ביטחון וצבא בישראל הגיע לשיא במשך 2009 ותחילת 2010, כאשר נוצר מצב בו לא עבר שבוע מבלי שבישראל ישהו כמה פקידים וקצינים בכירים אמריקנים כשהם מקיימים מפגשים ושיחות בלתי פוסקות עם קצינים בצה''ל.
ראש המטות המזוינים האמריקנים האדמירל מייק מולן, ביקר בתקופה זו בישראל, יותר מאשר הוא ביקר במדינות אחרות, מלבד בפקיסטן, או אצל הכוחות האמריקנים הפזורים ברחבי העולם.
גם בוושינגטון, וגם בירושלים קבלו פגישות אלה את הכינוי: 'החזקת היד הישראלית כדי שלא תלחץ על ההדק'.
הטקטיקה האמריקנית הזו למנוע פעילות צבאית ישראלית נגד אירן ובעלות בריתה סוריה וחיזבאללה, הסתיימה באורח פתאומי לפני 10 חודשים, במרס 2010, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב בפני הנשיא אובמה, שלא לדבר יותר בפומבי בנושא ההתקפה הצבאית הישראלית האפשרית על איראן, ועל התוכנית הגרעינית האיראנית, ולתת לו מרווח של שנה אחת נוספת בה הנשיא ינסה להביא להפסקת התוכנית הגרעינית האיראנית בשני ערוצים. ערוץ הסנקציות, וערוץ המגעים הדיפלומטיים עם איראן.
בעוד שבערוץ הסנקציות מילא הנשיא אובמה את כל הבטחותיו לישראל, הרי בערוץ הדיפלומטי, בו ממלא ישראל לא האמינה שישיג תוצאות, התגלעו חילוקי דעות חריפים בין ישראל וושינגטון. בירושלים רתחו על כך כי הנשיא אובמה החליט למסור את ניהול המו''מ עם טהרן לידי האירופאים, והעמיד בראש הצוות של 5 המעצמות+גרמניה שנפגש עם הצוות האיראני, את מתאמת פעולות החוץ של האיחוד האירופאי קתרין אשטון Catherine Ashton. הצמרת הישראלית הבהירה לבית הלבן כי התוצאות של המהלך הזה תהייה התמשכות אינסופית של המו''מ עם איראן, בדומה למו''מ שניהל קודמה של אשטון בתפקיד חאוויר סולנה, דבר שיעמיד לרשות איראן את הזמן הדרוש לה לבניית פצצה גרעינית.
ביום שני 13.12, היה שר הביטחון אהוד ברק בוושינגטון וקיים שם פגישות ארוכות עם שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס, ראש סוכנות הביון המרכזית ליאון פאנטה, עם היועץ המיוחד של הנשיא דניס רוס, ועם סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן. המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מוסרים כי לאחר שממשל אובמה סיכם לעצמו את כל מה שנאמר בפגישות אלה קיבל הממשל את הרושם שישראל מקשיחה את עמדותיה בנושא האיראני וכי חל שינוי בעמדות הישראליות לגבי אפשרות של פעולה צבאית, בייחוד נגד המשך זרימת הנשק מאיראן וסוריה לחיזבאללה.  שר הביטחון עצמו הגדיר בפומבי את נושאי השיחות שלו 'כהבעת דאגה ישראלית מהמשך החימוש של חיזבאללה בנשק איראני וסורי'.
אצל ממשל אובמה נדלקו מנורות אדומות, כי יתכן שישראל מאותתת כי היא הולכת ומאבדת את סבלנותה, וכי ההתחייבות שנתניהו נתן לנשיא אומבה שלא לתקוף את איראן, עומדת לפוג מוקדם יותר. כדי למנוע התפתחות כזו, נשלח דניס רוס ארצה. יחד עם רוס היה צריך להגיע לישראל גם סגן ראש המטות המזיינים האמריקנים הגנרל ג'יימס קארטרייט General James E. Cartwright, אולם הוא ביטל ברגע האחרון את בואו.
גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם שר הביטחון אהוד ברק ראו בשליחותו של דניס רוס שהגיע לישראל יומיים בלבד לאחר שיחותיו של ברק בוושינגטון, (יום ד' 15.12), ובבקשתו להיפגש ביחידות עם הקצינים הבכירים ביותר בצה''ל , ניסיון אמריקני לעקוף את הדרג המדיני-ביטחוני הגבוה ביותר בישראל, ולחדש את הלובי האמריקני של 'החזקת היד הישראלית כדי שלא תלחץ על ההדק'.
נתניהו וברק החליטו לחסום את המהלך האמריקני הזה.
 

Print Friendly, PDF & Email