מנהיג 'כחול לבן' גנץ שינה כיוון: על טראמפ לפרסם בהקדם את 'תכנית המאה'. תומך בסיפוח בקעת הירדן לישראל. נתניהו: מדוע לא עכשיו?

מנהיג 'כחול לבן' ח"כ בני גנץ, שינה כיוון ולאחר שהביע כמה פעמים התנגדות לכך כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יפרסם בקרוב את 'תוכנית המאה' לשלום בין ישראל לפלסטינים קרא, ביום ג' 21.1, לנשיא לפרסם אותה בהקדם. בסיור בבקעת הירדן, אמר גנץ: 'אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים את פרסום התוכנית ואני מצפה להפצת התוכנית בהקדם. במזרח התיכון קורים הרבה דברים דרמטיים'. 
ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב במהירות על הודעה זו, והציע לגנץ לכנס את הכנסת מיד ולקבל החלטה לספח את בקעת הירדן לישראל מיד.
תיקדבקה: שינוי הכיוון של גנץ בא בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. ניסיון למשוך קולות מהימין שיצביעו עבור 'כחול לבן', דבר שלא התרחש עד כה בשתי מערכות הבחירות האחרונות.
2. הכרה בעובדה, כי ממשל הנשיא טראמפ לא יתחשב בעמדתו שלא לפרסם את 'תוכנית המאה' וכי הוא יפרסם אותה בקרוב, בתיאום עם נתניהו.
בני גנץ עשה מאמצים באחרונה להתקבל על ידי ממשל טראמפ כדי להסביר את עמדותיו אבל חזר ונדחה. גם בקשתו להיפגש עם סגן הנשיא מייק פנס המגיע השבוע לירושלים נדחתה בנימוס.

עוד מדווחים המקורות שלנו, כי הנשיא טראמפ עדיין לא החליט סופית מתי בדיוק לפרסם את התוכנית. הממשל נמצא בקשר עם מספר מנהיגים בעולם הערבי ואנשיו מקיימים אתם דיונים על הנושא.
מתוך הדיוניים עולה, כי אין בכוונת הממשל לפרסם את התוכנית כולה אלא רק חלקים ממנה. באחד החלקים המיועדים לפרסום נמצא הפרק על סיפוח בקעת הירדן וחופי ים המלח לישראל.
השיחה המרכזית שטראמפ ניהל בנושא הייתה ב-6 לינואר, כאשר לבית הלבן הגיע סגן שר ההגנה הסעודי  הנסיך חאליד בין סולטן  Prince Khalid Bin Salman.  סגן שר ההגנה הסעודי אמר לטראמפ, כי סעודיה איננה מתנגדת לפרסום חלקי של התוכנית. גם במגעים שוושינגטון קיימה בנושא עם נשיא מצרים פתח אל-סיסי, ועם שליט איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE השייח' מוחמד בין זיאד, לא הביעו המנהיגים הערביים התנגדות לצעד האמריקני הזה.
נושא פרסום חלקי התוכנית יידון גם השבוע בירושלים, כאשר יגיעו אליה סגן הנשיא פנס, ויועצו המדיני הבכיר של הנשיא טראמפ ג'ארלד קושנר.   
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות