מספר ההרוגים בהתקפות הטרור בסרילנקה עלה ל-290. שיתוק במערכת הפוליטית והביטחונית. ארה"ב מזהירה מפני פיגועים נוספים

כאשר מספר ההרוגים בפיגועים בסרילנקה עלה, ביום שני בבוקר 22.4, ל-290, עדיין שום גורם ממשלתי או ביטחוני בסרילנקה לא ידע למסור מי עומד מאחורי הפיגועים.
זאת למרות שכוחות הביטחון במדינה מסרו, כי בפשיטות שנערכו ברחבי הבירה  על בתים נעצרו כמה חשודים, וכי נמצא כלי רכב ששימש את הטרוריסטים.  עובדה זו היא סימפטום נוסף לשיתוק האוחז במערכת הפוליטית במדינה האי, אשר משותקת כבר זמן רב בגלל יריבויות פנימיות. שיתוק זה הוביל למצב בו אזהרה אמריקנית שהועברה לממשלת סרילנקה כבר לפני שבוע, לפיה צפויים פיגועי התאבדות בבירה, נשארה בידי גורמי המודיעין במדינה מבלי שהועברה לידיעתם של ראש הממשלה ושריו, ובוודאי שלא לידיעת התושבים. גרוע מזה: שום פעולה לא ננקטה כדי לעצור את הטרוריסטים לפני שיפעלו. כמו כן לא הוגברו סידורי הביטחון מסביב למטרות שהאזהרות האמריקניות ציינו.

ביום א' בלילה אמרו גורמי מודיעין ולוחמת טרור אמריקנים ובריטים, כי גל הפיגועים עדיין לא הסתיים, וכי הוא צפוי להתחדש, כאשר הפעם הטרוריסטים ינסו לפגוע ברכבות ובתחנות רכבת.
אולם גם גורמים אלה לא ידעו, או לא רצו לומר, מי עומד מאחורי הפיגועים-ארגון המדינה האיסלמית ISIS, או אל קעידה.  רוב גורמי המודיעין סבורים כי ארגון אל קעידה הוא שביצע את הפיגועים.

מבחירת מטרות הפיגועים עולה תמונה כי הטרוריסטים תכננו והצליחו לפגוע בתעשיית התיירות, שהיא מקור ההכנסה העיקרי של האי בן 22 מיליון התושבים. אם 2 מיליון התיירים המגיעים מידי שנה לסרילנקה יפסיקו לבוא אליה כלכלת האי תקלע למשבר חמור.

דוגמא כיצד הפיגועים האלה תוכננו באופן מאוד מקצועי ובקור רוח מוחלט כדי להשיג מטרה זו היא פיגוע ההתאבדות שהתרחש במלון 'גראנד סינאמון' Cinammon Grand בקולמבו.
המתאבד  הגיע לשם יום לפני הפיגוע ונרשם בשם בדוי. ביום א' בבוקר הוא ירד לאכול ארוחת בוקר בחדר האוכל של המלון והצטרף לתור הממתינים לחלוקת האוכל. כאשר אחד הטבחים מילא את צלחתו, הוא פוצץ את עצמו.
מטרה נוספת של הפיגועים הייתה להגביר את המתיחות, הגבוהה בלאו הכי, כי בין בודהיסטים, הינדים, מוסלמים ונוצרים, המהווים את רוב אוכלוסיית המדינה.  
על פניה סרילנקה היא מדינה שקטה עם נופים עוצרי נשימה. אולם מתחת לשטח קיימים מתיחות ואיבה בין בני הדתות השונות שמידי פעם מתפרצות להתפרעויות ולהתנגשויות דמים.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות