מנהיג אל קעידה סייף אל עדאל הורה לתקוף את הבסיס האוויר של הצי הפקיסטני בקראצ'י

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה, מוסרים כי טביעת האצבעות של המנהיג החדש של אל קעידה, סייף אל עדאל, ניכרו היטב בהתקפה הראשונה מסוגה של ארגון הטרור על בסיס צבאי-ימי פקיסטיני, שהחלה ביום א' 22.5 בלילה, ואשר הסתיימה לאחר 17 שעות של לחימה רצופה ביום שני 23.5, אחה''צ. המודבר בהתקפת הנקמה הראשונה של אל קעידה, לאחר חיסולו של אוסמה בן לאדן על ידי ארה''ב, לפני שלושה שבועות ב-2.5.
ארבעת סימני ההיכר הבולטים ביותר של מעורבות אל קעידה וסייף אל עדאל בהתקפה הם:
1. מי שתכנן וביצע את ההתקפה על בסיס האווירי של צי פקיסטן מהראן PNS Mehran naval aviation, ידע ולמד היטב את הלקחים מהתקפות אל קעידה על שלוש שכונות מגורים מבוצרות ומוגנות היטב בריאד, לפני שמונה שנים, ב-12 למאי 2003. בראש ההתקפה הזו בסעודיה עמד סייף אל עדאל.
2. כמו שבשכונות המבוצרות בסעודיה, נמצאו קצינים גבוהים של הכוחות המיוחדים הסעודיים, יועצים צבאיים אמריקנים, כולל אנשי ה-CIA, ויועצים צבאיים ומודיעיניים של מדינות מערביות אחרות, כולל פקיסטנים, כך בבסיס הפקיסטני נמצאו בעת ההתקפה לפחות 5 אנשי צבא אמריקנים, ולפחות 11 אנשי צי סיניים. במילים אחרות, המטרה העיקרית הייתה לפגוע בשיתוף הפעולה הצבאי המודיעיני האמריקני-פקיסטני, שאל קעידה מאמין כי בלעדיו האמריקנים לא יכלו לחסל את בן לאדן.
הפגיעה בסינים, נועדה לפגוע בתשתית שיתוף הפעולה הצבאי בין איסלמאבאד ובייג'ין, שיתוף שהוא אלמנט חשוב מאוד בבניית העוצמה הצבאית הפקיסטנית.
הפקיסטנים מוסרים כי לא אמריקנים, ולא סינים נפגעו בהתקפה.
2. התוקפים, כנראה בין 12-ל-15, היו בעלי יכולת מבצעית גבוהה ביותר, שאיננה אופיינית לארגוני טרור, כולל הטאליבן, בפקיסטן.
התוקפים השתמשו בחומרי נפץ כדי לפוצץ את החומה שהקיפה את הבסיס, ובסולמות כדי לחדור לתוכו. בדיוק בשיטה זו השתמש אל קעידה בערב הסעודית כאשר תקף את הקונסוליה האמריקנית בג'דה ב-7 לדצמבר 2004. שיטת חדירה זו של אל קעידה למתקנים מבוצרים פוחתה על ידי סייף אל עדאל, לאחר שלמד את הטעויות שנעשו בעת הפריצה לשכונות בריאד שנה קודם לכן.
3. התוקפים, שהיו לבושים בשחור כדי שלא יתבלטו בחשיכה, פעלו בשקט ובקור רוח רב, הם הכירו היטב את הבסיס ואת המטרות שתקפו, דבר המעיד על כך כי או שהייתה להם עזרה פנימית מתוך הבסיס, או שהם ביצעו סיורי תצפיתreconnaissance missions מסביב ואולי אפילו בתוך הבסיס כשהם לבושים במדים של צבא פקיסטן ומצוידים בתעודות צבאיות מזויפות.
4. עתה ברור, כי ההתקפה נועדה לפגוע בשלוש מטרות מרכזיות:
א. לפגוע ביכולת איסוף המודיעין של הצבא הפקיסטני, באזורי הגבול שלה עם אפגניסטן, בייחוד בצפון ווזיריסטאן. מטוסי ביון של הצי הפקיסטני ממריאים מבסיס מהראן לאסוף מידע באזורים אלה. חלק מהמידע שהפקיסטנים אוספים מועבר לאמריקנים.
ב. מטרה מרכזית ברורה אחרת של התוקפים היו שלושה מטוסי ביון מתקדמים אמריקנים מדגם P-3C Orion, שארה''ב העמידה לרשות פקיסטן. מטוסים אלה הותקפו והועלו באש באמצעות שימוש בנשק נ''ט. שני מטוסים נהרסו כליל, מטוס שלישי נפגע חלקית. ההנגרים שלהם, בהם היה ציוד מודיעני וטכני רב, פוצצו והועלו באש.
ג. בהתקפה נפגעה קשה יכולת איסוף המודיעין הפקיסטני על המתרחש באזורי החוף והים הערבי, המפרידים בין פקיסטן להודו. שום גורם פקיסטני, גם לא הטאליבן הפקיסטני, שלקח עליו אחריות על ההתקפה על הבסיס בקראצ'י, היה מעוניין לפגוע ביכולות מודיעיניות פקיסטניות אלה. אחד השיקולים העיקריים של אל קעידה בשנים האחרונות, היה לגרום, באמצעות ביצוע פעולות טרור בתוך הודו הבאות מפקיסטן, לפריצתה של מלחמה הודית-פקיסטנית. פעולה הטרור בבסיס מהראן, וחשיפת אזורי הים של פקיסטן למעבר אנשי טרור, מעלה מחדש את האופציה הזו.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה, מציינים כי בסיכום לא היה מדובר בפעולת טרור גדולה במיוחד, אבל המטרות האסטרטגיות שהיא השיגה, הדיוק בו היא בוצעה, וקרבתה למועד בו בן לאדן חוסל, הפכה אותה לדרמטית ביותר. בפעולה נהרגו לפחות 14 חיילים פקיסטניים, ו- 15 נפצעו. 4 תוקפים של אל קעידה נהרגו, 4 נתפסו, ו-2 הצליחו להימלט.
מאחר והמודוס אופראנדי של סייף אל עדל, הוא פעולות טרור תכופות המתרחשים בפסקי זמן קצרים זה מה, אפשר וצריך להניח כי בקרוב נראה פעולות טרור נוספות מסוג זה של אל קעידה.
 

Print Friendly, PDF & Email