ממשל ביידן הציע לישראל לחתום על הסכם לתכנון שיתוף פעולה צבאי נגד איראן. ישראל איננה ממהרת לקבל את ההצעה מחשש שהיא תקשור את ידיה מלתקוף את איראן

ממשל הנשיא ג'ו ביידן הציע לישראל לפני כמה שבועות לחתום על הסכם לתכנון שיתוף פעולה צבאי נגד איראן.  מקורות בוושינגטון אמרו, כי זו הצעה ללא תקדים  והיא יכולה לקדם בצורה בלתי רגילה את היחסים בין צבא ארצות הברית וצה"ל, U.S. officials say the proposal is unprecedented and could significantly upgrade U.S.-Israeli military cooperation.
המקורות בוושינגטון שמוסרים על כך אומרים, כי ישראל לא דחתה את ההצעה האמריקנית אולם גם איננה ממהרת לקבל אותה. הישראלים חוששים כי אם ירושלים תקבל הצעה זו היא תקשור את ידיה של ישראל מלתקוף את איראן ובייחוד את המתקנים הגרעיניים האיראניים.
בכיר אמריקני הדגיש כי ההצעה האמריקנית איננה עוסקת בשום תכנון של מכה אמריקנית ישראלית משותפת על התוכנית הגרעינית האיראנית,  A U.S. official stressed that the proposal is not about planning any kind of joint U.S.-Israeli strike against Iran’s nuclear program.
הבכיר הוסיף והסביר כי 'שיתוף פעולה צבאי' פירושו ששני הצדדים יציגו אחד לפני השני את תוכניותיהם הצבאיות וכי שני הצדדים ידונו בשיפור תוכניות אלה והתאמתם בפעולות נגד איראן.
המקורות האמריקנים הוסיפו ואמרו כי ההצעה האמריקנית נמסרה לישראל בעת ביקוריהם האחרונים בישראל של שר ההגנה האמריקני הגנרל לויד אוסטין, ראש המטות המזויינים האמריקנים הגנרל מארק מילי  Gen. Mark Milley, ומפקד סנטקום CENTCON  הגנרל אריק קורילה Gen. Erik Kurilla.
דובר הפנטגון לוטננט קולונל פיליפ וונטורה Lt. Col. Phillip Ventura אמר, כי מפקדים אמריקניים הביעו לאחרונה רצון להרחיב את שיתוף הפעולה הצבאי בין צבא ארצות הברית וצה"ל בייחוד בתחום האימונים המשותפים שתאפשר הבנה טובה יותר של בעיות הביטחון האזוריות.  הדובר הוסיף כי שיתוף הפעולה בין שני הצבאות הוא חזק ביותר, וכי התחייבותה של ארצות הברית לביטחון ישראל היא 'התחייבות של פלדה', ironclad.
כדי לשכנע את ישראל להסכים לחתום על ההסכם לתכנון שיתוף פעולה צבאי נגד איראן שלח הממשל בשבוע שעבר את היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'יק סאליבן Jake Sullivan להופיע בפני המכון למחקר מזרח-תיכוני והמזרח הקרוב בוושינגטון. סאליבן אמר לחברי מכון המחקר: אנחנו הבהרנו לאיראן כי אף פעם היא לא תורשה להחזיק בנשק גרעיני. כמו שהנשיא ג'ו ביידן חזר ואישר שהוא ינקוט בפעולות הדרושות לעמוד מאחורי דברים אלה, כולל בהכרה בחופש של ישראל לפעולה',   We have made clear to Iran that it can never be permitted to obtain a nuclear weapon. As President Biden has repeatedly reaffirmed, he will take the actions that are necessary to stand by this statement, including by recognizing Israel’s freedom of action.


Print Friendly, PDF & Email