מסוקים אמריקנים ביצעו סיכול ממוקד בנמל התעופה של בגדאד. הגנרל קאסם סוליימני וסגנו חוסלו. יש לפחות 7 הרוגים

מסוקי קרב אמריקנים תקפו, ביום שישי 3.1 לפנות בוקר, כלי רכב של המיליציה העיראקית הפרו-איראנית 'כוחות הגיס העממי'  העיראקיים  the Popular Mobilization Forces, שהוא ארגון הגג אליו משתייך כוח 'גדודי חיזבאללה' Kata'ib Hezbollah, שעה שאלה אספו מה שהוגדר 'אורחים חשובים' high profile guests, ועמדו לצאת ממנו.
לפי הטלוויזיה הממלכתית העיראקית Iraqi TV, ולפחות שלושה מקורות בכירים אחרים בבגדאד, בין ההרוגים, גם מפקד כוחות 'גדודי אל קודס'  של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סולייימני.  ההרוג 'החשוב' השני לפי מקורות אלה, הוא אבו מהדי אל מוהנדיס Abu Mahdi al-Muhandis, שהוא מפקד ארגון הגג של כוחות 'הגיוס העממי' the Popular Mobilization Forces, במסגרתם פועלות המליציות העיראקיות הפרו-איראניות.
גם מקורות אמריקנים ואיראניים, כולל משמרות המהפכה האיראניים אישרו את הידיעות האלה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: אם אכן הידיעות על חיסולו של הגנרל קאסם סוליימני נכונות מדובר על הישג מודיעיני-ומבצעי אמריקני ממדרגה ראשונה-שאפשר וצריך להניח כי גם גופי המודיעין הישראליים היו מעורבים בו.
התקיפה האמריקנית הזו מעלה את ההתנגשות בין ארצות הברית ואיראן בעיראק לדרגה של הכרזת מלחמה גלויה בין הכוחות האמריקנים הנמצאים בעיראק ( כ-5,000 חיילים), ובין משמרות המהפכה האיראניים הפועלים בעיראק תחת פיקודו של הגנרל קאסם סוליימני.
זו התקיפה האמריקנית השנייה השבוע בעיראק לאחר שביום א' 29.12 בלילה, הותקפו על ידי חיל האוויר האמריקני חמש המטרות של המיליציה השיעית 'גדודי חיזבאללה' בסוריה ובעיראק.
הפעולה האמריקנית הזו היא גם תשובתו של הנשיא דונלד טראמפ למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, שטען השבוע כי הנשיא טראמפ איננו יכול 'לעשות דבר לאיראן'.
ביום חמישי  2.1, אמר שר ההגנה האמריקני מארק אספר בדברו על המצב בעיראק, 'המשחק (בעיראק) השתנה' The game has changed, וכי התוקפנות של המיליציות השיעיות הנתמכות על ידי  איראן תפגושנה מעתה את הכוח הצבאי האמריקני that violent acts by Iran-backed Shiite militias in Iraq will be met with U.S. military force.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות