ממשל ביידן לחץ וראש הממשלה בנט נסע לירדן לפגוש את המלך עבדאללה. ממשל ביידן מקים ציר חדש במזרח התיכון: מול הציר של ישראל עם ארצות המפרץ, ציר של מצרים, ירדן וישראל

כמה גבות עיניים הורמו בסוף השבוע בירושלים כאשר, ביום חמישי 8.7, פרסם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ברכה לראש ממשלת ישראל נפתלי בנט על נסיעתו לירדן, ב-29.6, ופגישתו עם המלך עבדאללה. זהו פרסום אמריקני לא שגרתי, בייחוד כאשר המלך עבדאללה מותח על עצם פרסום הפגישה שהוסכם בינו ובין וושינגטון וירושלים שתישאר חשאית.
הודעה אמריקנית זו הייתה השנייה תוך יומיים על יחסי ארה"ב-ירדן, כאשר יום לפני כן, 7.7, הודיע הבית הלבן, כי הנשיא ג'ו ביידן ייפגש עם מלך ירדן עבדאללה ב-19 ביולי. המלך עבדאללה יהיה השליט הערבי הראשון המתקבל לביקור בבית הלבן.
חדי עין הבחינו כי בהודעה הירדנית על הביקור בבית הלבן צוין, כי המלך עבדאללה יביא אתו לפגישה עם ביידן גם את בנו הבכור הנסיך חוסיין בין עבדאללה בן ה-27. 
במילים אחרות, המלך עבדאללה יציג בוושינגטון את יורשו.
שליטים ערביים נוהגים להציג את יורשיהם בפני הממשלים בוושינגטון מתוך צפייה כי הממשלים, ובמקרה זה ממשל ביידן, יתמכו ביורשיהם.
המלך עבדאללה הוא לא היחיד שפועל כך.
קדם לו בחודש יוני, נשיא מצרים פאתח אל-סיסי.
בין ה-20 ל-26 ביוני ערכו בוושינגטון ביקור ראש המודיעין הכללי המצרי הגנרל עבאס קמאל Abbas Kamel וסגנו, שהוא מוחמד אל סיסי Mahmoud Al Sisi, בנו בן ה-39 של הנשיא.
הביקור הזה היה ארוך במיוחד של ראשי שירותי מודיעין של מדינה זרה בוושינגטון.
הסיבה לכך: ראש סוכנות הביון המרכזית האמריקנית ה-CIA, וויליאם ברנס William Burns, הורה לאנשיו לחשוף ולאמן את שני ראשי המודיעין המצריים בשיטות ריגול נגדי חדישות ובמערכות ללוחמת סייבר.
אימון אמריקני יוצא דופן זה לא בא בחינם.
המקורות הצבאיים של תקדבקה מדווחים, כי תמורת שיטות הלחימה החדשות, שיצעידו את המודיעין המצרי צעד גדול קדימה, התחייבו הגנרל עבאס קמאל וסגנו מוחמד אל סיסי, להעביר באורח סדיר ושוטף את המידע המודיעיני שיש לקהיר על החמאס ועל הג'יאהד האיסלמי.
ההתחממות הזו ביחסי ארצות הברית ומצרים, באו אחרי תקופה ארוכה בה שררה קרירות רבה בין וושינגטון וקהיר, לאחר שלמודיעין האמריקני נודע כי מצרים היא שסיפקה לערב הסעודית את סם ההרדמה המיוחד אשר המודיעין הסעודי הפעיל נגד העיתונאי הסעודי-אמריקני ג'מאל חאשוקי Jamal Khashoggi, כאשר נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר 2018.
המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים, כי התחממות הזו ביחסי ארצות הברית עם מצרים ועם ירדן אינם פתאומיים וספונטניים.
מדובר במהלך מחושב של ממשל הנשיא ביידן להקים ציר חדש במזרח התיכון. במקום הציר שהקים הנשיא דונלד טראמפ, שהיה מורכב מאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, סעודיה וישראל, ממשל ביידן מקים ציר חדש המורכב ממצרים, ישראל וירדן.
עדיין לא ברור בירושלים כיצד הציר הזה הוא יעיל יותר במאבק נגד הגרעין האיראני. אבל בינתיים, במסגרת הקו של ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ, ושר החץ יאיר לפיד, ליישר קו עם ממשל הנשיא ביידן, כאשר הממשל מבקש כי ראש הממשלה נפתלי בנט ייסע לירדן-הוא נוסע.  


Print Friendly, PDF & Email