הנשיא טראמפ נערך לוועידת פסגה עם נשיא איראן רוחאני. הפתיע והדהים את ירושלים במגעיו עם האיראניים

כדאי וצריך להעמיד את הדברים על דיוקם, לפני שאנו טובעים שוב פעם במלל של מקורות ופרשנים, שלמרות שאינם יודעים ומכירים את השתלשלות הדברים, מכריזים מיד כי אין לישראל מה לדאוג מנכונותו של הנשיא דונלד טראמפ להיפגש עם נשיא איראן.
הפעם הראשונה שהנשיא דונלד טראמפ אותת על כך כי משהו מתרחש ביחסי ארצות הברית  היה לפני קצת פחות מחודשיים ב-7 ביוני כאשר אמר לפתע את הדברים הבאים:  'איראן היא במקום שונה מאשר בו הייתה לפני חודשיים. ואנחנו נראה מה יקרה. ויכול להיות לבסוף משהו יקרה עם איראן.'  Iran is a different place than it was two months ago. And we'll see what happens. And maybe, ultimately, something will happen with Iran.
באירוע שני באותו יום מסר הנשיא טראמפ פרטים נוספים: 'איראן מתנהגת מאוד אחרת.' אמר הנשיא. 'הם כבר לא כל כך מסתכלים (על המתרחש) במזרח התיכון. הם כבר לא כל כך מסתכלים על מה שמתרחש בסוריה, בתימן ובעוד מקומות רבים אחרים.' Iran is acting a lot differently. They’re no longer looking so much to the Mediterranean. They’re no longer looking so much to what’s going on in Syria, what’s going on in Yemen and lots of other places.
'הם היום (מהווים) קבוצה שונה מאוד של מנהיגים. ואני מקווה שבאיזה שהיא נקודה הם יבואו אלינו, ואנחנו נשב ונדבר.' They’re a much, much different group of leaders. And I hope at some point they’ll come to us and we’ll sit down.
הנשיא חזר ואמר על אותם דברים ב-12 ביוני.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אם טראמפ אומר דברים כאלה, הם לא דברים סתמיים שמרחפים באוויר, כפי שקיימת נטייה, בייחוד בכלי התקשורת בישראל, להתייחס אליו ולדבריו כאל תופעה מזורה של אדם מבולבל הסותר את עצמו. דברים כאלה נאמרים על ידי נשיא ארצות הברית, רק באם הוא מקבל תדרוך מודיעיני על התרחשויות אלה, או מדבר כבר על תהליכים שמתרחשים בשטח.
דברים אלה היו צריכים להדליק כבר בחודש יוני בדרגים המדיניים והמודיעיניים הישראליים נורות אדומות, כי מתרחש משהו ביחסים ארצות הברית ואיראן עליו ישראל איננה יודעת.
אולם איש בישראל לא שם לב להתפתחויות אלה מתוך ביטחון מוחלט שלא ייתכן כי ממשל הנשיא טראמפ לא יודיע על התפתחות דרמטית כזו לירושלים.
אבל זה בדיוק מה שקרה. למרות שהמגעים הראשונים בין וושינגטון וטהרן התחילו כבר בתחילת חודש יוני, כלומר לפני חודשים, באמצעות עומן, איש לא בצמרת המדינית ולא בגופי המודיעין הישראליים ידע על כך דבר.
נסיעותיו התכופות של שר החוץ העומני  יוסוף בין עלאווי בין עבדולאה Yusuf bin Alawi bin Abdullah לטהרן, ובואו של שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף למוסקט, לא עוררו בישראל תשומת לב מיוחדת, למרות ששני אישים אלה הם שרקחו, בשנים 2015-2012 את הסכם הגרעין בין שש המעצמות ואיראן בתקופת הנשיא אובמה.
מתי שמו לב בישראל להתפתחות דרמטית זו, רק ביום שני 30.7, כאשר המקורות של תיקדבקה פרסמו לראשונה את המידע הזה תחת הכותרת: 'גישושים איראניים ראשונים לבדוק באיזה תנאים ממשל טראמפ מוכן לחדש את המשא ומתן על הסכם גרעין חדש עם טהרן.'
מאוחר יותר באותו יום (30.7) אמר הנשיא טראמפ, כי הוא מוכן להיפגש עם נשיא איראן ללא תנאים מוקדמים.
התדהמה בירושלים מדברי טראמפ ומהפרסום בתיקדבקה הייתה כל כך מוחלטת, עד שעברו יומיים של שתיקה מוחלטת בהם אף גורם מדיני ישראלי לא היה מוכן להתייחס למתרחש.  
רק ביום שלישי בלילה 31.7, הודיע גורם מדיני שלא היה מוכן להזדהות, 'כי מקור אמריקני בכיר הבהיר לישראל כי אין שינוי במדיניות ארה"ב כלפי איראן. Senior US officials conveyed to Israel that there is no change in the tough policy against Iran.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי ההודעה הזו מראה רק על הבלבול והמבוכה השוררת בירושלים העומדת פתאום לתדהמתה לפני מגעים חשאיים ראשוניים בין ארצות הברית ואיראן.
ההודעה הישראלית מתעלמת משלוש הנקודות העיקריות הבאות:
1. האם ארצות הברית הודיעה לישראל, או לא הודיעה, כי החלה בגישושים ראשוניים עם איראן בנוגע להסכם הגרעין, תכנית הגרעין והטילים הבליסטיים שלה? התשובה של המקורות של תיקדבקה היא, כי ממשל טראמפ הודיע על כך לישראל, אולם רק בתחילת שבוע זה, כלומר כמעט חודשיים לאחר שהמגעים הראשונים החלו.
2. ההודעה 'שאין שינוי במדיניות ארה"ב כלפי איראן', איננה נכונה. עצם העובדה שממשל טראמפ מוכן לשבת ליד שולחן אחד עם נציגים איראניים, זה כשלעצמו מהווה שינו דרמטי בעמדותיה.
3.  כאשר מנהלים מו"מ מנהלים אותו כדי להגיע להסכם. כל אחד אחד יודע ששני הצדדים חייבים לוותר, כדי שהמו"מ יצליח. במילים אחרות, כן יש שינוי במדיניות האמריקנית כלפי איראן!
ביום ד' 1.8 לפנות בוקר, אמר הנשיא טראמפ בעצרת בפלורידה: 'יש לי הרגשה שהם (האיראנים) ידברו אתנו מהר מאוד.' ואחר  כך הוסיף ואמר: 'ואולי לא, וגם זה בסדר'.  I have a feeling they'll be talking to us pretty soon. And maybe not, and that's OK too.
זו הייתה בדיוק חזרה של הנשיא טראמפ על הטקטיקה שלו  לפני וועידת הפסגה עם נשיא צפון קוריאה קים ג'ונג-און.  במילים אחרות הנשיא טראמפ נערך לוועידת פסגה עם נשיא איראן חסן רוחאני.

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות עבור “הנשיא טראמפ נערך לוועידת פסגה עם נשיא איראן רוחאני. הפתיע והדהים את ירושלים במגעיו עם האיראניים

 • אוג 1, 2018 @ 7:29 at 7:29
  Permalink

  כדי לשרוד ולהיבחר ונתניהו מוכן הרבה. אפילו לשכוח את החברים שלך. זו פוליטיקה. אתה לא תמיד יכול להיות בטוח שכולם אוהבים אותנו. רק אם זה מועיל להם

 • אוג 1, 2018 @ 7:48 at 7:48
  Permalink

  ולמה לא, בעצם?
  הדמוניזציה של האירנים (והערבים "הרעים" בכלל) אינה משרתת את האינטרסים של הנכדים שלנו בארץ הזו …
  אם הוא יצליח איפה שאנחנו נכשלנו – הרווחנו.

  • אוג 1, 2018 @ 13:23 at 13:23
   Permalink

   מסכים.
   מאמין שאם יתבצע איזשהו הסכם ,הוא יהיה הסכם טוב לאיזור.
   גם קשה לי להאמין שהם יקבלו מקדמות, אם צ.ק לא קיבלה, שיש לה כבר אטום, אז בטח לא האירנים.

 • אוג 1, 2018 @ 8:52 at 8:52
  Permalink

  טראמפ הוא ביזנסמן .
  צ.קוריאה ואיראן במצב כלכלי זהה ונוקטות בגישה זהה לטילים ונשק אטומי.
  = כלכלה תמורת הטילים והנשק האטומי.

 • אוג 1, 2018 @ 9:12 at 9:12
  Permalink

  When will Israel understand that they are not the center of the universe,wake up and be more alert and unit within your own country, big changes are happening around you especially the enormous build up in the Egyptian army

  • אוג 1, 2018 @ 16:02 at 16:02
   Permalink

   totally correct I applaud you

 • אוג 1, 2018 @ 10:04 at 10:04
  Permalink

  קצת יומרני לטעון שממשלת ישראל יושבת ומחכה לדיווחים מתיקדבקה כדי לקבל עדכונים…

 • אוג 1, 2018 @ 10:47 at 10:47
  Permalink

  !President Trump hasn't wavered ANYTHING to North-Korea, and wouldn't to Iran either

 • אוג 1, 2018 @ 12:45 at 12:45
  Permalink

  טראמפ הולך למכור אותנו. הוא בעצם יצא מסוריה. לסעודים אמר שיטפלו לבד ב"חוטים". את אירופה מכר לרוסים.בצפון קוריאה בעצם לא עשה כלום. טראמפ מגשים את מדיניות "אמריקה תחילה"

 • אוג 1, 2018 @ 15:00 at 15:00
  Permalink

  The sell out of Israel has begun
  Yes tRump gave Jerusalem, Embassy etc but Israel will be sold on the Iran issue

 • אוג 1, 2018 @ 17:07 at 17:07
  Permalink

  הכותרת כאן: "טרמפ הפתיע.." היא קשקוש טרמפ אוהד ישראל וחוץ מזה הוא אדם שמפתיע משנה דעה פה ושם וכו' כך שהכותרת לא רצינית.

  אבל בלי כלום לא תצאו – הנה הפתרון:

  לחרחר בין הטורקי לאיראן !
  [איפה הסי-איי-אי כשצריך אותו?]

 • אוג 1, 2018 @ 17:14 at 17:14
  Permalink

  The Administration is very concerned about leaks in the Israeli "inner circle". They are reluctant to
  share sensitive information

 • אוג 1, 2018 @ 19:05 at 19:05
  Permalink

  This is a once in a lifetime chance for Israel to make real irreversible changes on the ground, such as going into Gaza & cleaning it out among on other fronts as well

  In other words you have to be proactive

  But for some reason Israel & Bibi in leadership role is doing nothing

  And we will all pay for it at some point in the future

 • אוג 1, 2018 @ 20:34 at 20:34
  Permalink

  הגיע הזמן שהישראלים יפסיקו לנקות בטקטיקת הטפיל. איש לא ידאג לנו, ואם ההיסטוריה שלנו לא לימדה אותנו את זה- אז לא נותר הרבה מה לומר.
  ישראל רוצה לחסל את האיום האיראני? שתנקוט מעשה. זה חצוף ובטח שלא הגיוני לצפות שהאמריקאים ישימו את האינטרס שלנו לפני האינטרס שלהם. איראן מהווה איום עלינו, לא עליהם.
  צריך להתעורר לפני שיהיה מאוחר.

 • אוג 2, 2018 @ 4:44 at 4:44
  Permalink

  הוא מכר את הכורדים.
  אסור להאמין לו.

 • אוג 2, 2018 @ 9:02 at 9:02
  Permalink

  טראמפ ייפגש עם איראן בכל מצב ללא שום תנאים גם כאשר הוא יודע שלא ייצא מזה כלום.
  עושה רושם שזו הפוליטיקה של טראמפ. מדבר ומצייץ כמה שבא לו ועושה מה שמתחשק לו.
  האמת שזו טקטיקה לא רעה כשמשווים אותו לאירופאים שמתבכיינים כמה שאפשר ועושים עסקים עם איראן בפול כוח.
  קצת הפוך, קצת למצלמות… מה רע?

 • אוג 2, 2018 @ 23:57 at 23:57
  Permalink

  בס"ד
  אם שכחתם לב מלכים ושרים ביד הויה , כמו כן אין אדם נוקף אצבע בעולם הזה מטרם שהורו על כך מהעולם הרוחני !!!

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות