מנהיג איראן האייטוללה חמנאי מציב 10 תנאים להמשך המו"מ הגרעיני. החרפה במדיניות האיראנית הגרעינית במקביל לעליית הרף בפעולות הצבאיות האיראניות

איראן פרסמה, ביום שני 2.8, עשר נקודות שעלו בפגישה בין המנהיג האייטוללה עלי חמנאי, ושגריר איראן בארגון לאנרגיה גרעינית בווינה  ה-IAEA,  קזאם גאריבעבדי  Kazem Gharibabadi.  ( בתמונה).
הפגישה בין השניים נערכה בשבוע שעבר. הדברים פורסמו באתר האינטרנט של האייטוללה עלי חמנאי.
להלן עשר הנקודות:
1. ארה"ב קושרת השגת הסכם גרעיני בהכנסת סעיף המחייב דיוניים בעתיד בשאלת מעורבותה של איראן בפעולות שמעבר לגבולותיה. כלומר, מעורבות איראן בסוריה, לבנון, ותימן.
2. ארצות הברית דורשת לדון בנושא הטילים הבליסטיים, דבר שאיראן דוחה.
3. ארה"ב מסרבת לדון בהסרת אמברגו הנשק מעל איראן.
4. ממשל הנשיא ג'ו ביידן, מסרב להסיר את הסנקציות שהטיל הנשיא הקודם דונלד טראמפ על 500 אישים איראניים.
5. ארצות הברית דוחה את העמדה האיראנית, כי במסגרת הדיוניים על הסכם גרעיני חדש, יש לדון גם בנושא חיזוק עמדותיה של איראן בשווקי הכלכלה והמסחר הבינלאומיים.
6. ארה"ב מסרבת להתחייב לכך כי באם היא תצא שוב פעם מההסכם הגרעיני, היא לא תאפשר לחברות זרות להמשיך לפעול באיראן.
7. ממשל ביידן מסרב לדון  במתן פיצויים לחברות שהפסיקו את פעילותן באיראן עקב פרישתה של ארה"ב מההסכם הגרעיני.
8. ארה"ב העלתה דרישות הנוגעות לתוכנית הגרעינית האיראנית שאינן קשורות ולא הוזכרו כלל בהסכם הגרעיני הקודם.
9. ארה"ב הברית איננה מסכימה/מקבלת את העמדה האיראנית כי טהרן תחזור למלא את התחייבויותיה בנושא הגרעין רק לאחר שוושינגטון תמלא את התחייבויותיה שלה-קרי, ביטול והסרת הסנקציות.
10. העמדה האיראנית היא שאם לא תושג הסכמה בין וושינגטון וטהרן אפילו רק בעשרה אחוז מהנקודות בהסכם הגרעיני החדש, לא ייחתם הסכם חדש.
המקורות האיראניים וצבאיים של של תיקדבקה מציינים כי פרסום 10 נקודות אלה המראות על הקשחת הקו האיראני בשיחות הגרעין עם ארצות הברית איננו מקרי. הקשחת התנאים האיראניים במשא ומתן הגרעיני באו בד בד עם עליית המדרגה בפעולות הצבאיות של איראן  במפרץ שהגיעו לשיא חדש בהתקפת המזל"טים האיראניים המתאבדים-מתפוצצים על המכלית  הנפט 'מרסר סטרייט' MERCER STREET, אשר נפגעה ביום שישי 30.7.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי המאמץ הדיפלומטי הבינלאומי שעורכים ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד, בו הם מגדירים את התקיפה האיראנית כ'טעות' של טהרן, מחטיא את המטרה.  באירוע תקיפת המכלית לא הייתה שום 'טעות' איראנית, הייתה כוונה ברורה של עליית רף הפעולות הצבאיות האיראניות נגד מטרות ישראליות.

Print Friendly, PDF & Email