ממשל בוש חסם את דרכו של החמס לפיסגה הערבית בחרטום.

מיוחד ובלעדי למקורות תיקדבקה בוושינגטון: ממשל ג`ורג בוש התערב בימים האחרונים בחשאי אצל שורה של מנהיגי מדינות ערב כדי למנוע את השתתפות החמס בוועידת הפסגה של המנהיגים הערביים העומדת להפתח ביום שלישי 28.3 בחרטום בירת סודאן. האמריקנים התקשרו עם עבדאללה מלך ערב הסעודית, חוסני מובראק נשיא מצרים, וראשי מדינות צפון אפריקה, והזהירו אותם שלא להזמין ארגון טרור לוועידת הפסגה. המסרים האמריקנים הודיעו: `אנו הולכים לשתק ממשלות של ארגוני טרור.`
המקורות של תיקדבקה: המסר האמריקני למנהיגים הערביים היה חד וברור: אנחנו, אמרו האמריקנים, איננו מעלים או מפילים ממשלות. זה לא התפקיד שלנו. אבל ממשלת החמס צריכה להגיע למצב בו היא תהייה non functioning `לא פעילה`.
המקורות שלנו מוסרים כי הסעודים ניסו עוד ברגע האחרון לשכנע את ראשי החמס, ובייחוד את חלאד משעל ומוסה מרזוק, להודיע כי החמס מאמץ את החלטות וועידת הפסגה הערבית שהתקיימה בביירות בשנת 2002, וביניהן את תוכנית השלום הסעודית. ביום ד` 22.3, החמס הודיע לסעודים כי הוא דוחה דרישה זו.
המקורות הפלסטינים של תיקדבקה מוסרים כי ראשי החמס שמודעים למצור ההולך ומתהדק מסביבם גם על ידי האמריקנים והמנהיגים הערביים, החליטו לנהוג כאילו הם נמצאים במצב של מלחמה. תגובותיהם תהיינה חריפות ומהירות. את התוצאה של החלטה זו אפשר היה לראות כבר השבוע בהרכב ממשלת החמס. בהתחלה לא התכוון החמס כלל למנות את ד"ר מחמוד א-זאהר כשר החוץ. אולם כאשר נודע לחמס כי אין לנציגיו סיכוי להגיע לחרטום, הם מינו אותו לתפקיד, זאת כדי לחייב את שרי החוץ הערביים לקיים אתו, למרות דעותיו הראדיקאליות, מגעים. גם הצהרתו של מועמד החמס להיות שר הפנים הפלסטיני סעיד סיעאם Saeed Seyam כי עם כניסת ממשלת החמס לתפקידה לא יעצרו יותר פלסטינים שיתקפו מטרות ישראליות ולא יעצרו יותר פלסטינים על רקע פוליטי, מכוונת להחריף את הקו המיליטינטי בו החמס יינקוט מעכשיו. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים כי קו אחד החמס לא יחצה, והוא ביצוע פיגועים. החמס עדיין נמצא בשלב בו הוא רוצה להיות ממשלה בחליפות ולא ממשלה במדי קרב.

Print Friendly, PDF & Email