מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי מקשיח את עמדותיו. הניסיון שלנו עם האמריקנים 'הוא ניסיון של חוסר אמון' . מכשיר את הקרקע לסיום המו"מ הגרעיני בווינה

בהצהרה ברורה שמטרתה הייתה להציג את המדיניות הגרעינית של איראן לקראת כניסתו לתפקיד של נשיא איראן החדש איבריהם ראיסי בשבוע השני של חודש אוגוסט ( 8.8.21 ), הבהיר מנהיג  איראן האיטוללה עלי חמנאי, ביום ד' 28.7, כי ארצו לא תחתום על שום הסכם גרעיני חדש אם האמריקנים ימשיכו להתעקש לכלול בתוכו את נושא הטילים הבליסטיים ואת הפעילות הצבאית והמדינית של טהרן מחוץ לגבולות איראן.
על החשיבות של הצהרה זו, ועל הכוונה הברורה של חמנאי להקשיח את העמדה האיראנית במשא ומתן אפשר היה להסיק מכך שכל הצמרת האיראנית הייתה נוכחת בעת הנאום שהוא נשא.
לצידו של חמנאי ישבו הנשיא היוצא חסן רוחאני וסגניו, ואילו מולם ישבו כל  ראשי הדת ושרי הממשלה האיראניים. בולטת הייתה העובדה ששר החוץ האיראני מוחמד ג'אווף זריף Mohammad Javad Zarif, ישב בשורות האחרונות ולא בין שרי הממשלה האיראנית.
פניהם של כל הנוכחים, כולל חמנאי היו מכוסים במסכות נגד קורנה.
בהתייחסו לעמדת ארצות הברית בנושא הטילים הבליסטיים וההשפעה האזורית של איראן, כלומר, מעורבותה בסוריה, בלבנון ובתימן, אמר חמנאי, כי השיחות הגרעיניות תקועות  stalled nuclear talks, בגלל העקשנות position  stubborn, האמריקנית לכלול נושאים אלה במשא ומתן.
את המדיניות של הנשיא היוצא חסן רוחאני לגבי הסכם הגרעיני כינה חמנאי 'כנאיבית' as naive.
הניסיון שלנו עם האמריקנים 'הוא ניסיון של חוסר אמון'  This experience is a distrust.'אמון עם המערב איננו עובד', trust in the West does not work, קבע חמנאי.
'המערב ( כלומר ארה"ב ואירופה, ) אינם עוזרים לנו הם מכים בכל מקום שבו הם יכולים', Westerners do not help us, they hit wherever they can.
חמנאי הוסיף ואמר, כי במשא ומתן המתנהל בווינה, האמריקנים מדגישים כי הם מוכנים לבטל את כל הסנקציות שהטילו על איראן, בתנאי שטהרן תסכים לכלול את כל הנושאים האחרים בהסכם.
כך הם מנסים, לדברי חמנאי להכניס את נושא הטילים וההשפעה האזורית להסכם.
אם איראן תמשיך, לדברי האמריקנים, להחזיק בעמדות אלה, וושינגטון תטען אחר כך כי טהרן שהיא מנעה חתימת הסכם גרעיני חדש והמו"מ יסתיים.  If Iran refuses to discuss them, they will say that you have violated the agreement and the agreement is over.
זה היה רמז ברור לכך כי מנהיג איראן  האייטוללה עלי חמנאי מכשיר את הקרקע לסיום המו"מ הגרעיני בווינה.

Print Friendly, PDF & Email