ממשל הנשיא ביידן נמנע מלתקוף מטרות באיראן גם כאשר האיראנים תוקפים מכליות במפרץ. ישראל נוהגת בדיוק כמו האמריקנים

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר, ביום שני 2.8 בוושינגטון, כי התגובה להתקפה  האיראנית על  המכלית "מרסר סטריט" במפרץ עומאן בשבוע שעבר, 'תהייה קולקטיבית', collective response. הוא לא פירט.
בלינקן הוסיף ואמר, כי 'אנחנו בקשר ותיאום עם בריטניה, ישראל, רומניה, ומדינות נוספות. ותהייה תגובה קולקטיבית.
אבל לא עברו 24 שעות, וביום שלישי 3.8, וסגניתו וונדי שרמן Wendy Sherman, the US Deputy Secretary of State אמרה, כאשר לוושינגטון הגיעו הידיעות על חטיפה/השתלטות של גורמים פרו איראניים על שש מכליות במפרץ וחטיפת אחת מהן על ידי חמושים, כי 'ארצות הברית פונה לבריטניה שזו תיקח עליה לנסח תגובה אם באו"ם, או בכל צורה אחרת',  The US is looking to the UK to take the lead in formulating a response.  We are letting the British take the lead, both at the UN in terms of what the response would be, as well as any further response.
במילים אחרות,  'הקולקטיביות' נעלמה, ובמקומה ארה"ב זורקת את העניין הזה לבריטניה. על לונדון מוטל התפקיד לארגן תגובה ולא על וושינגטון.
לפי ניסיון העבר אנחנו יודעים כיצד לונדון תטפל בבעיה זו!
לפני 14 שנה, ביולי 2007, השתלטו האיראנים על שתי ספינות של הכוחות המיוחדים הבריטים במפרץ  ולכדו 15 אנשי היחידות של חיל הים הבריטי. האירניים החזיקו בחיילים הבריטים במשך שבועיים עד אשר הסכימו לשחררם. לפני שנתיים ביולי 2019, השתלטו האיראנים על מכלית בריטית והחזיקו בה ובצוותה במשך חודשיים, ללא תגובה בריטית.
כבר ביום שלישי 3.8, כאשר הגיעו הידיעות הראשונות על המתרחש במפרץ, הן היו מעורפלות. במקום שעד יום ד' למחרת נדע בבירור מה מתרחש עם המכליות, הערפל מסביבן רק הלך ונהייה יותר דחוס, ויותר מבולבל.
אפשר להניח, כי מפקדת פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM, הגנרל קנת' מקקנזי, ופיקוד הצי החמישי האמריקני האחראיים על הביטחון במפרץ ידעו בדיוק מה מתרחש, אולם הם החליטו לשמור מידע זה לעצמם, במטרה למנוע פעולת תגמול נגד הגורמים האיראניים, או הפרו איראניים שפעלו נגד המכליות, וזאת לפי הוראה מוושינגטון.
ראש הממשלה נפתלי בנט אמר, ביום שלישי 3.8, בסיור בגבול הצפון, כי 'מיד אחרי התקיפה האיראנית של הספינה, (מרסר סטריט ), שיתפנו את המודיעין שלנו עם ידידינו בארצות הברית, בבריטניה ובמקומות אחרים. לאף אחד אין ספק מי עומד מאחורי האירוע, אבל אנחנו סיפקנו גם ראיות קשיחות ליתר ביטחון'. כלומר, לאמריקנים היה מידע מדויק מי תקף במזל"טים מתפוצצים את המכלית 'מרסר סטרייט', ולמרות זאת הם לא עשו דבר.
זו הסיבה מדוע רוה"מ בנט טועה כאשר הוא אומר, כי 'הסיפור של לשבת בטהרן ולהצית את האזור נגמר.'
בנט טועה, בחוסר תגובה מארצות הברית, בריטניה וישראל, הסיפור הזה רק מתחיל!

Print Friendly, PDF & Email