מנהיג איראן חמנאי מאיים להשליך לכלא את רוחאני


סוף סוף הנשיא אובמה שם לב לכך, כי איראן ממלאת בקפדנות אחר סעיפי הסכם הגרעין שחתמה עם המעצמות, אבל איננה ממלאה אחר 'רוחו' spirit.
אובמה אמר ביום שישי 1.4 בוושינגטון, כי איראן מילאה עד עכשיו כל התחייבות בהסכם.  אבל מה עם רוח ההסכם הכולל (את האפשרות) שאיראן תשלח מסרים לקהילת העולם ולעסקים לפיהם היא לא תבצע יותר שורה של פעולות פרובוקטיביות המרחיקות ממנה עסקים? על זה אובמה איננו עונה. ציטוט המקור:  Iran so far has followed the letter of the agreement, but the spirit of the agreement involves Iran also sending signals to the world community and business that it is not going to be engaging in a range of provocative actions that may scare business off.
אובמה הביא דוגמאות של מה שהוא מכנה 'פעולות פרובוקטיביות איראניות': שיגור טילים בליסטיים המסוגלים לשאת ראשי חץ גרעיניים. הצהרות הקוראות להשמדת ישראל, ואספקת טילים לחיזבאללה.
יומיים לפני כן, ביום ד' 30.3 פורסם בוושינגטון, כי ממשל אובמה נמצא בעיצומם של דיונים לאפשר לאיראן גישה מוגבלת לשוק הדולרים האמריקנים to give Iran limited access to U.S. dollars, כדי לעזור לה לפתור את המצב בו הסרת הסנקציות מעליה לא הביאה לה מספיק הישגיים כלכלים hasn’t provided the country with sufficient economic benefits .
במילים יותר פשוטות, אובמה מחפש דרך להזרים לאיראן כספים נוספים על 150 מיליארד הדולר שכבר הוזרמו אליה בחודשים האחרונים עם הסרת הסנקציות מעליה.
אובמה איננו מיישב את הסתירה הפנימית הברורה בדבריו, והיא השאלה לאן ילכו הכספים החדשים שיוזרמו לאיראן?
שוב פעם לשיגור טילים בליסטיים? שוב פעם לאספקת טילים נוספים לחיזבאללה?
 המומחים האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי הסיבה העיקרית להתעלמותו של אובמה ממצבים ושאלות אלה, היא הסתרת העובדה הבסיסית מדעת הקהל האמריקנית והמערבית, כי ארצות הברית וחמשת המעצמות חתמו הסכם גרעין עם נשיא איראן חסן רוחאני ועם שר החוץ שלו מוחמד ג'אווד זריף, אולם הן לא חתמו הסכם עם השליטים האמיתיים באיראן: מנהיגה האייטוללה עלי חמנאי, ראשי ומפקדי משמרות המהפכה, וראשי המחנה הדתי הפונדמנטליסטי.
דרך אגב, עד היום שום גורם פוליטי באיראן, גם לא רוחאני, לא חתמו אף פעם על ההסכם הגרעיני, אותו אובמה כל כך משבח.
בכך יצר אובמה את המצב הבא:
הוא לא רק  הפך את נשיא איראן חסן רוחאני לבן ערובה בידי עלי חמנאי, משמרות המהפכה והממסד הדתי, אלא גם למכשיר הצריך לספק להם כסף לכל אותם מבצעים שאובמה מכנה בעדינות 'פעולות פרובוקטיביות' provocative actions. 
בוודאי ש-150 מיליארד הדולר  שהוזרמו לאיראן  עם שחרור הסנקציות לא הספיקו אפילו להתחיל לשפר את כלכלתה.
הסיבה העיקרית לכך היא, שמחנה מתנגדיו של רוחאני דורש לקבל מכל סכום שרוחאני ישיג מהמערב 50 אחוז למימון תוכניות פיתוח הגרעין והטילים, ומימון הפעולות הצבאיות של איראן מחוץ לגבולותיה, כולל המלחמה בסוריה, תמיכה בחיזבאללה, והקמת רשתות טרור חדשות מול ישראל, כמו ארגון הטרור 'אל סאברין' Al-Sabirin ברמת הגולן הסורית. כל מבצעים אלה דורשים מיליארדים רבים של דולרים. 
רק המלחמה בסוריה והתמיכה בכוחות חיזבאללה המשתתפים בה עולה לאיראן קרוב ל-2 מיליארד דולר לחודש.
זו לא הייתה הפתעה גדולה השבוע כאשר נשיא סוריה בשאר אסד אמר השבוע, כי המלחמה בארצו עלתה עד עכשיו 200 מיליארד דולר.  כלומר  40 מיליארד דולר לשנה. 
אם איראן לקחה על עצמה למממן את רובו של הסכום הזה, איזה סיכויים יש לה לשפר אי פעם את כלכלתה?          
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי המדיניות הזו של אובמה הביאה את  העימות בין שני המחנות הפוליטיים באיראן לשיא חדש, כאשר המחינה בראשותו של המנהיג עלי חמנאי מאיים בגלוי לחסל ראשי המחנה היריב, דהיינו להוציא להורג  את חסן רוחאני הנשיא ואת בן בריתו הפוליטי העיקרי האייטוללה אכבר  האשמי-רפסנג'אני  Ayatollah Akbar Hashemi Rafsanjani.
במילים אחרות, הדרך היחידה להבטיח את שרידותם הפוליטית של הנשיא רוחאני והאשמי-רפסנג'אני, הוא שארצות הברית תספק להם מספיק כסף כדי שהם יכלו להזרים עוד כסף למשמרות המהפכה  שלרעב החימוש ומימון המלחמות שלהם אין גבולות.
מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי הדגיש השבוע קו זה, כאשר פרסם ביום ג' 29.3 באתר הרשמי שלו את הדברים הבאים:  'כל אלה שאומרים (כמו רוחאני ורפסאנג'ני) כי העתיד הוא במו''מ, הם או בורים או בוגדים', Those who say the future is in negotiations, not in missiles, are either ignorant or traitors.
להצהרה זו יש שתי משמעותיות. 
1. עתידה של איראן תלוי בטילים הגרעיניים שלה.
2. בוגדים או שמוצאים להורג או שמושלכים לבתי הסוהר לכל ימי חייהם.
זה יהיה גורלם הסופי, לפי דוקטרינת חמנאי, של חסן רוחאני ואכבר  האשמי-רפסנג'אני. 
וזה יהיה גם גורלו של הסכם הגרעין.     

 

 

Print Friendly, PDF & Email