מנהיגי העולם במשחק מלחמה בטרור גרעיני. אובמה: האפשרות שתתפוצץ פצצה גרעינית בלב מנהטן מדאיגה

מנהיגי העולם, ביניהם נשיא ארה''ב אובמה, נשיא סין צ'י ג'ינפינג Xi Jinping, קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל, היו טרודים מעל ראשם ביום ג' 25.3, במשחק מלחמה אשר נשא את השם 'גרעין חופשי' "nukes on the loose". המנהיגים ואתם עוד 12 ראשי מדינות, ישבו מסביב לשולחן בהאג, ובחנו את הדרכים והאמצעים הנמצאים בידם למנוע התקפה  גרעינית על ארצותיהם ועל עריהן המרכזיות.
לפני משתתפי המשחק הגרעיני, הוצגו קטעי סרטים שהוכנו מראש בארה''ב, ובהם הופיעו שחקנים  מקצועיים שמילאו תפקיד של טרוריסטים המנסים להחדיר 'פצצה מלוכלכת' רדיו-אקטיבית, לאחד ממרכזי הפיננסים בעולם המערבי.
למשתתפים נאמר, כי אירוע גרעיני כזה יכול להתרחש, בוול סטרייט בניו יורק, בסיטי של לונדון, או במילאנו בצפון איטליה. 
לפי הסצנריו שהועלה בסרטים, מדובר באנשים המשתייכים לרשת טרור עולמית (לא צוין איזה?) אשר הצליחו לשים את ידם על מאגר גרעיני במדינה (ששמה לא הוזכר), אשר סידורי הביטחון בה רופפים ביותר.
סרט אחר הראה, כיצד הטרוריסטים בונים את הפצצה הרדיו אקטיבית במעבדה סודית שהקומה במיוחד למטרה זו, וכאשר הם מסיימים לבנות אותה, הודיע קריין למשתתפים במשחק, כי הפצצה מוכנה להפעלה ובאם היא תתפוצץ היא יכולה להביא למותם הפתאומי  של מאות אלפי אנשים.
מיד לאחר הודעה נדרשו מנהיגי העולם שהשתתפו במשחק, לתת תשובות מיידיות בזמן אמיתי real time, אין הם פועלים נגד האיום.
האם הם שומרים אותו בסוד, או שהם מפרסמים בציבור את הסכנה המיידית הנשקפת לארצם?  האם הם סומכים רק על עצמם ושירותי הביטחון והמודיעין שלהם, בניסיון להדוף את ההתקפה הגרעינית, או שהם מחליטים לפנות למדינות אחרות כדי לשתף אתן פעולה. 
לכל אחד מהמנהיגים ניתן לוח מחשב צבעוני tablet, אשר אפשר היה ללחוץ בו על אחת מארבעה אופציות אשר הוצגו לפני המנהיגים בסרטים שהוקרנו לפניהם.  
הבחירות שהמנהיגים העדיפו הוצגו על מסכים גדולים, מבלי שזהות המנהיג שקבל את ההחלטה נחשפה. בסיום המשחק התברר, כי כל המנהיגים בחרו בדרך של שיתוף פעולה בינלאומי, ואכן הם 'הצליחו' במאמץ משותף, להדוף את ההתקפה הגרעינית.
אחד ממומחי הגרעין האמריקנים שתכננו את משחק המלחמה, אמר כי הוא תוכנן בצורה כזו, כדי להפחיד את משתתפיו עד מוות וליצור אצלם הלם, כדי שיחשבו ברצינות על אבטחתם של חומרים גרעיניים בארצותיהם. the war game had been designed to give a "scare you to death" shock to make leaders seriously think about the security of nuclear materials.
אולם לא כל מנהיגי העולם היו מרוצים מגישה זו של ממשל אובמה וממשחק המלחמה. קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל נשמעה רוטנת כמה פעמים במשך המשחק, כי מוטב שמנהיגי העולם יעסקו בדברים אחרים, מאשר במשחקים גרעיניים.
זמן קצר לאחר שמשחק המלחמה הסתיים, אמר הנשיא אובמה במסיבת עיתונאים בהאג, כי הוא מודאג יותר מהאפשרות כי פצצה גרעינית תתפוצץ בלב מנהטן, מאשר מריכוזי הכוחות הצבאיים הרוסיים מסביב לאוקראינה. I continue to be much more concerned when it comes to our security with the prospect of a nuclear weapon going off in Manhattan, said Obama.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה אפשרות דומה, ב-10.3 באילת, בעת הצגת הטילים הסוריים שנתפסו באוניית הנשק האיראנית. נתניהו אמר, כי עתה נתגלו במכולות טילים, בפעם הבאה הן יכולות לשאת אתן נשק גרעיני ומזוודות גרעיניות.  
באווירה השוררת בעולם, עם הפלישה הצבאית הרוסית לחצי האי קרים, היעלמותו המסתורית של המטוס המלזי על 239 נוסעיו ואנשי צוותו, קשה לומר כי משחק המלחמה הגרעיני, הוסיף לאווירת הביטחון והיציבות בעולם ובמרכזים הפיננסים שלו.  

 

Print Friendly, PDF & Email