ממשל בוש ביטל את תוכניתו להציב דיפלומטים אמריקנים בטהרן.

תיקדבקהבשינוי דרמטי של מדיניותה כלפי איראן, הודיעה ארצות הברית בשבת 4.10, כי היא מקפיאה את תוכניותיה לפתוח משרד אינטרסים, ולהציב דיפלומטים אמריקנים בטהרן. מקורות המקורבים לממשל בוש אמרו, כי ההחלטה נובעת מכך, כי הממשל הגיע למסקנה, כי פתיחת משרד אינטרסים אמריקני כזה, יכולה להשפיע על הבחירות לנשיאות ארצות הברית, שתערכנה בעוד חודש, ב-4 לנובמבר, וכי מוטב להשאיר את ההחלטה בנושא זה לנשיא החדש שייבחר, וייכנס לתפקידו בחודש ינואר 2009.
אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי ההחלטה נפלה, לאחר שבימים האחרונים הגיע לוושינגטון מידע מודיעיני כי איראן חידשה את הזרמת לוחמים שיעיים שאומנו במחנות בתוך איראן על ידי משמרות המהפכה, ומדריכים של חיזבאללה, לתוך עיראק. המקורות שלנו מוסרים כי עד כה הועברו לתוך עיראק כמה מאות לוחמים, חלקם הגיעו כבר לשכונות השיעיות של בגדאד.
סיבה נוספת, היא הקיפאון מוחלט השורר במגעים החשאיים שהתנהלו עד עכשיו בין טהרן וממשל בוש, בנושא הגרעיני.
ברור, כי האיראנים הסיקו מסקנות מהירות מאוד מהמשבר הפיננסי, וחולשתה של ארצות הברית וממשל בוש, והם הגבירו בשבועות האחרונים את קצב הפיתוח של התוכנית הגרעינית הצבאית שלהם.
האיראנים גם מתבוננים, במה שמתרחש בין ארצות הברית וצפון קוריאה. בפיונגיאנג, נכשל ביום ו' 3.10 סופית, ניסיון של ממשל בוש, להביא את צפון קוריאה, להפסיק את ההכנות שהיא עושה לחידוש התוכנית הצבאית שלה. בטהרן הגיעו לידי מסקנה, כי כפי שממשל בוש, נכשל בעצירת הצפון קוריאנים, כך, הוא לא יוכל לעצור יותר את התוכנית הגרעינית האיראנית.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בכך התמוטטה לא רק התוכנית האמריקנית להצבת דיפלומטים בטהרן, אלא כל מהלך הפיוס של ממשל בוש מול טהרן, שכלל גם את ההבנות האמריקניות-איראניות לגבי עיראק, ולבנון.
בעיראק, האיראנים עזרו לאמריקנים, בריסון התקפות המליציות השיעיות נגד הכוחות האמריקנים, ובאספקת מידע מודיעיני על אל קעידה, ועל גורמי טרור אחרים. ואילו בלבנון, שיתפו האמריקנים והאיראנים פעולה, בבחירת נשיא וממשלה חדשים.
המטרה העיקרית של ממשל בוש בהבנות אלה עם איראן, הייתה לאפשר לנשיא בוש וראשי הממשל שלו, לפרוש מהנשיאות, כאשר המצב הפוליטי והצבאי במזרח התיכון, ובייחוד בעיראק שקט יחסי.
אולם עתה, כאשר מרכז האירועים הפוליטיים עבר בחודש האחרון לזירה הפיננסית, ומרכז המלחמה בטרור עבר, בינתיים, מעיראק והמזרח התיכון, לאפגניסטן ופקיסטן, איבדו ההבנות שהושגו בין וושינגטון וטהרן את חשיבותן.
מבחינתה ישראל, יש כאן התפתחות חמורה נוספת במעמדה האסטרטגי. בתחילת 2008, הסתלק ממשל בוש, מהאופציה הצבאית האמריקנית נגד איראן, כאשר במשך השנה הוא עושה מאמצים למנוע מישראל לבצע פעולה צבאית חד-צדדית, נגד מתקני הגרעין האיראניים. עתה הממשל נוטש גם את המסלול המדיני שלו כלפי טהרן.
זיגזגים, כאלה במדיניות האמריקנית, החלישו ומחלישים את מעמדה ואת יכולתה של ישראל לפעול מול איראן.

Print Friendly, PDF & Email