ממשל טראמפ מתערב במהלך להרכבת ממשלה בישראל: הודיע כי ההתנחלויות הישראליות בשטחים אינן סותרות את החוק הבינלאומי

מקורות בוושינגטון מדווחים, ביום שני 18.11 בערב, כי שר החוץ האמריקני מייק פומפיו עומד להודיע בשעות הקרובות, כי הוא מבטל חוות דעת משפטית של משרדו מלפני 41 שנה-משנת 1978 'לפיה ההתנחלויות הישראליות בשטחים הכבושים  מנוגדות לחוק הבינלאומי', that civilian settlements in the occupied territories are "inconsistent with international law”

בטיוטה של ההודעה הצפויה נאמר, כי קביעה זו לא קידמה את נושא השלום (בין ישראל לפלסטינים). כמו כן פומפיו מוסיף ואומר, 'כי האמת הקשה היא שאף פעם לא יהיה פתרון משפטי לסכסוך 'והשימוש בנימוקים של המשפט הבינלאומי מי צודק ומי טועה לא יביאו את השלום', arguments about who is right and who is wrong as a matter of international law will not bring peace.

המקורות בוושינגטון מוסיפים ואומרים, כי למרות שמדובר 'בצעד סימלי'  שאין לו משמעות מעשית מרובה, הרי הצעד הזה מתפרש בוושינגטון כניסיון של ממשל טראמפ לעזור לראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב ממשלה חדשה בישראל.
תיקדבקה:  הגדרה כזו של הממשל לגבי ההתנחלויות ועתידן, יכולה לשמש קלף בידי נתניהו שגם יבצע צעדים בשטח, כמו לדוגמא סיפוח מעלה אדומים ויישובי בקעת הירדן לישראל.

הצעד האמריקני הזה יכול גם לעזור לנתניהו לפתור את הפלונטר הפוליטי הקיים בישראל לגבי הקמת ממשלה חדשה.
מצד אחד הצעד הזה יכול להרחיק את המועמד להרכבת ממשלה ח"כ בני גנץ  יו"ר 'כחול לבן' מהאפשרות להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת  'הרשימה המשותפת' של ערביי ישראל, לאחר שאין כל סיכוי שהם יסכימו להגדרות אמריקניות חדשות אלה.
אפשרות זו נראתה ממילא כבר לא מציאותיות ביום ב' בערב.
לעומת זאת, הצהרה אמריקנית כזו יכולה לשמש בסיס לחידוש מהיר של המו"מ בין 'כחול לבן' לבין 'הליכוד'.
נוסף לכך, ההצהרה האמריקנית הזו גם תחזק את קריאת נתניהו להקמת ממשלת ימין צרה בה ישתתפו גם מפלגת 'ישראל ביתנו' שתפעל למימוש ההצהרה האמריקנית הזו בשטח.  
מנהיג המפלגה אביגדור ליברמן יחשוש שאם לא יצטרף לממשלה ולמהלך כזה הוא יואשם 'בבזבוז הזדמנות היסטורית', שייתכן ולא תחזור על עצמה.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות