מנהיג איראן עלי חמנאי הדיח את הגנרל קאסם סוליימני מהפיקוד על חזית המלחמה האיראנית בסוריה

רעידת אדמה בטהרן ובמשמרות המהפכה האיראניים. המקורות האיראניים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לשכת מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי הורתה למפקד גדודי אל קודס, והחזיתות האיראניות מחוץ לגבולות איראן הגנרל קסאם סוליימני למסור בחזרה ללשכה את תיק סוריה ולהפסיק לטפל בו. אין שינוי במעמדו של סוליימני בעיראק, תימן, ולבנון, שם הוא ואנשי מטהו ממשיכים לפקד על הפעולות הצבאיות והמודיעיניות של איראן.
מאז שסוליימני היה בפעם האחרונה בסוריה בתפקידו כמפקד העליון האיראני של החזית, ב-2 ליוני, מצבו של משטר הנשיא בשאר אסד וצבאו רק הלך והחמיר. אותו תהליך נמשך גם השבוע.
ארגוני המורדים השונים, שעתה מאורגנים במסגרות צבאיות רופפות, אבל כאלה שבינתיים מחייבות אותם, נוחלים ניצחונות על פני הצבא הסורי, חיזבאללה, והמליציות השיעיות הפרו-איראניות שהובאו לסוריה-גם בחזית הצפון, הדרום והמרכז.
חוסר הפעולה המוחלט של איראן  מול מצבים אלה, למרות דבריו של קאסם סוליימני בעת ביקורו כי 'יש לחכות להפתעות מרעישות במצב בסוריה בימים הקרובים', והתדרדרות במצבו הצבאי של חיזבאללה אשר  לא רק שאיננו מצליח בקרבות בהרי קלמון להתגבר על המורדים הסוריים, אלא עתה עומד גם בפני סכנה של התפשטות המלחמה לתוך לבנון,  מצביעות על כי הפיקוד האיראני בסוריה משותק, וכי הבטחת 'ההפתעות הצפויות' של סוליימני. הייתה למעשה הודאה שלא איראן ולא הוא יכולים לפעול  לשינוי אסטרטגי במלחמה בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המצב שנוצר במלחמה בסוריה מצביע על  חמש התפתחויות אותן הצמרת הפוליטית והצבאית האיראנית לא חזו מראש:
1. כאשר ארצות הברית, סעודיה, קטאר, ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, ארבע מדינות שבין העשירות בעולם, מטילות את כל כובד משקלן, כספיהן, ויכולת אספקת הנשק שלהן, מאחורי כוחות צבאיים-המורדים הסוריים-יש גבול ליכולותיה הצבאיות והכספיות של איראן לתמוך בכוחות שמנגד. טהרן לא חזתה מראש כי ארבע מדינות אלה יאחדו את מאמציהן בסוריה. להיפך-ההערכה של סוליימני הייתה כי אין סיכוי לאפשרות כזו.
2. נכשל הניסיון האיראני שבראשו עומד-גם עכשיו סוליימני-לגייס ולהכין כוחות שיעיים שיפעלו במזרח התיכון מתוך השיעיים באפגניסטן ובפקיסטן. כוחות אלה שנלחמו עד עתה בעיראק ובסוריה, הוכיחו שיכולת הלחימה שלהם היא נמוכה מאוד, ולמעשה הם מהווים יותר נטל מאשר תועלת בעת לחימה.
3. במצב כזה, גילתה ההנהגה האיראנית לפתע, כי אין לה מספיק כוחות להלחם  בארבע חזיתות בעת ובעונה אחת גם בסוריה, תימן, לבנון ועיראק. זו היא אחת האשמות-הטענות העיקריות בצמרת האיראנית נגד סוליימני. הוא הכין תוכניות אסטרטגיות גדולות וסיבך את איראן בקרבות גדולים אולם הוא אף פעם ללא צפה את התוצאות המדיניות והצבאיות של מעורבות זו, ובעיקר התעלם מהנקודה שאין לו על  הקרקע מספיק כוחות שיבטיחו סיום מערכות-קרבות אלה  בניצחון איראני. 
4. העובדה שהחזיתות בסוריה, עיראק, לבנון ותימן, ממשיכות 'לבלוע' כוחות גדולים, כמויות גדולות מאוד של נשק  שמדללות את הרזרבות האסטרטגיות האיראניות, פוגעות בהיערכות הצבאית של איראן לאורך גבולותיה עם עיראק, במקרה והיא תצטרך להגיב על התקפה של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, שתיערך על שטחה. 
5. הדחתו של הגנרל סוליימני מפיקוד המלחמה בסוריה, היא  גם תוצאה של המאבק הסמוי המתנהל בצמרת משמרות המהפכה האיראנים בין המפקד העליון של המשמרות הגנרל עלי ג'פערי Gen. Mohammad Ali Jafari, לבין קסאם סוליימני. 
המקורות האיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי הגנרל ג'פערי טוען כבר כמה חודשים בפגישותיו עם המנהיג עלי חמנאי, כי המעמד הצבאי של איראן מתדרדר בסוריה ובעיראק, משום שהמלחמה שם איננה מנוהלת בידי איש צבא מקצועי.
ג'עפרי מסביר לחמנאי, כי עד כמה שסוליימני הוא איש מוכשר ביותר ביוזמה ובביצוע פעולות מיוחדות, ומבצעי מודיעין חשאיים, אין לו הכשרה ויכולות לנהל מלחמות שטח בהן מעורבים כמה צבאות. כדי לנהל מלחמה, אומר ג'פערי צריך גנרל צבאי מקצועי.
המקורות האיראנים שלנו מוסרים, כי בחוגי ההנהגה האיראנית נפוצו השבוע שמועות כי האייטוללה עלי חמנאי עומד למנות את מי שהיה עד עכשיו סגן מפקד גדודי אל קודס, גנרל איסמעיל גאני IRGC , Brigadier General Esmail Ghani  למפקד החזית האיראנית בסוריה ובלבנון, אולם ישנם עוד מעומדים אחרים.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות