ממשל הנשיא טראמפ החל בתהליך הטלת הסנקציות על הבנק המרכזי האיראני. ייפגע קשה בייצוא הנפט ובהכנסות האיראניות

רק מעטים בישראל שמו לב לכך, כי יום אחד בלבד לאחר טקסי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, החל ממשל הנשיא טראמפ במהלך משמעותי אחר, והוא הטלת סנקציות על הבנק המרכזי האיראני Iran central bank.
בשלב זה הוטלו סנקציות על הנגיד של הבנק הממלכתי האיראני וואליאולח סייף Valiollah Seif ועל עוזרו של הנגיד לנושאים בינלאומיים עלי טארזאלי Ali Tarzali. טארזאלי הוא הממונה בבנק הממלכתי האיראני על העברת הכספים למשמרות המהפכה האיראנים וגדודי אל קודס.
סנקציות אמריקניות על בנק מרכזי של מדינה פירושו מכה אנושה לערך המטבע האיראני-הריאל, ולייצוא שלה. במקרה של איראן מדובר  בצמצום ייצוא הנפט שלה-מקור ההכנסה העיקרי של איראן לחצי.
במקום 2.6 מיליון חביות ליום שאיראן מייצאת היום, מעריכים כי הסנקציות החדשות יביאו לקיצוץ של יותר מחצי בתפוקת הנפט האיראני-כלומר איראן תוכל לייצא רק 1 עד 1.2 מיליון חביות ליום, והכנסותיה מייצוא הנפט יקוצצו ביותר מחצי.
הסנקציות האמריקניות האלה כבר העלו את מחיר הנפט מעל לקוו ה-71 דולר החבית.
כדי להחיש את התהליך הזה  מתכנן ממשל טראמפ לאחר שיטיל סנקציות נוספות על הבנק המרכזי עד כדי שיתוק יכולתו לפעול בדולרים, להטיל סנקציות על אניות איראניות-כולל מכליות, ועל מכליות ממדינות אחרות שיובילו נפט איראני.
כתוצאה מכך המשיך ערך המטבע האיראני להידרדר מול הדולר והיורו. בניסיון לעצור את בריחת מטבע החוץ מאיראן הטיל הבנק המרכזי האיראני, ביום ב' 14.5 הגבלות על כמות מטבע הזר אותו יכולים לשאת נוסעים היוצאים מאיראן בטיסות לחו"ל. מעתה נוסעים יכולים לקחת אתם רק 5,000 יורו או 5,980 דולר אמריקנים.
במילים אחרות, הנשיא טראמפ ממשיך להדק את חבל החנק הכלכלי על איראן.     

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “ממשל הנשיא טראמפ החל בתהליך הטלת הסנקציות על הבנק המרכזי האיראני. ייפגע קשה בייצוא הנפט ובהכנסות האיראניות

  • מאי 16, 2018 @ 17:15 at 17:15
    Permalink

    thats the way to do it. tie the rope around their neck until you bring to total capitulation of the regime.
    the rest will be done by the opposition and the Iranian people that hate the ayatollah regime

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות