מסוקים צבאיים טורקיים מעל סוריה. נאט"ו מעביר כוחות מבסיסים בגרמניה וספרד לטורקיה

ההכנות למלחמה בסוריה גברו ביום ב' 20.6 ,לאחר נאום אסד. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים על כוננות בצבא הסורי. קודם מסרו מקורות בקפריסין כי המרחב האוויר נסגר, אולם הבדיקות של המקורות הצבאיים של תיקדבקה העלו כי המרחב האווירי הסורי עדיין פתוח. במקביל הולכות ומתרבות הידיעות, כולל ממקורות איראניים, כי מסוקים צבאיים טורקיים חודרים לצפון סוריה ומבצעים שם טיסות תצפית לשם איסוף מודיעין. מקורות ערביים מוסרים כי נאט''ו החל בהכנות להעביר כוחות צבא המוצבים בבסיסים בספרד ובגרמניה, לבסיס חיל האוויר הטורקי הגדול באיזמיר, במערב טורקיה, כהכנה לקראת השתתפותם בפעולה צבאית נגד סוריה. לא נאמר באיזה כוחות מדובר.
מיד לאחר נאום אסד ביום ב' דיווחו המקורות של תיקדבקה :
נשיא סוריה בשאר אסד נשא ביום שני 20.6 בצהרים בפני הצמרת הפוליטית והצבאית הסורית נאום ללא פשרות נגד המתקוממים נגדו, אותם הגדיר 'כטרוריסטים' אשר מאחוריהם עומדת מזימה של גורמים חיצוניים הרוצים להשתלט על סוריה בגלל מעמדה הגיאו-אסטרטגי החשוב במזרח התיכון.
מדבריו של אסד עולה כי המלחמה נגד המתקוממים תימשך בכל עוצמתה, וכי הוא איננו מוכן לעשות להם שום וויתורים. הוא הדגיש כי הלחימה תימשך עוד כמה חודשים, ואם יהיה צורך בכך, אפילו שנים.
חייבים לעשות הבחנה בין צרכיה האמיתיים של האוכלוסייה, לבין הטרוריסטים, קבע. אסד טען כי מספר העצירים והמבוקשים בסוריה כתוצאה מהמהומות הוא כ-64,000, כגודלו של הצבא הלוחם הסורי.  הוא תיאר בהרחבה את סוגי הנשק ומערכות הקשר המתקדמות שנמצאו בידי המתקוממים.
אסד לא התייחס אפילו במילה אחת לדרישות המערביות והטורקיות להעניש את ראש הצבא האחראים על הדיכוי האכזרי, לקראת סוף נאומו הודה לנוכחים על תמיכתם בצבא, בשירותי הביטחון ובו, וקרא לכל הפליטים שברחו מסוריה לחזור בחזרה לבתיהם.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי הדבר הבולט ביותר במשך כל הנאום הייתה הקרירות המופגנת שהצמרת הסורית קבלה אותו. מחיאות הכפיים היו מועטות, מנומסות, אבל גם קרירות. קהל הנוכחים לא קם אפילו פעם אחת על רגליו להריע לאסד בהתלהבות, כפי שאירע בהופעות פומביות קודמות של אסד. כמו כן לא נשמעו שום קריאות תמיכה באולם.
רק בסוף נאומו של אסד קם קהל השומעים על רגליו והריע לאסד.
בתחילת דבריו אמר, מבלי לנקוב בשום מספר, כי הרבה אנשים חפים מפשע נהרגו בהפגנות המחאה. אסד לא הזכיר גם את מספר הפצועים. שום אדם שפוי בדעתו לא יעלה בדעתו להלחם נגד המולדת והעם שלו, קבע אסד.
לדבריו , מדובר במזימה conspiracy בגלל מעמדה הגיאו אסטרטגי המיוחד של סוריה. הנשק שנמצא בידי הטרוריסטים (המפגינים) מעיד על עומק המזימה נגד סוריה. בעיותיה של סוריה תמצאנה את פתרונן רק על ידה אמר. חייבים לעשות הבחנה בין צריכה האמיתיים של האוכלוסייה, לבין הטרוריסטים שהצליחו לחדור ולעורר חלקים בדעת הקהל הסורית. צריך לפתור כמה בעיות מוצדקות שהועלו על ידי המפגינים, כמו להרחיב את החנינה של אסירם פוליטיים.
בצורה טיפוסית לו ולמשטרו האשים אסד את המתקוממים ('הטרוריסטים' לפי הגדרתו) ואת הקנאים מוסלמיים (פנטמנדליסטים) כי הם מהווים את המחסום והסכנה הגדולה ביותר לרפורמות בסוריה.
לדבריו הצבא וכוחות הביטחון הסוריים תפסו אצל הטרוריסטים רכבי 4X4 שעליהם מורכבים מקלעים כבדים, שבאו מחוץ לסוריה. בג'יסר-אל שורו, Jisr al-Shughour אמר אסד כי נמצא ציוד צבאי מתוחכם וציוד קשר מתקדם, שאת טיבם לא פירט. הצבא לא היה מוכן למשימה כזו, אמר אסד, אבל הוא התעשת ופועל עתה בכל עוצמתו להחזיר את החיים בסוריה למסלול נורמאלי.
חלק גדול מדבריו הקדיש אסד למלחמה בשחיתות בסוריה, ודיבר על דיאלוג פוליטי ורפורמות פוליטיות, אבל מבלי להתחייב למועד בהן הן תבוצענה., כאשר הוא מזכיר את הסוף הקיץ והתחלת החורף כשני תאריכים אפשריים, תלוי בהתפתחויות במצב. בדברו על רפורמות השתמש אסד בלשון מאוד מעורפלת.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות